Skocz do zawartości

Browar Bruch


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnie piwko od Natrixa:

 

Warka # 19 - Vienna Pomyłkowa

 

No powiem tak - jak dla mnie rewelacja ;)

Co mnie dziwi - przy tym zasypie nie czuje posmaku opiekanej goryczki od słodu monachijskiego, a było go dość dużo. Pierwsze łyki - i czuje ten owocowy aromat i lekki posmak owocowy, coś jakby porzeczki? Sam nie wiem, to pewnie zasługa chmielu. W smaku lekka słodkośc, nieduża goryczka. Ogólnie bardzo mi smakuje, dobrze skomponowane piwo. Zasyp bardzo zbliżony do mojego Oktoberfesta, a jednak to dwa całkiem różne piwa.

 

Gratulacje :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam!

Niestety kolejny raz przydarzyła mi się długa przerwa w prowadzeniu kolejnych zapisków... podobnie jak w warzeniu piwa. Na całe szczęście dzisiaj nastąpiło przełamanie, w kuchni powstał bałagan, a w fermentatorze pojawiło się kolejne piwo. Tak więc mam nadzieję, że wszystko wraca już do normy i znowu będę w miarę aktywnie uczestniczyć w życiu forum.

 

Warka #23, Mocniejszy Grodzisz v.2 kopia warki #16 - smakowało więc uwarzyłem ponownie :ble:

Różnica względem poprzedniej warki jest taka, że użyłem słodu węzonego Stainbach - dużo mocniejszy aromat nić Castle Malting, którego używałem do tej pory.

 

Zasyp:

Wędzony - 1,5 kg

Pszeniczny - 1,6 kg

 

Chmiel:

Lubelski (3,8% a.k.) - 50 g.

 

1 łyżeczka mchu irlandzkiego

 

Drożdże: S-33

 

Zacieranie:

42°C - 30 '

50°C - 20'

70°C - 30'

75°C - 30'

78°C i filtracja.

 

Chmielenie:

90' - 30 g

10' - 20 g

10' - mech irlandzki

 

Drożdże dodane w temp. 24°C

Wyszło 18l. 15°Blg

Edytowane przez natrix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #24 bezstylowiec (warzone 11.11.11)

 

Z tym piwem trochę się narobiło... miało być mocne i ciemne, a jak wyszło...

 

Zasyp:

Pilzeński (Bogutyń) - 4.5 kg

pszeniczny (Castle) - 0.25 kg

Cara (Castle) - 0.3 kg

Carafa I - 0.05 kg

 

Chmiele:

Marynka - 20g

Lubelski - 25g

 

mech irlandzki - 1 łyżeczka

 

Zacieranie:

62°C - 30'

72°C - 30'

->78°C i wysładzanie

 

I w tym miejscu się zaczęło... Bo zapomniałem dodać na koniec zacierania Carafy. Jak sobie przypomniałem, to już było na początku filtracji. Do garnka w którym podgrzewałem wodę do wysładzania wsypałem Carafę. Woda zaraz się zrobiła czarna i wlałem całość do młóta, ale efekt raczej taki sobie to wywarło...

 

Pod koniec wysładzania zrobiło się gorzej, bo poszedłem oglądać jak dzielnie w stolycy świętuje się 11.11.11 i trochę się zagapiłem. W efekcie, z gara wylało się na podłogę parę litrów brzeczki.... Ale ta podłoga się lepiła...

 

Później było gotowanie (nie przypilnowałem i trochę wykipiało...)

 

Marynka - 90'

Lubelski - 10'

Mech Irlandzki 10'

 

W sumie wyszło 25l 11°Blg (i tu znowu moje zaniedbanie, bo cały czas miałem pokrywę na garze i bardzo mało wody odparowało, więc raczej niskie blg... no i filtrowane tak długo, że sporo bardzo ubogiej w cukry brzeczki dolałem do gara, częśc się wylała...)

 

Zadane drożdżami S-33 z poprzedniej warki. Wystartowały z 15 godzinnym poślizgiem, co się nie zdarza za często w moim browarze, ale widać, ta warka tak będzie mieć do końca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka #25: "Pils ćwierćsetny" czyli w Browarze Bruch rusza sezon dolniaków!

Warzone 17.XII.2011

Zaczęło się od małej tragedii - zaginął mój święty zeszyt z zapiskami piwowarskimi! Pół dnia wykopalisk bez efektu... Na całe szczęście jest back-up w pistaci piwo.org i tego wątku...

 

Słody:

Pilzeński (Bogutyń) - 4.5 kg

Carapils (weyermann) - 0.3 kg

 

Chmiele:

Marynka: 30g

Hallertauer Tradition - 35g

 

mech irlandzki - 1 łyżeczka

 

Zacieranie (w 13l):

62C - 40'

72C - 30'

78C -> filtracja

 

Chmielenie:

Marynka 30g - 60'

Hallertauer 15g - 10'

Hallertauer 10g - 1'

 

Wyszło niecałe 20l, 12 Blg

 

Zadane drożdżami Saflager W-34/70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #26: Łowsiany Stołt

 

Warzenie zaczęło się dobrze: odnalazłem bezcenny zeszyt z piwowarskimi zapiskami! Śrutowanie szło nawet nieźle (śrutownik model "kawał żelastwa z Allego", napęd ręczny). Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy... Nie wiem, czy to norma, ale kiedy przyszło do śrutowania jęczmienia niesłodowanego, śrutowanie przestało iść dobrze :/ Później było już tylk gorzej...

 

Zasyp:

Pale Ale (Weyermann) - 3.5kg

Cararoma (Weyermann) - 0.5kg

Jęczmień niesłodowany - 0.5kg

Płatki owsiane - 0.5 kg

Jęczmień palony - 0.3kg

Carafa I (Weyermann) - 0.05kg

 

Chmiele:

Marynka - 40g

Fuggles - 10g

 

mech irlandzki - łyżeczka

 

Zacieranie (w 17l):

Słody wsypane do wody o temp. 70C. Gaz wyłączony, poszedłem na kilka minut z psami na spacerek... Oczekiwałem spadku temp. do 65-67C. Po powrocie (około 10 minut) temp. 78C!! Zamieszałem i spadła do 67C, tak jak miało być. Widocznie jeszcze gdzieś przy dnie zacier nagrzał się od kuchenki albo co... W każdym razie lokalne przegrznie :/

ostatecznie zacierane w 67C przez godzinę.

 

I w tym momencie przelałem na filtrację. Poczekałem aż się ładnie ułoży, zagrzałem wode do wysładzania i... olśniło mnie, że słodów palonych nie dodałem i nie podgrzałem zacieru do 78C. Więc całość wróciła do gara...

W każdym razie po 67C miało być 10 minut w 78C. Zostało to nadrobione po około 40 minutowej przerwie...

 

Wysładzanie poszło prawie dobrze. Prawie, bo w 2/3 wysładzania filtrator się zapchał. Czyli uroki płatków owsianych... Trzeba było trochę złoże ruszyć :/

 

Chmielenie:

Marynka 40g - 60'

Fuggles 10g - 10'

Mech irlandzki - 10'

 

Chłodzenie poszło OK. (właśnie sobie przypomniałem, że muszę przysznic zmontować, bo tam podpinam chłodnicę...)

 

Przelewanie do fermentatora w miarę... tzn. miałem w planach zostawić 1.5 rezerwy, ale zapomniałem... Przypomniałem sobie dopiero po dodaniu drożdży, o których początkowo też zapomniałem: zamknąłem fermentator, wbiłem rurkę, żeby coś w domu bulgotało i zacząłem sprzątać w kuchni. No i w trakcie znalazłem saszetkę z drożdżami...

 

Ostatecznie wyszło 20l, 13 blg. Drożdże Safale S-04.

 

Ciekawe co jeszcze się wydarzy z tym piwem i o czym zapomnę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #27, Chorobowy Dubbel

 

Skoro w boss browaru ma chwilę czasu, to znaczy, że będzie nadrabianie zaległości warzelniczych. Dzisiaj dubbel, który w planach już coś koło roku czeka na realizację...

 

Słody:

Pilzeński (Bogutyń) - 3 kg

Monachijski (Weyermann) - 1 kg

Cara (Castle Malting) - 0.5 kg

Cararoma (Weyermann) - 0.2 kg

Caramber (Weyermann) - 0.2 kg

Caramunich II (Weyermann) - 0.255 kg

Pszeniczny (nie pamiętam słodowni) - 0.1 kg

 

Chmiele:

Marynka - 20 g

Lubelski - 20 g

 

Inne:

Mech irlandzki - 1 łyżeczka

Kandyzowana skórka pomarańczy - 20 g

Cukier brązowy - 0.5 kg

 

Zacieranie (17.5 l)

53C - 10'

62C - 30'

72C - 40

78C -> filtracja

 

Chmielenie:

Marynka - 20 g - 60'

Lubelski 20g - 10'

Mech irlandzki, skórka pomarańczy i cukier - 10'

 

Wyszło +/- 23l 15 blg + 1.5l rezerwy

Zadane drożdżami Zymoferm Z035-6-37 Belgisches Trappistenbier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj (to znaczy wczoraj, jeszcze w 2011 r.) "pils ćwierćsetny" i "Łowsiany stołt" przelane na cichą, A jutro (tzn w 2012 r.) będzie ciężki dzień...

 

Edit: oba piwa zeszły do 3blg

Edytowane przez natrix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj zabutelkowany został Łowsiany Stołt. Wyszło 38 butelek 0.5l i jedna 0.3 l. Piwo jak zeszło do 3 BLG tak zostało. Zabutlekowane z dodatkiem 5g cukru/butelkę (za wyjątkiem ostatniej ;) tak 3 g.

 

Chorobowy Dubbel poszedł na cichą. Zszedł do 2Blg (lub może nawet ciut poniżej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, tzn. 15.I. Pils Ćwierćsetny poszedł do butelek z dodatkiem 1.5 l rezerwy. Wyszło 20 butelek 0.5l i 25 0.3 l.

teraz czekam na dostawę słodów, drożdży, nowego fermentatora i (przede wszystkim) wolny czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21.I. dubbel chorobowy został rozlany w butelki z dodatkiem 1.5 l rezerwy. Wyszło 24 but. 0.5 i 19 but. 0.3 l

 

22 I uwarzyłem warkę # 28, "niedzielny pils"

 

Zasyp:

pilzeński - 3.8 kg

monachijski - 0.3 kg

karmelowy jasny - 0.2 kg

 

Chmiele:

Marynka - 35 g

Saaz - 20 g

 

mech irlandzki - 1 łyżeczka

 

Zacieranie (w 14 l)

52 C - 15'

62 C - 40'

72 C - 50'

78 -> filtracja

 

Chmielenie:

Marynka 35g - 60'

Saaz - 10g - 20'

Mech irlandzki - 10'

Saaz - 10g - 1'

 

Wyszło ponad 20l (niewyskalowany fermentator) + 1.5l rezerwy, 12 blg

 

edit: zadane gęstwą z pilsa cwierćsetnego

Edytowane przez natrix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj, 11 II uwarzyłem kolejną warkę, #29 Hefeweizen "Superpucharowa pszenica"

 

Zasyp:

Pszeniczny - 2 kg

Pilzeński - 2 kg

Carawheat - 0.25 kg

 

Chmiele:

Marynka: 10g

Lubelski: 15g

 

Zacieranie (w 14l):

65C - 100'

72C - 40'

78C -> filtracja

 

Chmielenie:

Marynka: 60'

Lubelski: 10'

 

Wyszło 20.5l 12.5 Blg, zadane WB-04

 

A poprzednia warka jeszcze nie odfermentowała... temperatura w piwnicy spadła do 3C i chyba wyniosę na dzień lub dwa do domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.