Skocz do zawartości

Milk stout z Kuźni Piwowarów 2016


kamilg20

Rekomendowane odpowiedzi

To tłuszcz z kokosu, bez obaw ;) ale o pianie w piwie zapomnij, również kiepsko przyłożyłem się do odsączenia tłuszczu z prażonego kokosu i mam cieniutką warstwę tłuszczu kokosowego w butelkach, która skutecznie niweluje pianę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Thorgall napisał:

W ogóle to udało się komuś tak odsączyć płatki-wiórki kokosowe,żeby ten tłuszcz wyeliminować.Bo wydaje mi się,że to walka z wiatrakami.

Ja prażyłem dwa razy i wymieniałem ręczniki, a i tak wygląda to tak, jak na zdjęciach. W butelkach też widać warstewkę tłuszczu i trochę tego pyłu kokosowego. Ale aromat kokosa wyczuwalny mocno i smak też. Natomiast wanilia dominuje wszystko. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.12.2017 o 08:31, Thorgall napisał:

W ogóle to udało się komuś tak odsączyć płatki-wiórki kokosowe,żeby ten tłuszcz wyeliminować.Bo wydaje mi się,że to walka z wiatrakami.

Ja zrobiłem to poprzez trzykrotne podgrzanie na patelni (ale podgrzanie - nie smażenie - bardzo mały ogień, patelnia z cienkim dnem i sprawdzanie co chwila czy już są wystarczająco ciepłe i nie przypalają się) wiórków i trzykrotne odsączenie na tą tzw. "lasagne" z ręczników papierowych, cienkie warstwy kokosa ściśnięte między ręcznikami i dociśnięte czymś płaskim i ciężkim (przy trzecim odsączaniu praktycznie nie było już tłuszczu, jakieś pojedyncze plamki). Po 3cim odciśnięciu tłuszczu podgrzałem wiórki raz jeszcze, tym razem pozwalając im się zarumienić (tak żeby były lekko brązowe) i w takiej formie dodałem do fermentora. Stworzyła się jakaś 1cm warstwa na powierzchni, ale znakomita większość opadła na dno fermentora. 

 

24o7n8h.jpg

 

Tak wyglądał ręcznik po pierwszym odsączaniu, następny był już duuużo mniej otłuszczony, trzeci praktycznie w ogóle.

 

IMG_20161228_182035.jpg

 

To była piana tego piwa jakoś krótko po nagazowaniu, potem była jeszcze większa:

2vwdbeq.jpg

 

Kokos to fajny dodatek, mi w tym piwie bardzo podpasował jednakże upływ czasu wpływa na niego mocno osłabiająco i przechodzi w takie dziwne utlenienie, coś jakby trochę beczkowe nuty, ale mniej przyjemne.

 

Dnia 15.12.2017 o 16:34, BelgLover napisał:


I nie każdy lubi smak rodem z bojana kokosowego ;) tzn ja lubię podejść do tematu bez kompromisów.

Wysłane z mojego Lenovo A6020a40 przy użyciu Tapatalka
 

A co to wnosi do tematu?

Edytowane przez Maciejeq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajną masz piane. U mnie na razie po dwóch otwartych butelkach jest całkowity brak piany i trochę w butelkach widać tłuszczu na wierzchu. Dwa razy wymieniłem papier przy odsączaniu tłuszczu. Wanilie przed wrzuceniem przeciąłem na pół i piwo wyszło kokosowo-waniliowe, kawy na ten moment nie czuć. Na razie trzymam by dłużej poleżało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Pelasek napisał:

To fajną masz piane. U mnie na razie po dwóch otwartych butelkach jest całkowity brak piany i trochę w butelkach widać tłuszczu na wierzchu. Dwa razy wymieniłem papier przy odsączaniu tłuszczu. Wanilie przed wrzuceniem przeciąłem na pół i piwo wyszło kokosowo-waniliowe, kawy na ten moment nie czuć. Na razie trzymam by dłużej poleżało. 

W moim piwie nie było widać tłuszczu - założeniem operacji z papierowymi ręcznikami i podgrzewaniem wiórków była maksymalna redukcja tłuszczu bez nadmiernego przypalenia, jeśli tłuszcz byłby w nich nadal to nadal próbowałbym go "wygrzać" i odsączyć poprzez całe to cudowanie z ręcznikami, nie trzymając się specjalnie jakiejś określonej ilości powtórzeń tej operacji. Robiłbym to tak długo aż bym odcisnął całość i jednocześnie nie przypalił ich zanadto - jeśli udałoby się za pierwszym razem to pewnie po nim wrzuciłbym je już do piwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, spróbuję, aczkolwiek 1,2kg partiami i 3 razy to może być dłużej niż rozsypanie na blachę w piekarniku. Zobaczę jak będzie szło i jak długo, to spróbuję z piekarnikiem i grzaniem tylko górnymi grzałkami.

 

Pytanie jeszcze odnośnie samej ilości z pierwszego piwa. Tam rozumiem warka 22litrów to była ilość w fermentorze tak? Bo wg obliczeń w brewtarget to jakoś mało BLG wychodzi przed dodaniem laktozy. I zgodnie z tym to na fermentor poszło 0,4kg wiórków tak? To w takim razie będę musiał zmniejszyć ilość kokosa i wanilii, ale nieznacznie.

Pozdrawiam

 

Edit:

Czy chmielenie jest tylko na 60 minut? Czy ktoś rozdzielał to na smak i aromat?

Pozdrawiam

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak liczyłeś, mi w kalkulatorze wyszła wydajność ok. 75% przy 22 litrach brzeczki, ekstrakcie 15 blg (z laktozą). Po uwarzeniu mniej więcej się zgadzało z tym, co wyżej. Ja chmieliłem tylko na goryczkę. Nie chciałem, żeby ewentualny chmiel na aromat przykrył mi np. subtelnego kokosa, którego uwielbiam :)

Edytowane przez kamilg20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj warzyłem, ale dopiero rano zmierzę blg jak mi wyszło. Ja sypnąłem marynkę na 60minut i na 30 drugą dawkę. Jak na razie pachniało i smakowało jak typowy milkstout :D

Zastanawiam się nad kokosem, bo w sumie za nim nie przepadam, ale może zrobi fajerwerki w tym piwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, maciek1221 napisał:

Dzisiaj warzyłem, ale dopiero rano zmierzę blg jak mi wyszło. Ja sypnąłem marynkę na 60minut i na 30 drugą dawkę. Jak na razie pachniało i smakowało jak typowy milkstout :D

Zastanawiam się nad kokosem, bo w sumie za nim nie przepadam, ale może zrobi fajerwerki w tym piwie...

Gdybym robił to piwo po raz drugi, to bym chyba olał tego kokosa. Po dwóch tygodniach od zabutelkowania nie czuć go prawie w ogóle, więc o żadnych fajerwerkach nie ma mowy. Jest za to "piękny" tłuszczowy kożuszek i resztki wiórek, co nie wygląda apetycznie. A, no i prawie zerowa piana. Wg mnie więcej pieprzenia z tym kokosem, niż jest tego wart. Ale to tylko moje zdanie.

Edytowane przez MrT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to ciekawe. Ktoś jeszcze tak uważa, że szkoda pracy? Ja będę kegował, wiec troche więcej gazu i piana będzie ;), ale i tak odsączyć trzeba, żeby w szklance oczek z tłuszczu nie bylo ;).

 

P.s. może kokos wróci po jakimś czasie tak jak z chmielami amerykańskimi jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, maciek1221 napisał:

O to ciekawe. Ktoś jeszcze tak uważa, że szkoda pracy? Ja będę kegował, wiec troche więcej gazu i piana będzie ;), ale i tak odsączyć trzeba, żeby w szklance oczek z tłuszczu nie bylo ;).

 

P.s. może kokos wróci po jakimś czasie tak jak z chmielami amerykańskimi jest?

Ja odsączałem, dwa razy ręczniki papierowe wymieniałem. Autor receptury wymieniał raz. Jak już, to bym spróbował z jakimś ekstraktem kokosowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, recepturę zmodyfikowałem na piątkę bo też wyszło mi 15blg tak jak u autora. Trochę chyba przegiąłem z chmieleniem, ale ja lubię jak jest gorzko, zobaczymy. Jako, że mam to w 2 fermentorach to rozważam jeden doprawić kokosem i większa ilością wanilii, a drugi zostawić tak jak jest.

Zobaczymy, może do tego czasu kupię jakieś piwo z kokosem i ocenię, czy chce mieć go w piwie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, recepturę zmodyfikowałem na piątkę bo też wyszło mi 15blg tak jak u autora. Trochę chyba przegiąłem z chmieleniem, ale ja lubię jak jest gorzko, zobaczymy. Jako, że mam to w 2 fermentorach to rozważam jeden doprawić kokosem i większa ilością wanilii, a drugi zostawić tak jak jest.
Zobaczymy, może do tego czasu kupię jakieś piwo z kokosem i ocenię, czy chce mieć go w piwie
 
Niedawno browar JanOlbracht wprowadził na stałe do swojej oferty piwo inspirowane tą recepturą. Zapomniałem nazwy,możesz kupić i porównać ze swoim

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.