Skocz do zawartości

Butla z tlenem i natlenianie brzeczki


guma44

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zamówiłem sobie nierdzewne kamienie do napowietrzania i przymierzam się do zakupu butli z tlenem. Niestety informacje na forum są raczej skąpe. Mam więc pytania:

1. Czy ktoś tak robi?

2. Czy warto?

3. Jaką butle kupić (może nie warto normalnej tylko wymieniać takie: http://allegro.pl/tlen-inhalacyjny-w-puszce-99-4-tlenoterapia-o2-i6398069679.html)?

3. Na ile starcza taka butla o rozmiarze 1.5 L albo 2L.

4. Czy reduktor do CO2 się nada i na jaki przepływ nastawić?

5. Jakieś inne porady/odrady?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, w książce 'Yeast' Jamila znajdziesz trochę info. Sam ostatnio tego szukałem więc wkleję swoją wypowiedź z innego tematu, może trochę Cię naprowadzi, w książce jest jeszcze nieco więcej o samych efektach. Ja uważam, że warto się tym zainteresować jeśli wszystko inne związane z fermentacją masz opanowane na 100%. Daj znać jak efekty i jakieś praktyczne informacje jak już coś natlenisz :)

 

 

Jamil w swojej książce podaje informacje, że 60sekund ciągłego natleniania czystym O2 przy przepływie ustalonym na 1l/min i wykorzystaniu kamienia 0,5mikro daje w efekcie 9,2ppm (dla 20l brzeczki 18,7plato 24st.C). Dalej dla przykładu 30sekund to 5,12ppm natomiast 120s to 14,08ppm. Zalecany poziom dla większości piw to ~10ppm. Domowi piwowarzy rozlewając brzeczkę z wysokości podobno uzyskują 4ppm, podobno możliwe jest też dojście do poziomu 8ppm posiadając mocne plecy i dużo przestrzeni nad piwem w fermentorze jak pisze autor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Książkę czytałem ale widzę, że muszę jeszcze raz zajrzeć. A co to znaczy 1l/min? Butle sprzedawane na allegro są 2 l ale płynnego tlenu. Jak to będzie się przeliczać na przepływ 1l/min gazu? Jak butla ma starczyć na dwa razy albo na raz to trochę lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej obliczasz to wzorem pojemność [dm] x ciśnienie [bar], zakładając butlę 2l i ciśnienie 200bar wychodzi 400litrów nie wdając się w szczegóły jak sprężalność tlenu w danej temperaturze, to by raczej nieco zawyżyło wynik, czyli z jednej takiej butli możesz natlenić 80hekto średnio-mocnego piwa na 9-10ppm, mam nadzieję, że nic (za bardzo) nie pomyliłem   :eusathink:

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, tak myślałem, ze to nie może być tak mało. Pewnie trzeba będzie trochę poeksperymentować... zwłaszcza z ostatnim punktem bo przepływomierz trochę kosztuje więc użyję zwykłego reduktora. Cały koszt to około 300 zł. 

 

 

 

Ja uważam, że warto się tym zainteresować jeśli wszystko inne związane z fermentacją masz opanowane na 100%.

 

 

Też tak myślę. Mam dość dobrą kontrolę temperatury i widzę naprawdę dużą poprawę w ostatnich warkach. Chcę więc pójść o krok dalej i dać drożdżom tlen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

z obawy po przeczytaniu Twoich pytań, zapytam dla jasności,

 

Jak to mówią milczenie jest złotem. Jak nie masz nic mądrego do napisania to po prostu nie pisz. Pytam bo nie wiem. Ogólnie mam takie wrażenie, że chyba jesteś nauczycielem albo jakimś profesorem, któr pozostawia traumę uczniom i studentom jacy to oni są głupi a ty jedyny wszechwiedzący. Po skończeniu studiów w Polsce myślałem, że pytań nie można zadawać bo za każdym razem słyszało się, że to się już powinno wiedzieć albo że się jest głupim.  To trochę jak śmianie się z grubego na siłowni.

 

 

 

reduktor zwykły, ale do tlenu masz na myśli?
 

 

A co do pytania, to tak. Mam na myśli do tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak nie masz nic mądrego do napisania to po prostu nie pisz.

i bądź tu człowieku życzliwym, i zwróć uwagę na dość istotny aspekt to Cie od jakichś profesorów lub tym podobnych wyzwą :facepalm:

Przepraszam jeśli uraziłem Twoją osobę/dumę czy co tam jeszcze, ale jak czytam takie pytania:

 

 

Czy reduktor do CO2 się nada i na jaki przepływ nastawić?

 

 

A co to znaczy 1l/min?

 

 

Jak to będzie się przeliczać na przepływ 1l/min gazu?

 

Jak butla ma starczyć na dwa razy albo na raz

to wybacz, ale mając świadomość, że w tych sprawach łatwo sobie (a nie daj boziu innym) zrobić krzywdę,

zadałem takie krzywdzące Ciebie pytanie.

PS

tak swoją drogą to nawet chyba fajne jak ktoś mnie tak nobilituje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest coś nie wiedzieć w tym kraju.
 
 
 

Czy reduktor do CO2 się nada i na jaki przepływ nastawić?

 
Nie jestem inżynierem ani chemikiem. Z tego co bym podejrzewał to się nie nada bo to inne gazy są i w sprzedaży są reduktory dedykowane. Ale jakoś mi na to nie odpowiedziałeś. Jak sam zauważyłeś zabawa jest niebezbieczna to pytam. I wolę zadać  takie pytanie bo może ktoś na ten wątek kiedyś wpadnie i też będzie się zastanawiał.
 
 
 

A co to znaczy 1l/min?

 
 
Na tyle jestem wyedukowany aby to zrozumieć. Przejrzałem, parę reduktorów i żaden nie był wyskalowany w l/min. Mają tylko przepustowość i [/size] zakres ciśnień wylotowych w barach. No więc pytanie:
 
 
 

Jak to będzie się przeliczać na przepływ 1l/min gazu?

 
Nie jest trywialne bo to bary a l/min to są dwie różne jednostki. Kolega PiwoLab podał link do kalkulatora:
 
 
 

Kalkulator natleniania brzeczki butlą z tlenem: http://www.piwo.org/...butli-z-tlenem/

 
Ale pytanie pozostaje aktualne bo kalkulator podaje l/min a reduktory są w barach. Czy można dostać reduktor wyskalowany w l/min? Czy da się jakoś aproksymować bar do l/min w popularnych reduktorach dostępnych na rynku? A może ktoś to wyskalował i podzieli się przelicznikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko jest coś nie wiedzieć w tym kraju.

Dr2 tak ma. Niestety. Po jego 'krytycznych' uwagach dot. mojego posta który miał pomóc pewnemu koledze z forum, odechciało mi sie komukolwiek pomagać. Nieważne...

 

 

Czy można dostać reduktor wyskalowany w l/min? Czy da się jakoś aproksymować bar do l/min w popularnych reduktorach dostępnych na rynku?

Pewnie można taki dostać. Kiedyś na tym forum był podobny dylemat tylko że w druga stronę i dla reduktora CO2. O ile dobrze pamiętam ktoś kupił tani reduktor z manometrem wyskalowanym w l/min, a potrzebował w barach do nagazowywania piwa w kegu. Wniosek był taki że można użyć takiego manomentru tyle że trzeba go wyskalować w barach na podstawie wskazań innego manometru wyskalowanego juz w barach.

Więc skoro dało się w tą stronę to nie sądze żeby nie dało się w drugą.

Edytowane przez quadi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

....

5. Jakieś inne porady/odrady?

 

Kalkulator natleniania brzeczki butlą z tlenem: http://www.piwo.org/files/file/91-kalkulator-czasu-natleniania-brzeczki-z-butli-z-tlenem/

 

 

Możesz napisać coś więcej o tym kalkulatorze? Widzę, że nie uwzględnia temperatury natlenianej brzeczki oraz jej gęstości ale pomijając te czynniki to i tak wyliczenia wydają się zgoła inne niż te od Jamila (White Labs będąc precyzyjnym). U Ciebie dla 20l i 10ppm przy 1l/min wychodzi 8 sekund natomiast Jamil pisał o 60 sekundach na 9.2ppm a to, że mowa o blisko 19plato i 24stC raczej nie wpływa na proces natleniania tak istotnie, że musimy natleniać aż 7-8x dłużej.

 

PDyvz97.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak inni to rozwiązali? Założyłem ten temat poniekąd aby się dowiedzieć jak to ludzie robią co by nie powtarzać błędów. Nikt się chyba swoim "setupem" nie chwalił o ilw mi wiadomo.

 

 

 

Podobno hobby musi kosztować http://allegro.pl/re...6637705547.html

 

Też go widziałem. Dlatego powiedziałem, że takie coś istnieje. A amerykańce mają takie:

 

http://beerandwinejournal.com/walkthrough-aeration/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźcie balon, załóżcie na końcówkę przewodu, puśćcie jakieś tam ciśnienie, napełniajcie ten balon gazem ok 1min, później zanurzcie w wodzie i zobaczcie jaką ma objętość. Najlepiej duży balon, żeby nie było w nim dużego ciśnienia po napełnieniu bo to zafałszuje wynik. I masz ilość litrów na minutę przy zadanym danym ciśnieniu. Później korekcja ciśnienia do odpowiedniej wartości i nie trzeba przepływomierza za miliony monet.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

....

5. Jakieś inne porady/odrady?

 

Kalkulator natleniania brzeczki butlą z tlenem: http://www.piwo.org/files/file/91-kalkulator-czasu-natleniania-brzeczki-z-butli-z-tlenem/

 

 

Możesz napisać coś więcej o tym kalkulatorze? Widzę, że nie uwzględnia temperatury natlenianej brzeczki oraz jej gęstości ale pomijając te czynniki to i tak wyliczenia wydają się zgoła inne niż te od Jamila (White Labs będąc precyzyjnym). U Ciebie dla 20l i 10ppm przy 1l/min wychodzi 8 sekund natomiast Jamil pisał o 60 sekundach na 9.2ppm a to, że mowa o blisko 19plato i 24stC raczej nie wpływa na proces natleniania tak istotnie, że musimy natleniać aż 7-8x dłużej.

 

Kalkulator ten zakłada, że zadany tlen cały rozpuści się w brzeczce. Tak jest tylko w teorii. Rozpuszczalność zależy tak jak piszesz od innych warunków w jakich natleniamy. Ważny jest również sposób natleniania. Ja stosuję natlenianie "inline" podczas chłodzenia brzeczki zaraz za wymiennikiem płytowym. Jest to skuteczna metoda, a i tak czasy podane w tabelce mnożę x2. Przy natlenianiu w otwartym fermentorze czasy te jeszcze bardziej się wydłużą. Duża część wprowadzonego tlenu opuści fermentor zanim się rozpuści.

Stosuję ten kalkulator i jestem zadowolony. Aby w praktyce sprawdzić słuszność założeń brakuje mi tylko przyrządu do pomiaru ilości tlenu w cieczy Dissolved Oxygen Meter (DOM) , choćby tego http://www.piwo.org/topic/1069-ciekawe-aukcje-na-allegro/?p=418924

 

EDIT:

Ja stosuję niższe wartości przepływu, tak ok. 0,3-0,6 l/min. Zapuszczam tlen na krótko (tyle ile wyjdzie z kalkulatora x2) na sam koniec chłodzenia. Wprowadzony tlen zaraz za wymiennikiem, zanim trafi do fermentora, ma jeszcze do pokonania razem z brzeczką ponad 2 metry w "zamkniętej objętości" w wężu silikonowym dn15.

Edytowane przez PiwoLab
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz się podzielić spostrzeżeniami na temat efektów podpinania tlenu? Można zaobserwować różnicę w jakości fermentacji? Otrzymujesz więcej zdrowej gęstwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej zamiast tlenu i kamienia do natleniania miałem w tym samym miejscu zwężkę venturiego do napowietrzania. Też dobrze działało, jednak dwa razy zwężka mi się przytkała i postanowiłem przejść na kamień i tlen z butli. Szczególnych zmian w jakości fermentacji nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT:

Ja stosuję niższe wartości przepływu, tak ok. 0,3-0,6 l/min. Zapuszczam tlen na krótko (tyle ile wyjdzie z kalkulatora x2) na sam koniec chłodzenia. Wprowadzony tlen zaraz za wymiennikiem, zanim trafi do fermentora, ma jeszcze do pokonania razem z brzeczką ponad 2 metry w "zamkniętej objętości" w wężu silikonowym dn15.

 

 

Na sam koniec chłodzenia - co przez to rozumiesz? 20% chłodzonej brzeczki? I jaki wpływ ma na to długość węża z wymiennika do tanku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ustawiam natlenianie, aby zakończyło się krótko przed końcem chłodzenia. Droga tych dwóch metrów w zamkniętej przestrzeni pozwala na lepsze rozpuszczenie się tlenu w brzeczce. 

Czyli rozumiem, że natleniasz od początku lub wg. kalkulatora celując z finiszem przed końcem chłodzenia.

Rozmawiałem ostatnio z jednym z piwowarów używających nie tlenu a sprężarki. Podobno najlepszy efekt przy uzyskaniu na wylocie kompletnej piany. Jak to wygląda w przypadku użycia butli? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym zaczął od początku i natleniał do końca to bym pewnie "przetlenił" i zużył całą butlę ;) . Celuję z natlenianiem na koniec. Czas z kalkulatora x2. Dodatkowo zamierzam za kamieniem wstawić wziernik tubowy coby lepiej zaobserwować pienienie. A jak sprawię sobie DOM to sprawdzę to wszystko w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.