Skocz do zawartości

Zapach warzyw podczas fermentacji - piwo z ekstraktow?


alkos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Nastawiłem swoje pierwsze dziecko :cool2:, fermentuje dzielnie od 3 dni. Niestety, zapach wydobywajacy sie z fermentatora zahacza bardziej o kukurydze z puszki niz miodowego bocka ;). Przeczytałem, że problemem jest DMS, powstajacy przy nieprawidlowym gotowaniu / wolnym chlodzeniu brzeczki.

 

Zdalem sobie wlasnie sprawe, ze rozpuszczajac ekstrakty (płynne) do 26l uzylem wrzacej wody, coby zmniejszyc ryzyko zakażenia. Cały fermentator chłodził się 3-4 godziny w wannie zimnej wody. Czy jest mozliwe ze wytworzył się w tym procesie nadmiar DMS?

 

Co wiecej - jest jakas szansa ze zniknie?

 

 

Kompozycja piwka poniżej:

 

 

Size: 26.0 L

 

Original Gravity: 1.071 (1.064 - 1.072)

Terminal Gravity: 1.018 (1.013 - 1.019)

Color: 41.28 (27.58 - 43.34)

Alcohol: 7.03% (6.3% - 7.2%)

Bitterness: 21.4 (20.0 - 27.0)

 

Ingredients:

1800 g Muntons Connoisseurs 1.8 Kg Bock Beer (nachmielony)

1500 g Edme SFX (amber)

1500 g Coopers Malt Extract Amber 1.5kg

1500 g Honey

1.0 ea Fermentis S-33 SafBrew S-33

24 g Hersbrucker (4.0%) - boiled 10.0 min

 

 

pozdrawiam ciepło

Alkos

Edytowane przez alkos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ze fermentujac wyłącznie ekstrakt, nie ma szans na obecnosc DMS?

 

Właściwie to moja dziewczyna wracając wczoraj z pracy zidentyfikowala ten zapach jako "warzywny". Moze sie zasugerowalem? :P

A czułeś już kiedyś zapach fermentujących drożdży ? Może być tak, że po prostu o to chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

DMS uwalnia się z ziarna.

 

Jesteś tego pewien? tzn w teorii masz racje ale nie zależy to od procesu wytwarzania ekstraktu? bo jeśli jest zagęszczony odparowaniem poprzez gotowanie to spoko ale jak woda jest usuwana np poprzez inny proces który nie wymaga gotowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz: http://www.browar.bi...hp/t-40942.html ? Ogólnie DMS w ekstraktach, przez winę słodu i technologii jest raczej nie możliwy, jedynie infekcja coś tu takiego może zdziałać ;)

 

np poprzez inny proces który nie wymaga gotowania ?

Rozwiń myśl jakie to są inne sposoby pozbycia się wody z brzeczki oprócz parowania?

 

Nie zabraniam ci pisać w temacie tylko, odgrzebałeś temat sprzed 4 lat i zwracasz się bezpośrednio do osoby na forum, która tego może nie zauważyć ;) Jak się robi takie odgrzebki to warto inaczej zbudować swój post ;)

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale skoro temat był tu poruszony to po co mnożyć zaraz się jakis mądry znajdzie co napisze "było, wyszukiwarka się kłania" a zwracam się do autora bo to jego post więc zakładam że jedno zdanie, ale to mniej ważne.

 

Co to odparowania to ekspertem technologi żywności nie jestem ale czy np sublimacja nie dała by dobrego efektu?

poza tym na stronie WES pisze (jest napisane :P )" to naturalne, niskotemperaturowe, zagęszczone wyciągi ze słodów jęczmiennych..." nie wiem do czego odnosi się to niskotemperaturowe ale nie znając technologii mogę myślę założyć że zaciera słody a zagęszcza jakimś procesem innym niż gotowanie ale to tylko moje gdybanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.