Skocz do zawartości

szybka fermenacja s-04


karollom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od momentu zadania drożdży w sobotę wieczorem do dziś wieczór s-04 zjadły milk stouta (0.5kg laktozy) łącznie 17,5 blg do ok. 6blg. temp w jakiej stoi fermentor to 18 w porywach 19 stopni. Wiem, że s-04 to szybkie drożdże ale, że aż tak? rozumiem, że jak poziom blg trochę się jeszcze zmieni pewnie nie wiele. Po kilku dniach pomiarów bez zmian mogę przelewać na cichą czy lepiej jeszcze mimo to zostawić na jakiś tydzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, od momentu zadania drożdży w sobotę wieczorem do dziś wieczór s-04 zjadły milk stouta (0.5kg laktozy) łącznie 17,5 blg do ok. 6blg. temp w jakiej stoi fermentor to 18 w porywach 19 stopni. Wiem, że s-04 to szybkie drożdże ale, że aż tak? rozumiem, że jak poziom blg trochę się jeszcze zmieni pewnie nie wiele. Po kilku dniach pomiarów bez zmian mogę przelewać na cichą czy lepiej jeszcze mimo to zostawić na jakiś tydzień?

a bulka? to ważne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 stopni otoczenia to pewnie 21-22 w piwie. Temperatura zdecydowanie za wysoka to i zjadły szybko. Ja bym zostawił jeszcze mimo wszystko.

To chyba trzeba pisac do producenta ze glupoty wypisuje na opakowaniu ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 stopni otoczenia to pewnie 21-22 w piwie. Temperatura zdecydowanie za wysoka to i zjadły szybko. Ja bym zostawił jeszcze mimo wszystko. 

to najniższa stała jaką mogę osiągnąć. us-05 ladnie fermentowały ale s-04 mocno podobno podnoszą temp. fermentacji. Dobra zostawię niech sobie dojedzą jeszcze z tydzień. warto an ostatnie kilka dni np. z 2 dni podnieśc temp do ok 20? żeby posprzątały? czy ta temp już im wystarcza tzn. 18-19?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba trzeba pisac do producenta ze glupoty wypisuje na opakowaniu ?

Jak masz ochotę to pisz.

 

to najniższa stała jaką mogę osiągnąć. us-05 ladnie fermentowały ale s-04 mocno podobno podnoszą temp. fermentacji. Dobra zostawię niech sobie dojedzą jeszcze z tydzień. warto an ostatnie kilka dni np. z 2 dni podnieśc temp do ok 20? żeby posprzątały? czy ta temp już im wystarcza tzn. 18-19?

Na pewno potrafią być gwałtowniejsze od US-05 i jak się rozszaleją to podnieść temperaturę sporo. Możesz podnieść, nie zaszkodzi już wtedy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiem, że s-04 to szybkie drożdże ale, że aż tak
W niedzielę nastawiłem FES'a 17° na S-04 i pobrałem próbkę FFT.  Z 17° zeszło do 5° w około 45 godzin od zadania drożdży pomimo, że próbka stała w niezbyt wysokiej temperaturze. W fermentorze nie wiem, ponieważ na razie nie otwieram, ale termometr naklejony na wiadrze pokazał 20-21°C, w pomieszczeniu gdzie jest 14-15°. Czyli drożdże podniosły temperaturę o prawie 6°C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wiem, że s-04 to szybkie drożdże ale, że aż tak
W niedzielę nastawiłem FES'a 17° na S-04 i pobrałem próbkę FFT.  Z 17° zeszło do 5° w około 45 godzin od zadania drożdży pomimo, że próbka stała w niezbyt wysokiej temperaturze. W fermentorze nie wiem, ponieważ na razie nie otwieram, ale termometr naklejony na wiadrze pokazał 20-21°C, w pomieszczeniu gdzie jest 14-15°. Czyli drożdże podniosły temperaturę o prawie 6°C.

 

Tym schematem sporo musiało być u mnie ale niekoniecznie u każdego jest tak samo. Na cichą dodaje płatki mocno opiekane moczone w whisky więc mam nadzieje, że to przykryje ewentualne wady wniesione wysoką temp. fermentacji. do tego była jeszcze kawa, no może coś z tego być ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-04 mają szybki start i gwałtowny przebieg na początku ale one powoli dojadają końcówkę, podnieść temp na koniec i się nie spieszyć przy nich, to nie są woły robocze jak US-05.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio S-04 zjadły z 12 blg do 4blg w 72h. Fermentacja wystartowała po 2h (1,5h trwała re-hydratacja drożdży w temp. 20 stopni). Temperatura wewnątrz fermentora 17 stopni. Bardzo żarłoczne, ważne aby pilnować temperatury to i potem piwko dobre wychodzi :) Ciekawostka, po 10 dniach nadal bulgotało. Na cichej 7 dni w temperaturze 20 stopni, to jeszcze lekko zeszło do 3.5 blg.

Edytowane przez mmb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ostatnio S-04 zjadły z 12 blg do 4blg w 72h. Fermentacja wystartowała po 2h (1,5h trwała re-hydratacja drożdży w temp. 20 stopni). Temperatura wewnątrz fermentora 17 stopni. Bardzo żarłoczne, ważne aby pilnować temperatury to i potem piwko dobre wychodzi :) Ciekawostka, po 10 dniach nadal bulgotało. Na cichej 7 dni w temperaturze 20 stopni, to jeszcze lekko zeszło do 3.5 blg.

rehydratacja chyba ciut za długo, A to ze bulgotało to wiesz ;p 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli drożdże podniosły temperaturę o prawie 6°C.

Z gęstwy? Jak podnoszą aż o tyle to przeważnie świadczy o tym, że jest ich za dużo.

 

Na cichą dodaje płatki mocno opiekane moczone w whisky więc mam nadzieje, że to przykryje ewentualne wady wniesione wysoką temp. fermentacji.

Niestety tak to nie działa. Jak będzie dużo fuzli i estrów to płatkami ich za bardzo nie przykryjesz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr na fermentorze na pewno dobrze pokazuje?

Jest to jedyne czym mogę się sugerować. Jak wiadra stały puste, gdy robiłem piwo na termometrze było 21-22 stopnie, czyli mniej więcej temperatura jaką mam w mieszkaniu. I dwa pokazywały identycznie.

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli do s-04 odpowiednia temperatura to będzie ok 14-15°C? zazwyczaj używałem us-05 i dla nich 18°C nie wytworzyła mi estrów ani alk. wyższych

Jeśli mówisz o temperaturze otoczenia to będzie w sam raz. No chyba, ze Ci podniosą o 6C jak koledze, ale to się raczej często nie zdarza ;)

 

US-05 są czystsze niż S-04 i przy tych samych temperaturach produkują mniej estrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to się raczej często nie zdarza

to moja trzecia warka na tych drożdżach, ale pierwszy raz tak wzrosła temperatura i pierwszy raz jest tak obfita piana na powierzchni. Gdybym używał bulkatora, to pewnie by wyszły. 

Edytowane przez Gawron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S-04 potrafią być szybkie i potrafią wyjść z fermentatora.

Kiedyś zadałem w poniedziałek rano gęstwę i zajrzałem w czwartek wieczorem dopiero i jako, że to były moje początki wystraszyłem się że nie ruszyły a tu się okazało,że za 4 dni przefermentowały i nawet piana zeszła. Jedynie obwódka na wiadrze sugerowała, że coś się działo w wiadrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z ciekawości, jaka Twoim zdaniem jest odpowiednia temperatura fermentacji dla S-04?

Około 18C temperatury piwa.

 

To jest odpowiednia czy maksymalna przy której nie wystąpią żadne problemy ? Pytam bo ja piwa na s-04 robiłem ostatnio w 15-16 stopniach i nie zauważyłem problemów. Ale z drugiej strony może mi jeszcze brakować doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.