Skocz do zawartości

Brewkit Coopers Pale Ale


dawid77

Rekomendowane odpowiedzi

 

piwo na 20 l ma 47,6 IBU, czyli spokojnie można je dochmielać,

A co za różnica dla chmielenia na zimno ile ma IBU?

 

Wszelkie chmielenie inne niż na aromat czy goryczkę wnosi swój udział do wartości IBU. Nawet kalkulatory to pokazują i uwzględniają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie polecacie Pana Tomasza Kopyra? Wydawało się, że dosyć rzeczowe jego wywody są :)

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

 

Ogólnie to zauważyłem, że to forum nie lubi Kopyra i już  :D  ale nie bardzo ktokolwiek chce powiedzieć czemu (może niektórzy zazdroszczą mu sukcesu? :P ) Jak dla mnie jego filmiki z warzenia są ok. Może niektóre rzeczy można zrobić lepiej/inaczej/dokładniej, ale dla laika, który dopiero zaczyna są, moim zdaniem, jak najbardziej ok. Sam tak zaczynałem i piwa wychodziły pijalne (jedne lepsze, drugie trochę gorsze, ale to już ogólnie moja wina i moje błędy - ciągle się uczę  ;)  )

 

A co do samego Kopyra, o ile jego pierwsze filmy były jak dla mnie ok to muszę powiedzieć, że im dłużej nagrywa, tym niestety bardziej "gwiazdorzy" i jego ostatnie filmy nie są już tak lekkie w odbiorze jak kiedyś. Trochę szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy warzy po swojemu, każdy ma swoje metody, tricki i przyzwyczajenia na których można się kierować na początku a styl się i tak wyrabia z czasem (nie chodzi o styl piwa ;)). Najlepiej ciągnąć z każdego co dobre, wypracować dobre metody i dzielić się na forum z resztą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że sukces się pojawił to widać po filmach tak jak mówisz filmy z "początku produkcji" były takie bardziej przyjazne ;) ale co do forum lubi nie lubi to wydawało mi się wręcz odwrotnie widziałem, że swego czasu się troszkę tu udzielał.

Przy filmach kopyra na duży plus jest nagłośnienie. Jakich polecacie innych blogerów w tej tematyce poza wspomnianym już Browar Gdynia?

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez ansyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyra jest od paru lat rzemieślnikiem. Wiec coraz bardziej odjeżdża mu temat warzenia piwa w warunkach domowych. A w tych warunkach tutaj sporo osób zrobiło więcej piw niż Kopyra. Wiec nie do końca bym brał wszystko z jego filmów jako prawdę objawiona. Na początek jest ok - ale trzeba to też weryfikować poprzez pryzmat innych piwowarow np z tego forum.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyra jest od paru lat rzemieślnikiem.

Ta, chyba rzemieślniczo kręci filmy i recenzuje piwa, a recenzja tym bardziej "rzetelna" im więcej ktoś za nią zapłaci.

Szczerze nie wiem czy teraz coś warzy czy nie i nie interesuje mnie to, piłem trzy jego piwa (w zasadzie dwa bo jedno a dokładnie tak z 3/4 wyszło i poszło na ściany i blat, penie za ciepłe i żona butelką trząchała i coś kwaśnego dosypała ;) ) innych krytykował i jechał po nich za błędy jak Wicia na kocie wierzchem, a jak sam piwo spier.... to zachwycał się nim, klepał że takie miało być i nie liczył że wszystkim będzie smakowało. Wiele innych rzeczy można by napisać czemu jest przez wielu odbierany tak a nie inaczej ale szkoda klawiatury

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wszelkie chmielenie inne niż na aromat czy goryczkę wnosi swój udział do wartości IBU. Nawet kalkulatory to pokazują i uwzględniają.

 

Nie ogarniam tej wypowiedzi.

 

Wg symulacji przeprowadzonej na jednym z kalkulatorów przy założeniu, że do dyspozycji jest standardowy chmiel w granulacie 5 a-k a 50g, brzeczka o objętości 20 litrów i 15 blg startowe, wyszło że piwo może mieć (to są szacunki, bo też nie jest to badanie profesjonalne, tylko symulacja) przy chmieleniu na goryczkę 34,5 IBU, przy chmieleniu na aromat 22 UBU i przy chmieleniu na zimno 7 IBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg symulacji przeprowadzonej na jednym z kalkulatorów przy założeniu, że do dyspozycji jest standardowy chmiel w granulacie 5 a-k a 50g, brzeczka o objętości 20 litrów i 15 blg startowe, wyszło że piwo może mieć (to są szacunki, bo też nie jest to badanie profesjonalne, tylko symulacja) przy chmieleniu na goryczkę 34,5 IBU, przy chmieleniu na aromat 22 UBU i przy chmieleniu na zimno 7 IBU.

Masz kalkulator który wyliczył niezerowe IBU dla chmielenia na zimno? Możesz sie nim podzielić?

 

Przy założeniu że tak jest, czy dobrze rozumiem, że 47IBU w piwie 12Blg to na tyle mało wg Ciebie że można spokojnie dać wyższą goryczkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o który styl chodzi, bo 10A-American Pale Ale ma na tym wykresie zakres 30-45IBU, a inne Pale Ale w tym zakresie Blg jeszcze mniej.

No i nadal chciałbym zobaczyc kalkulator który liczy IBU dla chmielenia na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, jakim wężykiem ściągacie piwo? Ja kupiłem z Biowinu i jest zakręcony jak świński ogon, nie pomaga parzenie, nie chce się wyprostować. Jest jakaś alternatywa? idealna byłaby chyba jakaś prosta rurka do balonu.

Edytowane przez dawid77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak, który to jest styl?

I gdzie mogę znaleźć magiczny kalkulator co liczy IBU przy chmieleniu na zimno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze fermentuje, pytam na przyszłość.

Po pierwsze, nie możesz wystawić dopóki nie jesteś pewien że dofermentowało.

Po drugie, nie rób "tygodnia burzliwej, tygodnia cichej", tylko fermentuj aż będzie dofermentowane, najlepiej bez przelewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze fermentuje, pytam na przyszłość.

Po pierwsze, nie możesz wystawić dopóki nie jesteś pewien że dofermentowało.

Po drugie, nie rób "tygodnia burzliwej, tygodnia cichej", tylko fermentuj aż będzie dofermentowane, najlepiej bez przelewania.

 

 

Myślałem, że cicha fermentacja poprawia jakość piwa, ale skoro nie potrzeba, to tak zrobię.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.