Skocz do zawartości

Ocena receptury RIS-a


polsyn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, z racji tego, że warzyć będę teraz RISa, prosiłbym doświadczonych kolegów piwowarów o ocenę receptury, którą wymyśliłem, w założeniu ma być 24BLG, chmielone na jakieś 80-90IBU:

 

-6,5kg Pale Ale Strzegom
-1kg Monachijski typ I Weyermann
-0,5kg Caraaroma Weyermann
-0,5kg Carafa I Special Weyermann
-0,5kg Carafa III Special Weyermann
-0,5kg Caramunich III Weyermann
-0,7kg Jęczmień Palony Weyermann 
-0,4kg płatków jęczmiennych
-0,4kg płatków owsianych
 
US-05
 
do chmielenia użyję magnum i lubelskiego
 
z dodatków będzie dodatkowo gips piwowarski oraz w ramach eksperymentu 50g płatków dębowych bourbon.
 
To tyle jeśli chodzi o recepturę, chciałbym się jeszcze upewnić czy dobrze mam zamiar filtrować: skończyć w momencie ~21-22BLG brzeczki przedniej? Jeszcze pytanie o zrobienie cienkusza z wysłodzin, w sensie ile zazwyczaj się uzyskuje stouta i jakie BLG? Czy 1,5x saszetki sucharów wystarczy ?
Edytowane przez polsyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

Witam, z racji tego, że warzyć będę teraz RISa, prosiłbym doświadczonych kolegów piwowarów o ocenę receptury, którą wymyśliłem, w założeniu ma być 24BLG, chmielone na jakieś 80-90IBU:

 

-6,5kg Pale Ale Strzegom
-1kg Monachijski typ I Weyermann
-0,5kg Caraaroma Weyermann
-0,5kg Carafa I Special Weyermann
-0,5kg Carafa III Special Weyermann
-0,5kg Caramunich III Weyermann
-0,7kg Jęczmień Palony Weyermann 
-0,4kg płatków jęczmiennych
-0,4kg płatków owsianych
 
US-05
 
do chmielenia użyję magnum i lubelskiego
 
z dodatków będzie dodatkowo gips piwowarski oraz w ramach eksperymentu 50g płatków dębowych bourbon.
 
To tyle jeśli chodzi o recepturę, chciałbym się jeszcze upewnić czy dobrze mam zamiar filtrować: skończyć w momencie ~21-22BLG brzeczki przedniej? Jeszcze pytanie o zrobienie cienkusza z wysłodzin, w sensie ile zazwyczaj się uzyskuje stouta i jakie BLG? Czy 1,5x saszetki sucharów wystarczy ?

 

Czesc

 

ostatnio zrobiłem podobnego RIS - a

 

Słody: 

Pale Ale - 6 Kg

Monachijski I - 4 Kg

Pszeniczny - 0,5 Kg

Jeczmień Palony - 0,5 Kg

Caraaroma - 0,4 Kg

Caramunich II - 0,4 Kg

Carafa II - 0,6 Kg

Platki owsiane - 1 Kg

słód pszeniczny czekoladowy - 0,6 Kg

 

Do fermentora poszło 22 litry 25 BLG

 

Chmielenie:

Magnum 13 % Alfa - 50 gr. na 60 minut

Junga 11 % Alfa - 50 gr. na 30 minut

Sybilla 6 % Alfa  - 3 gr. na 30 minut

Mech irlandzki uwodniony 5 gr. - 15 minut

 

 

Brzeczka miała konsystencje i smak gęstej czarnej czekolady. Obawiam się tylko czy nie za mocno nachmieliłem. Po gotowaniu goryczka była dość wysoka. Mam nadzieje ze po fermentacji i leżakowaniu nie będzie przeszkadzająca. 

Drożdże: US 05 - 500 ml 3-dniowej gęstwy po piwie 12 BLG

Teraz fermentuje w 15 - 16 st. C (temp. otoczenia). 

Na cichą planuje dać płatki z beczki po burbonie macerowane w whisky ok. 3 tygodnie. Myślę, że dam ok. 50 gr. - Nie wiem czy to odpowiednia ilość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@polsyn

 

- wywal płatki jęczmienne i owsiane i wrzuć raczej jeszcze kilogram, może półtora jasnego słodu. Niegłupio jest wrzucić pszenicę. Mniemam, ze tymi płatkami między innymi chcesz poprawić pianę, ale możesz sobie utrudnić filtrację. Jeśli chodzi o pianę to właśnie dlatego polecam pszenicę (która dodatkowo nie ma łuski), a jeśli chodzi o oleistość i kremowość - i tak będzie jej znacznie więcej niż np. oatmeal stoucie z racji zasypu.

- tak jak pisał jeden z kolegów - 1,5 saszetki nie wystarczy, Daj conajmniej 2, uwodnij je i dobrze natleń brzeczkę.

- co do cienkusza z wysłodzin - ja nie robię z tego osobnego piwa, za dużo zamieszania z tym i za mały zysk. Wysładzam do uzyskania 12stki, wlewam do gara, redukuję o połowę (3-4 godziny gotowania) i do tego dolewam brzeczkę przednią, zaczynając normalne warzenie. Raz, że nie mam za bardzo gdzie trzymać drugiego fermentora (musiał by stać luzem a nie w styropianie a to kiepska opcja, cienkusz i tak by nie wyszedł zbyt dobry) a dwa i tak musiał bym gotować cienkusza osobno, za mało mam miejsca w kuchni,żeby rozstawić drugie stanowisko i gotować w dwóch garnkach naraz. Skoro i tak musiał bym gotować po kolei to wolę pogotować wysłodziny dłużej i mieć więcej RISa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.