Skocz do zawartości

Mało burzliwa fermentacja miodu


Hopman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Fermentuję miód 33blg w temperaturze ok 14 stopni. Minął tydzień i w rurce bulka ale miód ani się nie pieni ani nie szaleje... Czy miody tak mają? Jest to mój pierwszy miód i postanowiłem go fermentować w niskiej temperaturze posiłkując się własnym doświadczeniem z mocnym piwem (ris 22blg) który podczas fermentacji z 20 stopni podskoczył do 30... Czy jest to dobre podejście ? Czy może powinienem go przenieść do temp. pokojowej (22stopnie)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

A ekstrakt spada? Mi się zdarzyło tak ostatnio z cydrem. CO2 się wydzialało, fermentowało, ekstrakt spadał, ale nie było piany - wyglądało jakby była cały czas faza niskich krążków. Poza tym to chyba dobrze, że drożdże nie idą na spacer..? Moim zdaniem dedykowane drożdże co cukrów prostych tak mają (To tylko hipoteza - niepotwierdzona naukowo). Jak robiłem cydr na piwowarskich to piana pod pokrywkę, koledze poszły na spacer. :) A co do przeniesienia temp. to później możesz przenieść, szybciej dofermentuje jak drożdże się upiją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich drożdży używasz? Optymalna temperatura dla trójniaka, używając dedykowanych drożdży do miodu, to ok 18 stopni. U mnie na Zamojskich Johannisberg M/35 pierwsze 2 tyg w 19 stopniach wyglądały tak:

 

20161108-211931.png

Edytowane przez luki161
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://destylacja.com/pl/p/MEAD-YEAST-50G-drozdze-do-miodow-pitnych/2158

Takich drożdży używam. A ekstraktu jeszcze nie mierzyłem. Natomiast trzymam zimną temperaturę by ograniczyć estry, bo jak by drożdżom było za ciepło to pewnie by rozpuszczalnik wszystko zasmrodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie brak piany wynika tak jak pisano wyżej z niskiej temperatury. Jak bulka to wsio gra ;) Zmierz ekstrakt, to rozwieje Twoje wątpliwości. Najlepiej mierzyć ekstrakt np podczas dodawania drugiej porcji pożywki, żeby niepotrzebnie nie wpuszczać za dużo powietrza. W miodzie jeszcze bardziej smakowo wychodzi późniejsze utlenianie niż w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miody trochę inaczej fermentują niż piwa. Jak robiłem swoje to nie mialem pojęcia o fermentacji, a rozpucha nie było. Ale masz rację, lepiej powoli i zimniej, niz szybko w ciepłym.

A te drożdże są ok. Mocne miody fermentują wolniej. Półtoraki ponoc potrafią fermentować kilka lat, w tempie 1blg/miesiąc. Mi przy troche skopanej fermentacji (robilem dwojniaka przez domiodzenie trojniaka) tez schodzilo blg/miesiąc.

Zadbaj o odpowiednie dodawanie pozywki. najlepiej wg schematu z tej strony:

http://www.klubwiniarzy.pl/index.php/miodosytnictwo/technologia/23-podstawy-fermentacji-miodow

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.