Skocz do zawartości

Przerwa przed chmieleniem


goldi_WRO

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Wczoraj robiłem pierwsza warke z zacieraniem i niestety musiałem wyjść w trakcie, niewiem czy coś złego mogło się stać.

Skończyłem na przefiltrowaniu brzeczki, stoi teraz w fermentorze który nie był dezynfekowany, tylko umyty po ostatnim piwie. Mam zamiar teraz przelać wszystko do gara i zagotować na chmielenie, zastanawiam sie czy coś mogło się stać podczas wystadzania brzeczki i leżenia przez 15h w nie dezynfekowany fermentorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

żeby wybić do reszty enzymy.

 

Hmmm, pomijając fakt, że po tak długim czasie enzymy same z siebie zapewne się rozpadły, to czemu miało by służyć "zabijanie" ich?

 

 

 

zastanawiam sie czy coś mogło się stać podczas wystadzania brzeczki i leżenia przez 15h w nie dezynfekowany fermentorze?

 

Oczywiście, że mogło. Jeżeli miałeś pecha to zapewne zainfekowałeś brzeczkę. Lecz jeżeli nie zaczęła fermentować spontanicznie to przegotowanie jej powinno rozwiązać ewentualny problem czystości biologicznej. Ostatnio kolega Pindin miał podobny kłopot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak kilka warek (zacieranie i filtracja w jeden wieczór, w drugi warzenie, chmielenie i cała reszta), bo przy dzieciach nie miałem jednorazowo tyle czasu (nadal nie mam, ale się nauczyły, żeby ojcu nie przeszkadzać :cool:). Mało to energetycznie opłacalne, ale piwa zawsze wychodziły, jak miały wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melasy się nie zaciera. Zacieranie metodą dundrową to czynność np. przy metodzie Sour mash, ale dotyczy to zbożówek. I nie ma ona na celu wprowadzenia do zacieru enzymów z poprzedniego zacierania. Metodę można zastosować też i do produkcji rumu, ale trochę inaczej to wygląda.

Edytowane przez XXXM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.