Jump to content
Hopman

Mało burzliwa fermentacja miodu

Recommended Posts

Witam. Fermentuję miód 33blg w temperaturze ok 14 stopni. Minął tydzień i w rurce bulka ale miód ani się nie pieni ani nie szaleje... Czy miody tak mają? Jest to mój pierwszy miód i postanowiłem go fermentować w niskiej temperaturze posiłkując się własnym doświadczeniem z mocnym piwem (ris 22blg) który podczas fermentacji z 20 stopni podskoczył do 30... Czy jest to dobre podejście ? Czy może powinienem go przenieść do temp. pokojowej (22stopnie)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć.

A ekstrakt spada? Mi się zdarzyło tak ostatnio z cydrem. CO2 się wydzialało, fermentowało, ekstrakt spadał, ale nie było piany - wyglądało jakby była cały czas faza niskich krążków. Poza tym to chyba dobrze, że drożdże nie idą na spacer..? Moim zdaniem dedykowane drożdże co cukrów prostych tak mają (To tylko hipoteza - niepotwierdzona naukowo). Jak robiłem cydr na piwowarskich to piana pod pokrywkę, koledze poszły na spacer. :) A co do przeniesienia temp. to później możesz przenieść, szybciej dofermentuje jak drożdże się upiją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakich drożdży używasz? Optymalna temperatura dla trójniaka, używając dedykowanych drożdży do miodu, to ok 18 stopni. U mnie na Zamojskich Johannisberg M/35 pierwsze 2 tyg w 19 stopniach wyglądały tak:

 

20161108-211931.png

Edited by luki161

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pewnie brak piany wynika tak jak pisano wyżej z niskiej temperatury. Jak bulka to wsio gra ;) Zmierz ekstrakt, to rozwieje Twoje wątpliwości. Najlepiej mierzyć ekstrakt np podczas dodawania drugiej porcji pożywki, żeby niepotrzebnie nie wpuszczać za dużo powietrza. W miodzie jeszcze bardziej smakowo wychodzi późniejsze utlenianie niż w piwie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miody trochę inaczej fermentują niż piwa. Jak robiłem swoje to nie mialem pojęcia o fermentacji, a rozpucha nie było. Ale masz rację, lepiej powoli i zimniej, niz szybko w ciepłym.

A te drożdże są ok. Mocne miody fermentują wolniej. Półtoraki ponoc potrafią fermentować kilka lat, w tempie 1blg/miesiąc. Mi przy troche skopanej fermentacji (robilem dwojniaka przez domiodzenie trojniaka) tez schodzilo blg/miesiąc.

Zadbaj o odpowiednie dodawanie pozywki. najlepiej wg schematu z tej strony:

http://www.klubwiniarzy.pl/index.php/miodosytnictwo/technologia/23-podstawy-fermentacji-miodow

Edited by bart3q

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...