Jump to content
zbyszek73

Absynthe

Recommended Posts

Absynt szwajcarski

30 g piołunu

8.5 g hyzopu lekarskiego

1.8 g kłącza tataraku zwyczajnego

6 g melisy

30 g owocu anyżu (biedrzeńca)

25 g owocu kopru włoskiego

10 g anyżu gwiazdkowanego (badian)

3.2 g kolendry siewnej

0,8 l spirytusu 85-95%

 

Umieść suche zioła w dużym słoju. Zwilż lekko. Dodaj 800 ml 85-95 procentowego alkoholu. Spirytusy winne dają lepszy produkt niż zwykły spirytus rektyfikowany. Pozwól im poleżeć przez parę dni - najlepiej tydzień - wstrzącając od czasu do czasu. Później dodaj 600 ml wody i pozwól całości macerować jeszcze przez dzień. Zdekantuj (zlej znad osadu) płyn, wyciskając z ziół tyle ile się da. Zmocz zioła odrobiną wódki i wyciśnij ponownie. Przepis powinien dać trochę ponad półtora litra zielonej nalewki, która musi zostać teraz przedestylowana. Niektóre przepisy pomijają ten krok, ale to, co z nich powstaje nie jest godne nazwy absynt.

 

W czasie destylacji zmień naczynie odbierające gdy destylat zmieni kolor na żółty: to są odpady. Możesz zachować odpady i dodać je do późniejszych destylacji, ale zepsują smak, jeśli zostaną dodane bezpośrednio do produktu. Użyj tylko dobrego destylatu. Następny krok to zabarwienie i wykończenie likieru przez kolejną macerację.

 

Zabarw destylat dodając:

 

4.2 g liść mięty

1.1 g liść melisy

3.0 g liść piołunu

1.0 g skórka cytryny

4.2 g korzeń lukrecji

 

 

Pozwól ziołom macerować przez kolejne trzy lub cztery dni. Zdekantuj, przefiltruj, zabutelkuj. Jeśli chcesz, możesz ostrożnie dodać trochę skoncentrowanego syropu cukrowego dla smaku. Otrzymamy w ten sposób szwajcarski absynt o objętości około jednego litra i mocy ok. 67,5%

zioła już skompletowałem aparaturę jest w trakcie .szybkowar ok10l chłodnica szklana i może dodam deflegmator. taka mała produkcja ok1l wystarczy .

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

robiłem i robię absynt według tego przepisu, jest to najlepszy z tych które udało mi się znaleźć. jako aparatury używam prostego szklanego zestawu do destylacji. Tu ważne jest żeby aparatura była jak najprostsza żeby jak najwięcej tych aromatów ziołowych przeszło wraz z alkoholem, najlepszy do tego byłby stary alembik. A taki absynt jest bardzo mocny i czuć moc ziół. Mój kolega po nim zaczął słyszeć kolory.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kupuje zioła w paczkach osobno a potem mieszam według receptury. Kiedyś miałem ambicje sam niektóre uprawiać, nawet miałem mięte i melisę w ogródku, ale jakoś i tak korzystam z tych paczkowanych. Robię zgodnie z przepisem, ale jeszcze nigdy nie miałem tak, żeby mi schodził żółty destylat, a zazwyczaj destylowałem prawie do końca tak że temperatura par pod koniec destylacji była koło 95-98 stopni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.