Jump to content

White Labs - Funktown Pale Ale THE YEAST BAY


Recommended Posts

Mieszanka szczepu drożdży Vermont Ale z dzikimi odmianami saccharomyces. Doskonale nadaje się do fermentacji głównej. Kombinacja estrów cytrusowych/brzoskwiń od Vermont Ale i delikatnych estrów ananas/mango od dzikich sachcaromyces. Niepowtarzalny profil smaku i aromatu.

Temperatura fermentacji:20-24 °C
Odfermentowanie:78-80 %
Flukolacja: średnio-niska

 

Na razie zrobiłem startery dwa, taki spostrzeżenie; zbijają się tak, że chyba ze 2 minuty kręciłem słojem, żeby się oderwały od dna,po 20 godzinach od ostatniego kręcenia prawie się wyklarowały, w zapachu żadnej dzikości raczej nie ma, zapach przyjemny.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

No więc dzisiaj butelkuję po 3 tygodniach fermentacji (jasne 10 blg, chmielone marynka 20g 60 min i sybilla 50g na 0 min), piwo praktycznie klarowne, osad zbity na maxa, zapach coś mi przypomina, już takie piwo kiedyś zrobiłem, może to były ESB, w każdym razie zapach ewidentnie brytyjski, mocno owocowy, żadnych tam cytrusów i ananasów i dzikości 0, raczej moreli się można doszukać,

przy chmieleniu na zimno może podbić zapach chmielu, dzisiaj robię na gęstwie, będę chmielił na zimno cometem albo cascade, jeszcze się zastanowię.

 

Na razie wrażenie b.fajne.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Po tym czai piwo ok,ale dupy nie urywa, wolę jednak normalne drożdże,czego nie można im odmówić to charakter, maja swój niepowtarzalny aromat, niestety nie potrafię tego określić, w każdym razie nijak ma się to do opisu producenta moim zdaniem.

Jedna rzecz jest charakterystyczna, piwo jest słodkie, tak jakoś syntetycznie słodkie, jak słodzik jakby.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

W jakich temperaturach fermentowałeś piwo? Miałem zamiar uwarzyć na nich Vermonta. Liczyłem że spiszą się lepiej niż 1318 a z twojego opisu wynika, że nic nie urywają

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Temp jakieś 20 sC,nie byłą stała wahała się pewnie ze 2 s w jedna i drugą, wczoraj otworzyłem dawno nie pitego   ale (robiłem na ringwoodach i tych to samo, lekkie,jasne, chmielone cometem na zimno),różnicy praktycznie nie ma (musiałem sprawdzić co pije, bo myślałem ,ze to ringwoody.

 

Tak,ze dobra ściema producenta z tym bajowym opisem, pewnie z tymi całymi czystymi conanami jest to samo, typowe angielskie drożdże.

Edited by dziedzicpruski
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.