Skocz do zawartości

szybka fermenacja s-04


karollom

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie to już praktycznie maksymalna. Myślę, że przedział gdzieś 16-18 jest w sam raz. Wyżej (gdzieś powiedzmy około 20C) estry są przeważnie zbyt uwypuklone i psują profil. Choć jak ktoś robi pierwsze piwa lub nie jest szczególnie przeszkolony sensorycznie to pewnie i tak będzie mu jeszcze smakować, przynajmniej w lekkich piwach. W mocnych przy 20C już często idzie w rozpuszczalnik z tego co zaobserwowałem (produkcja estrów rośnie też wraz z ekstraktem piwa). Powyżej 20C już się robi nieciekawie w każdym piwie jak dla mnie. Może jeszcze niekoniecznie fuzlowo, bo to trzeba jeszcze bardziej przegiąć z temperaturą, ale już zdecydowanie zbyt estrowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest odpowiednia czy maksymalna przy której nie wystąpią żadne problemy ?

Problemy to mogą być w każdej temperaturze ale ogólnie, jak nie zna się dobrze szczepu albo nie ma się możliwości dokładnego ustalenia temperatury, to praktycznie zawsze lepiej zrobić fermentację w niższej temperaturze niż wyższej.

 

 

 

dały nieprzyjemne posmaki drożdżowe,

Jakie dokładnie?

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z ciekawości, jaka Twoim zdaniem jest odpowiednia temperatura fermentacji dla S-04?

Około 18C temperatury piwa.

 

No widzisz, producent drożdży się z Tobą nie zgadza w tej kwestii :)

Z moich obserwacji wynika że w 22 stopniach S-04 nie dają zauważalnych fuzli.

Co do estrów - kolega robi stouta a nie lagera. Te drożdże są i mają być estrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, producent drożdży się z Tobą nie zgadza w tej kwestii :)

Z moich obserwacji wynika że w 22 stopniach S-04 nie dają zauważalnych fuzli.

Co do estrów - kolega robi stouta a nie lagera. Te drożdże są i mają być estrowe.

A od kiedy producenci drożdży piszą sensowne rzeczy na opakowaniach? :D Przecież według producenta W34/70, które są drożdżami lagerowymi, można fermentować w 9-22C. Też uważasz, że w 22C dadzą dobry profil?

 

Co to za argument, że drożdże są i mają być estrowe. Oczywiście, że są i mają, ale dadzą zupełnie inny poziom i profil estrów w 15 a 22 stopniach. Dobre piwo charakteryzuje się dobrym balansem wszystkich składowych smakowych w odniesieniu do stylu i zadaniem piwowara jest to zapewnić, między innymi sterując temperaturą drożdży. Jeśli skomponujesz sobie dane piwo tak, że poziom estrów powstały w 22 stopniach będzie odpowiedni to nie ma problemu. Mi się jeszcze takiego piwa nie zdarzyło spróbować, a trochę tych na S-04 się napróbowałem.

 

A jeśli tak bardzo ufasz producentom, to nawet oni dla S-04 podają "ideally 15-20°C".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do estrów - kolega robi stouta a nie lagera. Te drożdże są i mają być estrowe.

Stouty, pomijając tropical stouta, wbrew czasami pojawiającej się opinii, nie powinny być zbyt estrowe ;)

 

edit:

Z angielskich stylów tylko bittery (i wspomniany tropical stout) powinny być mocniej estrowe (ale też bez przesady, powinien być dobry balans estry-słód-chmiel, a nie same estry), resztę spokojnie zrobimy stylowe na neutralnych ale'owych jak np US-05.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z ciekawości, jaka Twoim zdaniem jest odpowiednia temperatura fermentacji dla S-04?

Około 18C temperatury piwa.

 

No widzisz, producent drożdży się z Tobą nie zgadza w tej kwestii :)

Z moich obserwacji wynika że w 22 stopniach S-04 nie dają zauważalnych fuzli.

Co do estrów - kolega robi stouta a nie lagera. Te drożdże są i mają być estrowe.

 

Robiłem na nich Fes 17 blg. Zadałem drożdże do brzeczki o temperaturze 21 lub 22°C. Wiadro stało w pomieszczeniu o  temp ok 15-16, ale fermentacja szybko wystartowała i minęło kila godzin zanim na wiadrze zeszła do ok. 18 °C. Dostałem info od sędziego, że fuzle oraz wysokie alkohole czynią to piwo nieprzyjemnym w kontakcie. Ja tam aż tak nie narzekam i spijam powoli ze smakiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na s-04 robiłem Milk Stouta 14 BLG, drożdże prawidłowo przefermentowały do ok. 4 BLG odejmując już laktozę. Temperatura fermentacji (piwa) to było +/- 20C, 21C, po ok. 10 dniach od butelkowania w aromacie było sporo estrów (nawet wpadające w dojrzałe mango), natomiast po ok. 3 tygodniach od butelkowania po estrach nie zostało ani śladu, wyraźnie czuć słodycz i nuty stoutowe. Także jeżeli w młodym piwie są estry, to może warto poczekać aż się chwilę ułoży? W moim przypadku się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna poprawka. piwo ma teraz 8,5blg. Czyli odejmując laktoze ma jakieś ok 7blg. Brat mierzył ale nie odgazował próbki i mierzył z pianą XDD drożdże opadły na dno, po pianie prawie nie ma śladu. Coś tam bulka co minute. Mam nadzieje, że jeszcze zejdzie. Bez laktozy piwo miało około 16blg. Przy próbówce już brak zapachu siarkowodoru, piwo pachnie kawą i czekoladą ;) 

Edytowane przez karollom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wznawiam temat. Drożdże niestety z 17,5 zeszły tylko do 7,5 po chyba 3-4 dniach nic sie nie zmieniło (1,5blg z laktozy czyli z 16 zeszło do 6) w zapachu obecny siarkowodór z drożdży, w przelanym piwie na cichą już nie. Mam brać poprawkę jakąś przy dodawania surowca do refermentacji? 

Edytowane przez karollom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosząc się do mojego pytania, jaką mam brać poprawkę na ilosc surowca do refermentacji? Czy nagazowanie na poziomie 1.9 czyli w moim przypadku około 75gr cukru w postaci syropu będzie bezpieczną granicą? biorąc pod uwagę niezbyt płytkie odfermentowanie?

Edytowane przez karollom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosząc się do mojego pytania, jaką mam brać poprawkę na ilosc surowca do refermentacji? Czy nagazowanie na poziomie 1.9 czyli w moim przypadku około 75gr cukru w postaci syropu będzie bezpieczną granicą? biorąc pod uwagę niezbyt płytkie odfermentowanie?

Odfermentowania nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu ilości surowca do referementacji.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

odnosząc się do mojego pytania, jaką mam brać poprawkę na ilosc surowca do refermentacji? Czy nagazowanie na poziomie 1.9 czyli w moim przypadku około 75gr cukru w postaci syropu będzie bezpieczną granicą? biorąc pod uwagę niezbyt płytkie odfermentowanie?

 

Odfermentowania nie bierze się pod uwagę przy obliczaniu ilości surowca do referementacji.
No chyba, że ktoś niecierpliwy rozlewa niedofermentowane piwo. Ale to już jest "błąd w sztuce".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.