Skocz do zawartości

Pilzner - receptura


Eselchen

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o tej recepturze na pilsa? http://www.wiki.piwo.org/Pils_(Pils_Pozna%C5%84ski),_Artur_Olender_(2artur2)

Czy może lepiej dodać trochę słodu Carapils (0,1 kg) i zakwaszającego (0,05 kg) ? Chciałbym uniknąć dekokcji podczas zacierania.

Jakich innych chmieli użyć zamiast Marynki i Lubelskiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zaraz... Co Ty chcesz uzyskać? Z tego co widzę, to tam jest zacieranie infuzyjne, nie dekokcyjne, więc nie wiem w czym problem. Co do chmieli, też zależy czego oczekujesz od piwa. Zamiast Marynki często używa się Chinook, albo English Goldings, a Lubelski można zastąpić Saazem, czy Tettnangerem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Marynki często używa się Chinook, albo English Goldings

Wiesz że te chmiele dają różną goryczkę? Chinook daje grapefruitową, a Goldings bardziej tradycyjną

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ostatnio uwarzonego polskiego ejla dałem 0,2kg słodu karmelowego jasnego (Strzegom) i 3,8kg pilzneńskiego. Piwko wyszło dobre, lecz zbyt karmelowe w smaku, a kolor ma bursztynowy. Teraz chciałbym uwarzyć jasnego, klasycznego pilsa. Jest tyle różnych receptur na wiki, że aż ciężko coś wybrać.

 

Pytanie z innej beczki:

Czy do lodówki fermentacyjnej potrzebny jest zewnętrzny regulator temperatury (np. RT-2C), czy można korzystać z tego wbudowanego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno zdanie wcześniej jakbyś uwzględnił :) Nie napisałem "wrzuć te, będzie dobre". Napisałem co można użyć, ale nadal to zależy od tego, co piwowar chce osiągnąć.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

 

EDIT: Oczywiście odpowiadałem Bartkowi :)

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ostatnio uwarzonego polskiego ejla dałem 0,2kg słodu karmelowego jasnego (Strzegom) i 3,8kg pilzneńskiego. Piwko wyszło dobre, lecz zbyt karmelowe w smaku, a kolor ma bursztynowy. Teraz chciałbym uwarzyć jasnego, klasycznego pilsa. Jest tyle różnych receptur na wiki, że aż ciężko coś wybrać.

 

Pytanie z innej beczki:

Czy do lodówki fermentacyjnej potrzebny jest zewnętrzny regulator temperatury (np. RT-2C), czy można korzystać z tego wbudowanego?

Myślę w takim razie, że nie ma sensu dodawać carapils nie zastąpi efektów dekokcji, ale myślę, że nie zaszkodzi jeśli nie przesadzi się z ilością.

 

Co do lodówki: termostaty w lodowkach mają często dużą histerezę. Sterownik zewnętrzny jest dokładniejszy.

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

o ile w tym sterowniku zaznaczysz wartość histerezy która jest regulowana

A w którym nie jest?

W najtańszym w1209 jest, zresztą nie spotkałem się jeszcze ze sterownikiem gdzie by nie była regulowana (no i też zależy w jakim przedziale, raz się spotkałem że minimalna była 1°C). Ale ja specjalistą od sterowników nie jestem, widziałem może z 8-10 typów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po co chcesz przyciemniać barwę w pilsie? Pils ma być jasny

 

Czytajcie troche ze zrozumieniem. Gdzie piszę, że chciałbym przyciemnić barwę? Zastanawiam się nad dodatkiem słodu melanoidynowego w celu uniknięcia dekokcji bo na wiki pisze, że to jakiś tam substytud. Pytanie: ktoś próbował, warto czy totalna sciema bo trzeba sypnąć tyle, że piwo będzie za ciemne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Słód melanoidowy to zło   Najlepsze Pilsy to pilzneński i może trochę być carapilsa, chmiel Premiant i Saaz lub inne szlachetne niemieckie.   

 

Dzięki. Tak też robiłem.

 

 

 

Lepiej kupic dobre płynne drożdże np. munich lager.
 

 

Niestety mam tylko bohemian lager na razie. Zobaczymy jak wyjdzie.

 

 

 

Tak odnośnie wspomnianego Czesława Dzielaka 

 

A widziałem pół :). Muszę dokończyć resztę ale to bydle ma 2 godziny aż. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się użyć 5kg słodu pilzneńskiego premium 2-2.5 EBC (aby uzyskać jasne piwo) i 100g carapils. Do tego Premiant i Saaz. Droższe Fermentis W-34/70

 

Zacieranie opisane w recepturze wygląda tak (100%pilzneński)

64°C - 15min.
72°C - 45min
78°C - filtracja
 
Czy dodając trochę Carapils można zacierać tak samo, czy coś należy zmienić? 
Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy dodając trochę Carapils można zacierać tak samo, czy coś należy zmienić?

 

Nic.

Natomiast dałbym carapils nieco więcej, 0,1kg to dość aptekarska dawka, przy infuzyjnym nawet w okolicy 0,5kg można próbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy dodając trochę Carapils można zacierać tak samo, czy coś należy zmienić?

 

Nic.

Natomiast dałbym carapils nieco więcej, 0,1kg to dość aptekarska dawka, przy infuzyjnym nawet w okolicy 0,5kg można próbować.

 

Jak wcześniej pisałem. Do polskiego Ale dałem 0,2 kg słodu karmelowego jasnego Strzegom na 3,8kg pilzneńskiego i piwko wyszło z wyraźnym smakiem karmelowym.

 

Czy warto kupić 3x droższe płynne drożdże od sucharów W-34/70 na jednokrotny użytek (gęstwy nie zbieram, gdyż warze piwko 3-4 razy w roku) ?

Edytowane przez quattro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.