Skocz do zawartości

Milk stout z Kuźni Piwowarów 2016


kamilg20

Rekomendowane odpowiedzi

 

O widzisz, dzięki za odpowiedź. W takim razie warzę z tego co mam, jakoś to dopasuję pod swoje zapasy słodu :))

Przymierzam się do tego przepisu, ale nie wiem jak przygotować wiórki. Problem dotyczy ich podsmażenia na patelni. Robiłem próbę z małą ilością wiórków, tak po 1 min brązowieją, a w kolejnej minucie już zaczyna nie za ładnie pachnieć, tak, ze nie jestem pewien czy bym chciał mieć coś takiego w piwie :P jak Wy sobie z tym poradziliście, że prażyliście 20min? u mnie byłby chyba węgiel po takim czasie

Edytowane przez Matsuri94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj do piwnicy tam też się bez problemu nagazuje. Zapomnij na miesiąc potem spróbuj zobacz jak nagazowanie i smak. Jak będzie ok to przystąpić do konsumpcji.

A jak z cukrem do refermentacji? Czytałem, że normalnie daje się 2 gr na butelkę. W przypadku 8 BGL jest sens dawać jeszcze cukier? 

 

A co do wiórków to trzymałem je długo na patelni, ale było ich bardzo dużo. Przybrały ładny brązowy kolor. Ile to jest "mało"?

Edytowane przez PiwneOpinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A jak z cukrem do refermentacji? Czytałem, że normalnie daje się 2 gr na butelkę. W przypadku 8 BGL jest sens dawać jeszcze cukier?

Już nie wiem co o tym sądzić :(

bo wygłaszasz jakieś dziwne te opinie ;)

Co ma ekstrakt końcowy (8Blg) do refermentacji?

Proste, nie dasz cukru nie ma bąbelków :D bo niby skąd by miały się nagle pojawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem z glukozą miałem ekstrakt 15 BLG.

Zostawiłem na 7 dni i przy zlewaniu na cichą zmierzyłem ponownie BGL. Wyszło wysokie, bo 8,5.

Wczoraj, po 3 dniach cichej, dodałem wanilię i pomiar ekstraktu dalej utrzymuje sie na poziomie 8,5 BGL.

 

Chcę potrzymać tak tydzień, ale boję się rozlewać, żeby nie było granatów.

Zrób test FFT, pobierz trochę brzeczki dodaj drożdży piekarskich, trzymaj w ciepłym miejscu, potrząsaj próbką kilka razy w ciągu dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jak z cukrem do refermentacji? Czytałem, że normalnie daje się 2 gr na butelkę. W przypadku 8 BGL jest sens dawać jeszcze cukier?

Już nie wiem co o tym sądzić :(

bo wygłaszasz jakieś dziwne te opinie ;)

Co ma ekstrakt końcowy (8Blg) do refermentacji?

Proste, nie dasz cukru nie ma bąbelków :D bo niby skąd by miały się nagle pojawić?

 

dzięki najbardziej uszczypliwy użytkowniku na forum ;)

 

BLG nie ma się nijak do zawartości cukru? Wydawało mi się, że to określa poziom cukru i jak jest go tam już sporo (8) i dam jeszcze to będzie go aż nadto i się za mocno nagazuje.

 

Może to i głupie myślenie, ale wole się dopytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wydawało mi się, że to określa poziom cukru

tak i owszem, ale to co zostaje po fermentacji to są cukry, których drożdże już nie chciały przerobić :(

 

 

i jak jest go tam już sporo (8)

i dlatego nie jest istotne ile ich tam zostało :)

a my liczymy kalkulatorem ile dodać cukru aby uzyskać żądany poziom nagazowania :)

Z powyższych powodów nie butelkujemy piwa jeśli nie mamy pewności, iż fermentacja się zakończyła bo to prawem zabroniona domowa produkcja granatów :polew:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie prażenia wiórek kokosowych Po dobie w papierowych ręcznikach (w lasagne) ręczniki wcale nie są mokre tak jak opisujecie. Pojawiają się tylko takie drobne plamki. Czy to zależy od wiórek? Mam te z Lidla które były polecane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie prażenia wiórek kokosowych Po dobie w papierowych ręcznikach (w lasagne) ręczniki wcale nie są mokre tak jak opisujecie. Pojawiają się tylko takie drobne plamki. Czy to zależy od wiórek? Mam te z Lidla które były polecane

A te wiórki w ręcznikach były mocno ściśnięte? Czy luzem rozsypane i nic więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Teoretycznie można,obiło mi się o uszy,że drożdże "lubią" wanilie i potrafią ją mocno zredukować.Ja za tydzień będę dodawał dodatki to tego właśnie piwa i będę zlewał na cichą.Z tego względu,że potrzebuje gęstwę.

Ps.Lekko zmodyfikowałem przepis,zamiast wiórków pójdą płatki,kawa w całych ziarnach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opisie do kokosa jest "(bezpośrednio przed dodaniem podgrzać w celu sterylizacji)" jak to najlepiej zrobić na patelni czy w piekarniku? Jak długo?   
Ja grzeje w piekarniku celem odsączeniu tłuszczu. Więc piekarnik jak najbardziej się sprawdzi. 140 C na 10minut, odsączyć i tak kilka razy.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem że na potrzeby pozbycia się tłuszczu z kokosa? A jak z sterylizacją zaraz przed dodaniem do fermentora? Też wrzucasz na pare minut do piekarnika?

 

Sprawdzałem jak idzie fermentacja w czwartek było 8 blg i dzisiaj nadal 8 blg, trochę wysokie się wydaje (było 15 BLG po dodaniu laktozy i wody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem że na potrzeby pozbycia się tłuszczu z kokosa? A jak z sterylizacją zaraz przed dodaniem do fermentora? Też wrzucasz na pare minut do piekarnika?
 
Sprawdzałem jak idzie fermentacja w czwartek było 8 blg i dzisiaj nadal 8 blg, trochę wysokie się wydaje (było 15 BLG po dodaniu laktozy i wody).
Łącze przyjemne z pożytecznym,podgrzewam i odsączam z tłuszczu ,następie odrazu dodaje na cichą. Wydaje mi się,że można też zrobić wcześniej i później jeszcze raz podgrzać przed samym dodaniem na cichą.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Robię właśnie to piwo. Kończy się fermentacja cicha, a wiórki przez cały czas pływały po powierzchni. Dosyć gruba warstwa, bo ok. 2 cm., więc kontakt piwa z wiórkami był podejrzewam znikomy. Coś mi się wydaje, że to nie jest dobry pomysł, żeby dodawać wiórki czy płatki w ten sposób. Raczej tylko ekstrakt by miał sens, na przykład coś takiego: https://marxam.pl/aromaty-natural-additions-barth-haas-aromat-natural-additions-coconut-5-ml-barth-haas,c417,p3334,pl.html Tylko że to drogie potwornie.

Edytowane przez MrT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię właśnie to piwo. Kończy się fermentacja cicha, a wiórki przez cały czas pływały po powierzchni. Dosyć gruba warstwa, bo ok. 2 cm., więc kontakt piwa z wiórkami był podejrzewam znikomy. Coś mi się wydaje, że to nie jest dobry pomysł, żeby dodawać wiórki czy płatki w ten sposób. Raczej tylko ekstrakt by miał sens, na przykład coś takiego: https://marxam.pl/aromaty-natural-additions-barth-haas-aromat-natural-additions-coconut-5-ml-barth-haas,c417,p3334,pl.html Tylko że to drogie potwornie.

I nie każdy lubi smak rodem z bojana kokosowego ;) tzn ja lubię podejść do tematu bez kompromisów.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Thorgall napisał:

Ja dodałem 300g płatków kokosowych i po 10 dniach wszystkie leżały na dnie.

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka
 

U mnie już 7 dzień i warstwa taka sama jak pierwszego. Boję się trochę, czy się na tych wiórkach jakaś infekcja nie rozwinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie już 7 dzień i warstwa taka sama jak pierwszego. Boję się trochę, czy się na tych wiórkach jakaś infekcja nie rozwinie.
Wybrałem płatki że względu na lżejszą filtrację. Spróbuj wstawić fermentor na balkon,albo inne chłodne pomieszczenie. Powinny opaść

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak u was wyglądała powierzchnia piwa przy butelkowaniu? U mnie prawie cały kokos w końcu opadł, po powierzchni pływała tylko cienka jego warstwa. Było też coś, co wyglądało trochę jak biofilm, ale mógł też to być tłuszcz. Trochę się boję, że to może być infekcja, chociaż w smaku ani w aromacie nie wyczułem niczego złego. Załączam zdjęcia, może ktoś coś powie.

20171217_145429.jpg

20171217_145436.jpg

20171217_145446.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.