Skocz do zawartości

Nagazowanie cydru


Rekomendowane odpowiedzi

Chcę dzisiaj zabutelkować swój pierwszy cydr. Czy nagazowanie liczyć tak samo jak w przypadku piwa i później zmieszać z roztworem cukru o gęstości początkowej soku? Sok miał 11 blg i zszedł do 0. 

 

Jak nagazowujecie swoje cydry? Lubię bardziej bąbelkujące, myślałem o poziomie 3 vol ale nie chciałbym przegiąć ;) Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak nagazowujecie swoje cydry?

 

Możesz celować w 3vol, jeśli lubisz duże wysycenie. Skorzystaj z dostępnych kalkulatorów do wyliczenia ilości cukru lub innych surowców.

Trudno oszacować, jak pozostałe w cydrze drożdże ruszą z refermentacją. Warto byłoby dla pewności dać jakieś neutralne drożdże, nawet piwowarskie, jeżeli dasz cukier a nie świeży sok.

Ja korzystam z nalewarki przeciwciśnieniowej i butli CO2, mam wtedy całkowicie klarowny cydr we flaszkach ale z mniejszym wysyceniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. W COsię na razie nie bawię w ogóle, piwo nagazowuję glukozą. Mam pożywkę dla drożdży winiarskich i suchary S04 na stanie, zastanawiam się tylko czy ich dodanie nie wprowadzi posmaków drożdżowych? Cydr zlałem na cichą tydzień temu i od wczoraj mam w lodówce na cold crashu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy ich dodanie nie wprowadzi posmaków drożdżowych?

 

Jeżeli fermentacja przebiegła poprawnie i nie wyczuwasz teraz w cydrze żadnych podejrzanych aromatów/posmaków to dodatek np.2-3g suchych i refermentacja w temp. 12-15stC nie sprawi niespodzianek. Spróbuj ew. część zabutelkować bez dodatku suchych - takie doświadczenie przyda się na następny sezon cydrowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahoj. Ja po doświadczeniu z nienagazowaną partią cydru (na gęstwie gozdawy french cider) do następnej przefermentowanej dodałem odrobinę drożdży winiarskich (surowiec refermentacyjny - cukier). Wynik- piękne nagazowanie :)

Edit: Kolega Versaar mnie ubiegł :)

Edytowane przez jerzdna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie, 

ja mam następujący problem. Zrobiłem cydr z kartonika (pomarańcza i jabłko). Oba cydry na start miały po 11 brix.

Po 6 dniach pierwszy pomiar:

- pomarańcza 4 brix

- jabłko 3,8 brix

Zostawiłem jeszcze na 3 dni, brix się nie ruszył, więc stwierdziłem, że zabutelkuję. Dodałem cukru wg wyliczeń na 2.5 nagazowania.

Butelki odstały już 2 tygodnie, nagazowania brak. Poziom cukru w jabłku to teraz 4,8 brixa.

 

Moje pytanie co z tym dalej zrobić. Aktualnie jestem w trakcie fermentacji kolejnego nastawu cydru, może powinienem dolać do nich ten zabutelkowany, dofermentować i ponownie rozlać?

Nie wiem czy problemem nie są drożdżaki bo dałem jakieś winiarskie, które otrzymałem w zestawie z "damami" do miodu, o takie -> http://allegro.pl/drozdze-turbo-na-owoce-bimber-17-mocne-szybkie-i7234541352.html

W zapasie mam jeszcze 20L soku oraz specjalnie kupione drożdże z Gozdawy - Cider Yeast New Generation.

 

ps. w ostateczności wypiję nienagazowany bo wyszedł pyszny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.