Skocz do zawartości

Podłączenie chłodnicy do kranu


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Kupiłem chłodnicę którą zamierzam podłączyć do wylewki kranu w łazience. Perlator posiada gwint, łatwo go wykręciłem. Czy istnieje przejściówka - perlator z gwintem zewnętrznym u dołu bądź jakaś redukcjia tak, abym mógł sobie do niego przykręcić nypel na wąż igielitowy? Jeśli nie to czy istnieje jakiś prosty sposób na podłączenie węża? Widziałem sposób z perlatorem z przedłużką i jego cięciem ale to mnie jakoś nie przekonuje...

 

Załączam zdjęcia jak to u mnie wygląda.

 

attachicon.gif20161202_215737.jpg attachicon.gif20161202_223713.jpg attachicon.gif20161202_230435.jpg

1. Wykręcasz perlator

2. Wkręcasz redukcję http://www.gardena.com/pl/water-management/hose-connectors/element-gwintowany-do-strumienia-perlistego-308000/

3. Do redukcji przykręcasz przyłącze kranowe http://www.gardena.com/pl/water-management/hose-connectors/przy-acze-kranowe-26,5-mm-g-3-4/

4. Do przyłącza wkładasz szybkozłącze ogrodowe z zaciśniętym wężem http://www.ecoagra.pl/produkt-282-Szybkozlaczka-na-waz-34-cala-do-systemu-nawadniania.html

5. pozostaje jeszcze tylko połączyć wąż ogrodowy lub inny do chłodnicy, ale to można załatwić jakąś opaską zaciskową.

 

Podłączenie takiego zestawu do dosłownie kilkanaście sekund :)

 

Ja tak podłączam wymiennik płytowy tylko, że na drugim końcu węża ogrodowego mam jeszcze jedną szybkozłączkę, a w wymienniku kolejne przyłącze kranowe :)

Edytowane przez marceli_szpak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też spróbować poniższego - bez wykręcania perlatora

https://m.aliexpress.com/item/32763239687.html?aff_click_id=61a93a4e5caf46e0a2d25a64cef6095d-1478855580141-04686-iyJUjQfQZ&aff_platform=y

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Korzystam z takiego rozwiązania. W kraju w którym obecnie mieszkam kran był jakiś popieprzony, zakończony prostokątnie.

O dziwo działa, uszczelka trzyma i nie cieknię. Tak więc polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji pytanie o drugą stronę węża - jak mocujecie go do chłodnicy? Czytałem o opaskach zaciskowych, ale jakoś mnie nie przekonują. Jest sposób na połączenie gwintowe? I do tego najlepiej szybkozłączkę ogrodową? Jaką końcówkę i jak założyć na miedzianą rurkę 8mm?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijając, jeszcze jedno pytanie - czy jest sens montować szeregowo drugą, krótszą chłodnice, zanurzoną w garnku z wodą z lodem, aby dodatkowo schłodzić kranówę zmierzającą do kotła z brzeczką? Czy to wpłynie na czas chłodzenia? Będę niedługo budował sobie chłodnicę i zastanawiam się, czy od razu kupować materiał na takie dodatkowe chłodzenie wstępne

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Coffeelover wpłynie z pewnością, jak bardzo? To zależy od tego jak zimną masz wodę w kranie. Na temp wody z kranu wpływa rodzaj ujęcia, pora roku, piętro na którym mieszkasz (jeżeli to blok) i pewnie coś jeszcze. Generalnie też się nad tym zastanawiam, ale myślę, że to już trochę przekombinowanie tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w kranie wodę o temperaturze 14'C. Jakie wy macie temperatury wody używanej do chłodzenia? Obawiem się, że przy 14' potrwa to wieki...

Myślę jak to przyspieszyć - jeden z pomysłów (poza chłodnicą wstępną) to wypełnienie zlewu lub wiadra wodą z dużą ilością lodu i tłoczenie takiego chłodziwa do chłodnicy pompką akwarystyczną. Co o tym myślicie?

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem temperaturę zimnej - 9°C, schłodziłem Czeskie Tmave do 12 stopni w jakieś 35 minut, na początku woda na "full" aby zejść najszybciej do 30°C a później zredukowałem do 3/4. 

 

 

odbijając, jeszcze jedno pytanie - czy jest sens montować szeregowo drugą, krótszą chłodnice, zanurzoną w garnku z wodą z lodem, aby dodatkowo schłodzić kranówę zmierzającą do kotła z brzeczką? Czy to wpłynie na czas chłodzenia? Będę niedługo budował sobie chłodnicę i zastanawiam się, czy od razu kupować materiał na takie dodatkowe chłodzenie wstępne

Szkoda chyba zachodu, dodatkowej pracy oraz pieniędzy.

Przy temp. 14°C zejdziesz brzeczką do ok 17°C, na lagery będzie ciężko trochę. Ale poczekaj aż będą spore mrozy, wodą będzie coraz chłodniejsza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zaczynam od piw górnej fermentacji, więc 17'C wystarczy, tylko te 35 minut lania wody trochę mnie przeraża, zwłaszcza, że mam cieplejszą od Ciebie kranówę. Mieszkam na 9 piętrze, wodzie we wspinaczce pomagają hydrofory więc raczej zimniejsza nie będzie, nawet mimo mrozów...

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, odkąd zacząłem warzyć to zużycie wody wzrosło dość mocno, głównie na chłodzenie i mycie garów po warzeniu. Podczas chłodzenia najważniejsze jest szybko zejść do 30 stopni, później możesz ograniczyć ciśnienie, oraz mieszać chłodzoną brzeczkę, co znacznie przyspiesza chłodzenie. Warto też zbierać ciepła wodę, np do pustych fementorów i użyć jej do mycia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.