Skocz do zawartości

W-34/70 - fermentacja w 10C i 19C


Rekomendowane odpowiedzi

znalazłem dziś na reddicie ciekawy artykuł:

 

http://brulosophy.com/2016/02/08/fermentation-temperature-pt-4-lager-yeast-saflager-3470-exbeeriment-results/

 

autor uwarzył piwo i zadał drożdże lagerowe (w34/70) do fermentacji w dwóch osobnych fermentorach w temperaturach 10 i 19 stopni. efekt warzenia zapodał w ślepej próbie 26 ludziom - m.in. sędziom piwnym, piwowarom domowym i innym. wniosek? testerzy nie byli w stanie odróżnić próbek. osobiście mam zerowe doświadczenie praktyczne w temacie lagerów, dlatego przyznam - wpis mnie lekko wprowadził w konsternację. w szczególności, że wszędzie czytam o tym jak bardzo istotna jest kontrola temperatury fermentacji dla lagerów, a tutaj znajduję przykład lagera dojrzewającego beztrosko w 19 stopniach (!).

 

czy ktoś przeprowadzał podobne eksperymenty? albo ma podobne doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na W34/70 mnóstwo ludzi warzyło piwa. Ja używałem jedynie ich płynne odpowiedniki i w odpowiednich temperaturach, ale piłem kilka piw, gdzie autorzy fermentowali na nich cieplej. Zawsze były one nieprzyjemnie estrowe. Nawet przy fermentacji w 14~C. 

 

Cenię autora Brulosophy za czas, jaki wkłada w te eksperymenty, ale szczerze mówiąc nie przypominam sobie artykułu, gdzie wyszłoby, że któryś czynnik miałby znaczenie. Zawsze jak czytam to wychodzi tam, że można robić co się chce a i tak będzie to samo :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, wszystkich tych eksperymentów nie czytałem ;) Ale o ile jestem skłonny uwierzyć, że Carapils nic nie daje albo, albo że hot-side aeration nie ma znaczenia (na to akurat bym postawił pieniądze jeszcze przed przeczytaniem tego eksperymentu), tak za nic nie kupuję, że nie ma różnicy między fermentacją w 10C a 19C.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie ci Amerykanie to nie mają smaku :)

 

A tak na serio, próbował ktoś z Was zrobić lagera wg przyspieszonej metody zaprezentowanej przez autora Brulosophy?

 

http://brulosophy.com/methods/lager-method/

Edytowane przez Alexy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem dziś na reddicie ciekawy artykuł:

 

http://brulosophy.com/2016/02/08/fermentation-temperature-pt-4-lager-yeast-saflager-3470-exbeeriment-results/

 

autor uwarzył piwo i zadał drożdże lagerowe (w34/70) do fermentacji w dwóch osobnych fermentorach w temperaturach 10 i 19 stopni. efekt warzenia zapodał w ślepej próbie 26 ludziom - m.in. sędziom piwnym, piwowarom domowym i innym. wniosek? testerzy nie byli w stanie odróżnić próbek. osobiście mam zerowe doświadczenie praktyczne w temacie lagerów, dlatego przyznam - wpis mnie lekko wprowadził w konsternację. w szczególności, że wszędzie czytam o tym jak bardzo istotna jest kontrola temperatury fermentacji dla lagerów, a tutaj znajduję przykład lagera dojrzewającego beztrosko w 19 stopniach (!).

 

czy ktoś przeprowadzał podobne eksperymenty? albo ma podobne doświadczenia?

Jeśli sędziowie nie wyczuli różnicy w piwach fermentowanych w tych temperaturach to raczej to sa Janusze nie sędziowie ;)

ps przepraszam Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie robiłem ale zdarzyło mi się pić kilka razy piwa fermentowane wysoko przez W34/70 - były dalekie od ideału pilznera, te drożdże produkują bardzo dziwne estry w wyższych temperaturach, raczej mało przyjemne. Inna sprawa, że generalnie te drożdże nawet w niskich temperaturach, przy starcie z paczki, osiągają bardzo kiepski profil jeśli chodzi o Pilznera, ciężko "wycisnąć" z nich coś dobrego, używałem kilka razu i nigdy nie byłem zadowolony z efektu. Przypuszczam, że obydwa piwa były tak słabe, że testerzy nie mogli wskazać jednoznacznie różnic.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Po zadaniu drożdży temperatura trochę podskoczy. Te 2-3 stopnie można zbić np wstawiając fermentor do naczynia z wodą. Ew. kilka kostek lodu co parę godzin do tej wody. Amatorski sposób ale przy małych różnicach temp. działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Spróbuję odświeżyć stary wątek, czyli czy można przefermentować drożdżami W34/70 w temperaturach bliższych dla drożdży górnej fermentacji, i co z tego będzie.

 

Na stronie Fermentisa (czyli nie jakiegoś amerykańskiego Janusza piwowarstwa) jest artykuł o tym, że tymi drożdżami spokojnie można fermentować nawet do 19 stopni. Wiem, wiem - brzmi to jak herezja. Ale sami przeczytajcie:

 

Rediscover Saflager W34/70

 

i przyznam się, że zamierzam spróbować - niech tylko temperatura w mojej piwnicy spadnie do 14 stopni, czyli pewnie za miesiąc. W najgorszym razie - sam wypiję to piwo, co je nawarzę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2016 o 23:52, LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO napisał:

bardzo istotna jest kontrola temperatury fermentacji dla lagerów, a tutaj znajduję przykład lagera dojrzewającego beztrosko w 19 stopniach

1. Herezje to się na tym forum powinno wypalać gorącym żelazem w zarodku :P Żart ale tak powinno być.

2. Zadaj sobie pytanie podstawowe = PO CO ?? Po co stosować w34/70  w takiej temperaturze ? Nie lepiej zadać Nottingamy czy US-05 ??

3. Akurat na tym szczepie to już zęby zjadłem troszkę i zaufaj mi że używaną chłodziarkę na 2 fermentory kupisz za 500 złotych więc nie warto, sterownik STC1000 20 złotych.

4. Możesz zaryzykować i zadać do je brzeczki o temp. 30 st C - tylko że Ty ryzykujesz i to co wyjdzie będziesz musiał wypić a jakieś pieniądze na słód pilzneński, chmiele i czas warzenia zainwestowałeś. Piwo domowe robi się po to by było dobre ! jak ma być takie sobie to bez sensu robota to sklepowa oferta w Polsce jest szeroka.

5. Jeśli w charakterystyce produktu pisze że ma on być zastosowany w takich warunkach to tak trzeba uczynić - czy dotyczy to piwa, pralki czy samochodu.

W dniu 27.12.2016 o 10:11, WiHuRa napisał:

te drożdże nawet w niskich temperaturach, przy starcie z paczki, osiągają bardzo kiepski profil jeśli chodzi o Pilznera, ciężko "wycisnąć" z nich coś dobrego

A to mnie zaintrygowało. Na pewno te sprawy to wina szczepu ? Może zbyt niskiej temperatury pracy ? , kiepskiego profilu wody do Pilsa ? złej jakości partii chmielu ? Zbyt krótkiego leżakowania ? Ja miałem zabutelkowanego 12 miesięcy i niebo w gębie po tym czasie. Otwarty na świeżo ma intensywny profil słodowy - pilzneński - orzechy, miód - który układa się po ok. 3-4 m-cach. Chciałby żebyś rozwinął ten wątek bo widzę że masz trochę doświadczenia - co się dzieje z Pilsem z czasem leżakowania to bardzo ciekawa sprawa na osobną książkę nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.12.2016 o 23:52, LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO napisał:

wszędzie czytam o tym jak bardzo istotna jest kontrola temperatury fermentacji dla lagerów, a tutaj znajduję przykład lagera dojrzewającego beztrosko w 19 stopniach (!).

dojrzewającego - słowo klucz, czyli już po fermentacji. Tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2021 o 07:36, Konstoi napisał:

@Muchor Zależy co chcesz osiągnąć. Przefermentować można ale ja W34/70 fermentowałem w 12 stopniach i mi wyszły kwiatki. Jeśli chcesz piwo czyste dolnej fermentacji to IMO zdecydowanie bliżej 10 niż 14. 

Jesteś pewien, że te kwiatki to od drożdży? Na pytanie, po co stosować je w takiej temperaturze jest proste - czas i sprzęt. Piwo będzie szybciej i nie potrzeba lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jestem tego pewien.
Czas rozumiem ale ja wole potrzymać te 2 tyg dłużej i mieć czysty profil.

a sprzęt w jakim sensie? chodzi o zajęte miejsce czy o co? bo jeśli i tak nie ma lodówki to chyba to nie jest jakis wybitny problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, sobieslaw napisał:

Na pytanie, po co stosować je w takiej temperaturze jest proste - czas i sprzęt.

No to już odniesiono się do tej kwestii. To nie będzie dobre piwo i nie ma prawa być dobre więc nie ma to sensu. Jeśli chcemy tak to do tego są Nottingamy lub US-05 które nawet są tańsze. Więc nie i tak się nie da.

Polecam Tobie Nottingamy - to bardzo dobre uniwersalne drożdże powszechnie chwalone na tym forum.

Ale jest dla Ciebie alternatywa - prognoza pogody i balkon - jeśli tak przez ok. 10 dni  wskaże Ci 8-10 st C zaplanuj ważenie na w34/70 robiłem tak na początku warzenia. Lub szukać w zimie na strychu lub piwnicy takich temperatur.

Edytowane przez Piotr Ba
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Konstoi napisał:

a sprzęt w jakim sensie?

 

2 godziny temu, Piotr Ba napisał:

To nie będzie dobre piwo i nie ma prawa być dobre więc nie ma to sensu.

 Pewnie chodzi o fermentory ciśnieniowe. Coraz więcej ludzi fermentuje lagera pod ciśnieniem 15 psi, czyli około 1 bar w temp. powyżej uznanych za lagerowe, np. w 19°C z dobrymi wynikami, skracając czas fermentacji. Odpowiedni sprzęt i wszystko można. Można poczytać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już odniesiono się do tej kwestii. To nie będzie dobre piwo i nie ma prawa być dobre więc nie ma to sensu. Jeśli chcemy tak to do tego są Nottingamy lub US-05 które nawet są tańsze. Więc nie i tak się nie da.
Polecam Tobie Nottingamy - to bardzo dobre uniwersalne drożdże powszechnie chwalone na tym forum.
Ale jest dla Ciebie alternatywa - prognoza pogody i balkon - jeśli tak przez ok. 10 dni  wskaże Ci 8-10 st C zaplanuj ważenie na w34/70 robiłem tak na początku warzenia. Lub szukać w zimie na strychu lub piwnicy takich temperatur.
I to chyba najlepsze podsumowanie. Zamierzam spróbować z Nottingham-ami.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Ba napisał:

No to już odniesiono się do tej kwestii. To nie będzie dobre piwo i nie ma prawa być dobre więc nie ma to sensu. Jeśli chcemy tak to do tego są Nottingamy lub US-05 które nawet są tańsze. Więc nie i tak się nie da.

Polecam Tobie Nottingamy - to bardzo dobre uniwersalne drożdże powszechnie chwalone na tym forum.

Ale jest dla Ciebie alternatywa - prognoza pogody i balkon - jeśli tak przez ok. 10 dni  wskaże Ci 8-10 st C zaplanuj ważenie na w34/70 robiłem tak na początku warzenia. Lub szukać w zimie na strychu lub piwnicy takich temperatur.

No właśnie nie odniesiono się - dlaczego nie ma to prawa być dobre piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anteks napisał:

Dobre ale czy stylowe?

Wszystko wskazuje, że jednak stylowe i czyste i według producenta i według zagranicznych tematów. A nikt stąd nie próbował tak robić, bo nie, oprócz jednego posta, który stwierdził, że 12C to już za dużo dla tych drożdży, co jest absurdalne. Chyba następną warkę sam tak zrobię z ciekawości. Jeszcze jedną rzecz można oszczędzić w takich temperaturach - pieniądze, bo wtedy na 20l powinna wystarczyć jedna paczka sucharów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, sobieslaw napisał:

Wszystko wskazuje, że jednak stylowe i czyste i według producenta i według zagranicznych tematów. A nikt stąd nie próbował tak robić, bo nie, oprócz jednego posta, który stwierdził, że 12C to już za dużo dla tych drożdży, co jest absurdalne. Chyba następną warkę sam tak zrobię z ciekawości. Jeszcze jedną rzecz można oszczędzić w takich temperaturach - pieniądze, bo wtedy na 20l powinna wystarczyć jedna paczka sucharów.

Czyli wszystkie browary na świecie niepotrzebnie inwestuja w chłodzone zbiorniki i mogą fermentować w 20'C? We wrześniu jest KPD w Cieszynie z kategorią pils, proponuje wysłać i sie przekonać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, anteks napisał:

Czyli wszystkie browary na świecie niepotrzebnie inwestuja w chłodzone zbiorniki i mogą fermentować w 20'C? We wrześniu jest KPD w Cieszynie z kategorią pils, proponuje wysłać i sie przekonać

Nie mam danych, jakie browary robią na W34/70 i w jakich temperaturach, ciśnieniach, czasach, itd. Ale póki co wszyscy tylko mówią, że nie wyjdzie, bo nie, a nikt nawet nie spróbował. A może spróbuję z tym KPD nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.