Skocz do zawartości

czy warto zrobić starter drożdży m44 ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

mam zamiar uwarzyc lekka ipe a na odebranej z niej gestwie zrobić potem double ipe. Wczesniej stosowałem tylko us-05 do tego typu piw teraz dla odmiany chciałbym spróbować z mangrove jack M44 ze względu podobno na ich uwydatnianie chmielu. Tylko przeczytałem na forum że podobno mają problemy ze startem. Wiec tak pomyślałem że by im może pomóc małym starterem albo na raty? Myślicie że ma to jakiś sens ?

Edytowane przez Bleakreaper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście MJ nigdy nie stosowałem ale jak to jest w przypadku sucharów us05 nigdy nie słyszałem żeby robić starte tylko uwodnienie i tyle. Jaka jest wielkość warki ? Problem ze startem najczęściej wynika z kiepskiego napowietrzenia lub zbyt małej ilości drożdży (oczywiście nie zawsze tak jest). Jak chcesz jakąś lekką ipe zrobić i nie będzie tego 50l to myślę że spokojnie ruszy.

 

Pamiętaj że nie stosowałem MJ nigdy wiec mogę pisać bajki. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście nie polecam M44, faktem jest, że mają długi start więc nie potrzebny stres generują u piwowara a i możliwość zakażenia piwa przez to większa...

moim zdaniem też niczego nie uwydatniają, dlatego do piw mocno chmielonych jedynym słusznym wyjściem są US-05. W odpowiednim zakresie temperatur dadzą z pewnością lepsze piwo od M44.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie piwo robiłeś ? Zadawałeś uwodnione czy rozsypałeś na pianę ? No wiem że niby się nie powinno ale niektóre osoby własnie lubi rozdzielać paczkę drożdży na pół i do startera w celu namnożenia. Z tego co czytałem tych mj jest po prostu mało w paczce więc namnożenie ich wydawało mi się logicznym posunięciem.

 

I tak teoretycznie jakbym przygotował 1.5litr wody z ekstraktem czy sokiem jabłkowym (9blg) zadał drożdże, zostawił na mieszadle na 24-48h, potem do lodówki, zlał brzeczkę i zadał ? Bo z kalkulatora wychodzi że jedna paczka posiada 50 bilionów komórek zadane na 1.5l (C.White) powinno namnożyć drożdże do ilości 175 i niecała litra dla Braukasier. 

Edytowane przez Bleakreaper
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens robić starter, powiem szczerze nie wiem, bo nigdy do sucharów nie robiłem.

 

Natomiast robiłem piwa na M44 i potwierdzam, że lag na nich jest spory za pierwszym razem, ale z gęstwy startują już szybko. Jeżeli zamierzasz robić lekkie piwo jako pierwsze, to ja bym standardowo uwodnił, dodał i uzbroił się w cierpliwość. A z gęstwy już nie będzie problemu.

 

Nie ma co specjalnie demonizować tych drożdży, mogą lekko zestresować (ale nie siebie, tylko piwowara), jak lag się będzie przedłużał, natomiast poza tym żadnych negatywnych skutków z dłuższego startu nie ma, a z gęstwy jest już szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo, że źle startują to rób starter - przecież szkoda pracy przy piwie, żeby spieprzyć fermentacje. Nie musi być na mieszadle, po prostu rozchulaj drożdzaki.

Edytowane przez Krzyzaku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zachowałeś sterylność to nie ma co się martwić.

Ja dosyć często cisnę warki po 40l i robię startery z paczki sucharów. Używam jednak szybkowaru, więc ze sterylnością jestem za pan brat. 

Edytowane przez Krzyzaku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.