Skocz do zawartości

Intensywność gotowania brzeczki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Nie udało mi się znaleźć tych informacji na forum (być może źle szukam i proszę o linka), więc zadaję pytanie - jaka powinna być intensywność gotowania brzeczki? Wystarczy, że lekko wrze, czy może powinno to być wyraźne i intensywne bulgotanie? Jaki wpływ ma intensywność gotowania brzeczki na gotowe piwo?

Pytam, ponieważ szukam przyczyn dla których moje ostatnie piwo (na razie kończy burzliwą) wydaje się być póki co mętne i nie klarowne (obserwacje prowadzę w przezroczystym fermentorze). Niestety mój największy palnik gazowy nie zapewnia intensywnego gotowania w objętości 20+ i zastanawiam się nad kupnem wspomagającej grzałki zanurzeniowej o mocy do 500W.

A jak u Was wygląda intensywność gotowania brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

piwo (na razie kończy burzliwą) wydaje się być póki co mętne i nie klarowne

 

No ciężko żeby pod koniec burzliwej było klarowne ;)  Kolego, trochę cierpliwości.

 

 

 

zastanawiam się nad kupnem wspomagającej grzałki zanurzeniowej o mocy do 500W

 

Nie wiem czy grzałka o mocy do 500W dużo tu poprawi. 

 

U mnie na kuchence gazowej też nie ma fajerwerków. Warzę na największym palniku. Ale przełom mam, a brzeczka wrze raczej średnio intensywnie. Piwo po 3 tyg w fermentorze jest klarowne, więc ja bym poczekał i zbytnio się nie stresował ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wypatrywałbym przyczyn mętności w piwie, które dopiero kończy burzliwą.

No ciężko żeby pod koniec burzliwej było klarowne ;)  Kolego, trochę cierpliwości.

Doskonale sobie zdaję sprawę, że na fermentacji burzliwej nie powinno się oceniać mętności piwa, i że fermentacja cicha (czy to prowadzona w osobnym fermentorze, czy w tym samym co burzliwa) ma za zadanie sklarowanie piwa, jednak ta warka już na tym etapie odbiega od wcześniejszych pod tym względem. Jestem daleki od panikowania, szukam jedynie potencjalnych przyczyn i przy okazji pytam o intensywność gotowania brzeczki, która u mnie chyba jest zbyt mała. Przy tej warce nie zauważyłem widocznego gołym okiem przełomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowanie powinno być wyraźne, to znaczy że dajesz tyle mocy ile masz ale żeby z gara ci nie wyszło. Po co się to robi ? Po pierwsze chcesz aby alfa-kwasy stały sie rozpuszczalne w wodzie i zostawiły goryczkę, chcesz odparować DMS, a po trzecie chcesz ściąć białka w piwie które powodują mętność. Powinieneś mieć piane przypominającą szumowiny na rosole. To tak w skrócie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w takim razie postawienie gara tak aby zahaczał o wszystkie cztery palniki i odpalenie ich wszystkich, może mieć jakiś negatywny wpływ na gotowanie? Chodzi mi o różnicę w nagrzewaniu brzeczki i jej ewentualną cyrkulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zastanawiam się nad kupnem wspomagającej grzałki zanurzeniowej o mocy do 500W

 

Nie wiem czy grzałka o mocy do 500W dużo tu poprawi.

 

Grzałka 500W nic nie da,

ostatnio próbowałem użyć grzałki 1000W do gotowania 12L brzeczki w 15L garze, i sama grzałka nie potrafiła nawet podtrzymać wrzenia w pełnej objętości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka 1,5kW bez problemu szybko zagotuje i utrzyma w konkretnym wrzeniu 8,5-9l, ja tak piwo z wysłodków czasami robię.

Jak już kupować grzałkę to najlepiej 1,5-2kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ze warzenie powoduje odparowanie DMSow czyli siarczka dimetylu ale czy ktos kiedys opisal ta reakcje chemiczna?

abstrahując od tematu, to parownie jest raczej zjawiskiem fizycznym, a nie jakąś rekcją chemiczną :(

Sprecyzuj więc może swoje pytanie bo nie za bardzo można dojść o co Ci chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka 500W nic nie da,

ostatnio próbowałem użyć grzałki 1000W do gotowania 12L brzeczki w 15L garze, i sama grzałka nie potrafiła nawet podtrzymać wrzenia w pełnej objętości.

 

Grzałka 1,5kW bez problemu szybko zagotuje i utrzyma w konkretnym wrzeniu 8,5-9l, ja tak piwo z wysłodków czasami robię.

Jak już kupować grzałkę to najlepiej 1,5-2kW.

 

Panowie, ja tą grzałką 500W chcę wspomagać jedynie gotowanie brzeczki, która będzie odbywać się na największym palniku gazowym. Kiedy gar jest podgrzewany jedynie palnikiem to brzeczka wrze delikatnie, niezbyt intensywnie. Mam nadzieję, że zastosowanie dodatkowej grzałki o mocy do 500W pomoże zintensyfikować proces wrzenia. Podczas podgrzewu wody do zacierania, wody do wysładzania a następnie doprowadzenie brzeczki do wrzenia oprócz największego palnika używam również grzałki zanurzeniowej 2000W co zdecydowanie skraca cały proces. Niestety grzałka 2000W w połączeniu z palnikiem gazowym jest zbyt dużej mocy żeby utrzymywać brzeczkę w stanie intensywnego wrzenia - cała zawartość gara chce po prostu wyskoczyć na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo! Wlasnie nabiles kolejnego juz 3281 posta

Dr2 czyli uwazasz, ze  DMS C2H6S podczas warzenia brzeczki sobie paruje tak samo jak paruje woda i zadna reakcja chemiczna przy tym nie zachodzi?

Dlaczego wazne jest intensywne warzenie skoro wg. literatury DMS wrze juz w 37 stopniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dr2 czyli uwazasz, ze DMS C2H6S podczas warzenia brzeczki sobie paruje tak samo jak paruje woda i zadna reakcja chemiczna przy tym nie zachodzi? Dlaczego wazne jest intensywne warzenie skoro wg. literatury DMS wrze juz w 37 stopniach?

1. nie wkładaj w moje usta swoich wypocin

2. czytaj ze zrozumieniem

3. ja tego licznika nie zakładałem

4. jak jesteś taki ciekawy/wiedzacy czy co tam jeszcze, to racz się wyrażać zwięźle i czytelnie, a nie funduj tu wszystkim test na inteligencje.

 

Przy okazji słowa klucz "Wofgang Kunze", a potem se szukaj dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ja tą grzałką 500W chcę wspomagać jedynie gotowanie brzeczki,(...)

Ale możesz sobie kupić 1,5kW, a skręcić gaz w kuchence w trakcie gotowania, po prostu o większej mocy wg mnie jest bardziej przydatna.

 

 

Dr2 czyli uwazasz, ze DMS C2H6S podczas warzenia brzeczki sobie paruje tak samo jak paruje woda i zadna reakcja chemiczna przy tym nie zachodzi? Dlaczego wazne jest intensywne warzenie skoro wg. literatury DMS wrze juz w 37 stopniach?

Nie jestem Dr2 ale tak   ;)   tak samo jak woda, co do temperatur to tlen ma temperaturę wrzenia -183°C a jakoś w np 20°C w wodzie się rozpuszcza, dziwne co   :D

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też inaczej...

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/924/aHmRhM.jpg

sam przerobiłem sobie płytę gazową kuchni i teraz pod garem mam 4 palniki.... wypas bez  grzałek i taboretów gazowych...

P.S. Płyta zaraz po gotowaniu więc sorry że do foto nie umyta ;)

Edytowane przez BEZ ZASAD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też inaczej...

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/924/aHmRhM.jpg

sam przerobiłem sobie płytę gazową kuchni i teraz pod garem mam 4 palniki.... wypas bez  grzałek i taboretów gazowych...

P.S. Płyta zaraz po gotowaniu więc sorry że do foto nie umyta ;)

Brawo za kreatywność! Obawiam się, że jakbym zrobił coś podobnego u siebie to mógłbym już nie wracać do domu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przy słabym i przy mocnym wrzeniu temperatura brzeczki jest 100C to jaka między tym jest różnica? Pytanie do teoretyków.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

1. Temperatura nie jest jednakowa w całej objętości brzeczki

2. Różnica jest w szybkości przepływu temperatur i ich zakresie (w najzimniejszym i najcieplejszym miejscu)

3. Kolejną różnicą jest szybkości cyrkulacji brzeczki (ruchy konwekcyjne)

 

Dalsze pytania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie większość piwowarów, siebie nie wyłączając, czytała "Domowe warzenie piwa" Richarda Lehrl'a - przypominam sobie zdjęcie gara z dołączoną grzałką. Zdaje się, że intensywne gotowanie to podstawa. Na wielu filmikach sąsiadów zza oceanu widać, że nie oszczędzają na gazie - palą ile fabryka dała. Osobiście też grzeję na maxa - parowanie na poziomie 6-7l/h.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Kajokaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie jest jednakowa? A jakie są odchylenia? Jakiego rzędu?

 

I jeszcze jedno pytanie :  gdzie znaleźć krzywą zależności gęstość brzeczki/temperatura wrzenia. No bo przecież nie 100 stopni.

A termometry mam od sasa do lasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie jest jednakowa? A jakie są odchylenia? Jakiego rzędu?

I jeszcze jedno pytanie : gdzie znaleźć krzywą zależności gęstość brzeczki/temperatura wrzenia. No bo przecież nie 100 stopni.

A termometry mam od sasa do lasa.

Zależnie od gęstości brzeczki, intensywności wrzenia, a nawet temperatury płomienia/grzałki i powietrza wahania będą wynosiły od kilku stopni do dziesiątych części stopnia. Również temp. wrzenia zależy od kilku czynników (w tym ciśnienia atmosferycznego).

 

Tu się nie ma co doktoryzować. Jak widać wyraźny, dość szybki ruch brzeczki, ale nie ucieka z gara, to jest ok ;) A czy temperatura wrzenia będzie wynosić 100 czy 98 stopni to już mniej istotne. Jak Ci to potrzebne (np. do dekokcji) to w kalkulatorze nanieś poprawkę temp. wrzenia i gra :D

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.