Skocz do zawartości

Alt z BA - pytań kilka


Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do warzenia Alta na zestawie z BA. Nie mam niestety obecnie mozliwości przeprowadzenia cichej w 4 st, także i burzliwą i cichą będę robił w 16 st. Czy ktoś już tak robił? Jaki to miało (może mieć) wpływ na walory produktu finalnego? Ile w tej temperaturze może potrwać burzliwa na S33? I ile glukozy na buletkę - 3 g? Może mniej, może więcej?

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Co do temperatury, to nie stresuj się za bardzo tym. W 16 °C będzie ok. Myślę, że w takiej temp 2 tyg. burzliwej i 2 cichej będzie ok. Co do cukru/glukozy najlepiej skorzystaj z kalkulatora (np. takiego: http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html ) Ale z doświadczenia na 20 L. dałbym (butelkując w tych 16 °C) ok 130 g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem obie fermentacje Alta w 16°C i piwo wyszło bardzo dobre.

Piwo na pewno wyjdzie dobre' date=' tylko czy to na pewno będzie ALT ?? ;):)[/quote']

Piłem Diebels Alt i z całą pewnością nie było to piwo dolnej fermentacji. W smaku moje było podobne a fermentowałem w temperaturze zbliżonej do pokojowej, myślę, że te 16°C jest jak najbardziej OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pięciu dni fermentuje w szklanym baniaku, w temperaturze cca 17 stopni. Trzy dni szło bardzo burzliwie, teraz jest już cicho i spokojnie. Po jakim czasie powinienem przelać na cichą? i Czy to normalne dla S33 że robią na powierzchni takie żółte płatki (coś jak rzęsa wodna, tyle że zółte)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja je robiłem jakoś w połowie grudnia. 9 dni burzliwej, Jakieś 3 tyg. cichej (nie pamiętam czemu tak długo, widocznie nie miałem czasu butelkować). Zarówno burzliwa, cicha jak i leżakowanie - w mieszkaniu 19-20°C. Wczoraj skosztowałem i dla mnie to pyszne piwko, ale nie wiem jak miałoby smakować gdybym cichą przeprowadził w bardzo niskiej temp. Podczas fermentacji zeszło z 11°Blg do jakiś 3°Blg. Na 43 butelki dodałem 170g glukozy. Na dzień dzisiejszy nagazowanie jest jak najbardziej ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do warzenia Alta na zestawie z BA. Nie mam niestety obecnie mozliwości przeprowadzenia cichej w 4 st, także i burzliwą i cichą będę robił w 16 st. Czy ktoś już tak robił? Jaki to miało (może mieć) wpływ na walory produktu finalnego? Ile w tej temperaturze może potrwać burzliwa na S33? I ile glukozy na buletkę - 3 g? Może mniej, może więcej?

Z góry dzięki

tydzień burzliwej z 11 zeszło do 6 przy 16 stopniach:] błąd przy napowetrzaniu brzeczki o czym w kilku miejscach pisałem.

 

jutro przelewam po tygodniu cichej w 14 stopniach do butelek i zamierzam dać 120g glukozy.

 

zastanawiam się w jakiej temperaturze powinny leżakować.......

 

p.s.

 

tak, będę uważać na granaty;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pięciu dni fermentuje w szklanym baniaku, w temperaturze cca 17 stopni. Trzy dni szło bardzo burzliwie, teraz jest już cicho i spokojnie. Po jakim czasie powinienem przelać na cichą? i Czy to normalne dla S33 że robią na powierzchni takie żółte płatki (coś jak rzęsa wodna, tyle że zółte)?

mi tak samo fermentowało i też były różności na powierzchni;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ fermentuję w szklanych balonach, nie sprawdzałem w toku burzliwej spadku blg. Parę dni temu wyraźnie zwolniło, rzecz by można obserwując bąbelek w rurce, że prawie stanęło w miejscu. Temu i dziś, po siedmiu dniach przelałem na cichą. Przy tej okazji jednak sprawdziłem blg. I trochę się wysokie zdaje. Z 12 zeszło do 5. W związku z tym mam pytanie - cichą trzymać w jak najniższej (przepis mówi o 4 st, nie wiem czy dam radę tyle wyciągnąć, ale z 10 pewnie tak) czy dać w nieco wyższą. Wydaje mi się, że w wyższej odfermentuje deczko głebiej. A może alt nie powinien schodzić nisko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi z 13 Blg zeszło do 6 Blg. Po tygodniu cichej w 14 stopniach może pół Blg ubyło.

Zrobiłem błąd przy napowietrzaniu brzeczki i pewnie dlatego.

 

Zastanawia mnie, że Tobie podobnie słabo odfermentowało....może taki urok tych drożdży?

 

Ja po tygodniu cichej przelałem do butelek i potrzymam tydzień w 18stopniach a potem przeniosę do chłodniejszego miejsca. Skrzynki przykryłem kocem na wypadek wybuchów :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi z 13 Blg zeszło do 6 Blg. Po tygodniu cichej w 14 stopniach może pół Blg ubyło.

Zrobiłem błąd przy napowietrzaniu brzeczki i pewnie dlatego.

 

Zastanawia mnie, że Tobie podobnie słabo odfermentowało....może taki urok tych drożdży?

 

Ja po tygodniu cichej przelałem do butelek i potrzymam tydzień w 18stopniach a potem przeniosę do chłodniejszego miejsca. Skrzynki przykryłem kocem na wypadek wybuchów :P

Jak chcesz wiedzieć, do jakiego mniej więcej pozionu może zejść piwo (ile pozostało jeszcze cukrów fermentowalnych) pobierz próbkę piwa i zaszczep dużą ilością drożdży nawet piekarnicznych. One zeżrą co tam jeszcze zostało i sprawdzisz pomiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje zostawię na cichej ze dwa tygodnie, końcówkę podciągnę pod 20 stopni. Zobaczymy jak będzie. Najwyżej dam mniej glukozy, planowałem 3 g na butelkę. O ile dobrze pamiętam wartością bezpieczną dla butelek jest około 5 blg ale już z surowcem do refermentacji. Poprawcie mnie jeśli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.