Skocz do zawartości

Butla z tlenem i natlenianie brzeczki


guma44

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...

Czy ktoś kto ma zarówno przepływomierz, reduktor i kamień 0,5 mikrona mógłby się podzielić informacją jakie ciśnienie odpowiada jakiemu przepływowi, np. dla 1 bar?

Mam naniesione na reduktorze przepływy w l/min. ale one chyba dotyczą przepływu, gdy nie mam podpiętego kamienia. Wydaje mi się, że z kamieniem przepływ jest mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie ustawisz konkretny przepływ według wskazań przepływomierza to nie jest ważne jakie masz opory na przewodzie. Dodatkowy opór kompensujesz odkręcając mocniej zawór. Przepływomierz pokazuje ci ile tego tlenu wtłaczasz przez kamień, goły wężyk czy nie ważne co tam podłączysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym linkiem http://www.thepondreport.com/store/information/air-diffuser-information?sort=rating&order=DESC piszą, że jakiś tam kamień do napowietrzania stawia opór 0,25psi, czyli nasze 0,017bar. Nie wiem jaki to dokładnie kamień i na jakie przepływy, ale chyba możesz przyjąć, że opory są wystarczająco małe i można je pominąć. 

Jak masz podziałkę w l/min to znaczy, że to przepływomierz :) Trochę mnie dziwi, że przy zamkniętym zaworze pokazuje coś innego niż 0. Na pewno masz wszystko szczelne? Jaki masz reduktor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pan_czarny napisał:

Lipa, pompka nie da rady.

 

EDIT:

kamienie.thumb.jpg.955fbe1b893cf0c976dd2788b8e45bdf.jpg

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pan_czarny napisał:

Używałem pompki do natlenienia brzeczki przez zanurzenie wysterylizowanego kamienia. Uzyskiwałem bardzo bujną pianę, która potrafiła wychodzić z fermentora. Na pewno nie da rady?

A jakie ciśnienie wytwarza ta pompka? U mnie dopiero przy ciśnieniu ok. 0,8 bar zaczyna się tlen przeciskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.01.2018 o 19:47, MistrzSuspensu napisał:

Pod tym linkiem http://www.thepondreport.com/store/information/air-diffuser-information?sort=rating&order=DESC piszą, że jakiś tam kamień do napowietrzania stawia opór 0,25psi, czyli nasze 0,017bar. Nie wiem jaki to dokładnie kamień i na jakie przepływy, ale chyba możesz przyjąć, że opory są wystarczająco małe i można je pominąć. 

Jak masz podziałkę w l/min to znaczy, że to przepływomierz :) Trochę mnie dziwi, że przy zamkniętym zaworze pokazuje coś innego niż 0. Na pewno masz wszystko szczelne? Jaki masz reduktor?

Mam reduktor jak na załączonym obrazku.

DSC_0035.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pan_czarny napisał:

Używałem pompki do natlenienia brzeczki przez zanurzenie wysterylizowanego kamienia. Uzyskiwałem bardzo bujną pianę, która potrafiła wychodzić z fermentora. Na pewno nie da rady?

 

20 godzin temu, pan_czarny napisał:

Do tego kamienia, którego link podałeś - na pewno nie da rady! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, PiwoLab napisał:

 

Do tego kamienia, którego link podałeś - na pewno nie da rady! 

https://www.amazon.com/dp/B0728DY9P7/ref=sspa_dk_detail_5?psc=1&pd_rd_i=B0728DY9P7&pd_rd_wg=9hAM8&pd_rd_r=5BXHRNXVF10RRW2C8JKM&pd_rd_w=SrT6H - dokładnie z takim sobie radziła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Stefkowy Dzwoniec napisał:

Mam reduktor jak na załączonym obrazku.

No to już rozumiem skąd te wątpliwości. Nie wiadomo czy zegar pokazuje przepływ czy ciśnienie. Pewnie reduktor jest pod jakieś konkretne zadanie.  Chodzi o to, że jak zwiększa się opory na przewodzie to żeby utrzymać stały strumień przepływu trzeba zwiększać ciśnienie. Tak więc umieszczanie obydwu informacji na jednym zegarze nie ma dla mnie sensu chyba, że pod reduktor podłącza się jakieś urządzenie, o znanej dla producenta manometru zależności między przepływem a ciśnieniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Pokazuje ciśnienie. Odpowiadający mu przepływ jest poprawny gdy jest podłączona maska tlenowa. Dlatego miałem nadzieję, że ktoś może zmierzył przepływomierzem relację ciśnienie-przepływ na kamieniu 0.5 mikrona z centrum piwowarstwa.

Prawdopodobnie i tak niedługo przesiądę się na kamień wpinany za płytowym wymiennikiem ciepła, więc może wtedy przy okazji dokupię przepływomierz.

A propos, ktoś może polecić gdzie w miarę blisko Polski kupić taki kamień lub przepływomierz (do tej pory trafiłem tylko na amazon.com i aliexpress)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, pan_czarny napisał:

Jak sobie radziła, to po co zaśmiecasz forum bzdurnym pytaniem?! U mnie taka pompka z takim kamieniem nawet nie pierdnęła. Dopiero podpięcie butli spowodowało wydzielanie się pęcherzyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PiwoLab napisał:

Jak sobie radziła, to po co zaśmiecasz forum bzdurnym pytaniem?! U mnie taka pompka z takim kamieniem nawet nie pierdnęła. Dopiero podpięcie butli spowodowało wydzielanie się pęcherzyków.

Sobie na starą w domu możesz pokrzykiwać, koleżko. 

 

Pytanie dotyczy tego, czy są przeciwskazania pompowania powietrza przez pompkę akwarystyczną, zamiast podawania czystego o2 z butli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż na kamień reklamówkę np. z lidla, puść przepływ na 1 min, trochę Ci tą reklamówkę nadmucha. Zanurz ją taką nadmuchaną w wodzie, zobacz ile litrów płynu wyparła, i będziesz wiedział jaki masz przepływ przez kamień w litrach/minutę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.