Skocz do zawartości

Mój pierwszy Witbier


demonik83

Rekomendowane odpowiedzi

Mnie chodziło o to ,ze niededykowanymi drożdżami też się da zrobić Witka , chociaż lepiej takimi które dają czysty profil , a Ty stwierdziłeś ,że dałem do zrozumienia ,że FM41 nie dają żadnych fenoli ani estrów jakby troche z drugiej mańki , a ja nie  wiem czy nie dawają , bo na nich nie robiłem

Okej, nie zrozumieliśmy się.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Czyli z tego, co wyczytałem Z SUCHYCH najlepsze będą chyba - Mangrove Jack's M21 Belgian Wit, Mangrove Jack's M27 Belgian Ale i Fermentis Safale K-97. I tych właśnie powinien użyć autor, widzę że chce zrobić bowiem z suchych

 

Natomiast Z PŁYNNYCH jest tego więcej - Fermentum Mobile FM20 Białe Walonki, Wyeast 3463 Forbidden Fruit, Wyeast 3944 Belgian Witbier,  White Labs WLP400 Belgian Wit Ale, White Labs WLP401 Belgian Wit II Ale, White Labs WLP575 Belgian Ale Blend.

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

ze zrobionych przeze mnie 26 warek aż 6 to witbiery. Napisze kilka spostrzeżeń na ten temat:

 


1. Drożdże FM 20 "Białe walonki" są lepsze od S-33 (nawet z drugiego pokolenia). To, ze suche są gorsze nie znaczy, że nie można zrobić na nich dobrego witbiera

 

2. Pszenica niesłodowana, ześrutowana, skleikowana jest o wiele lepsza od płatków pszenicznych. Dodaje jej mniej więcej 40-50 % zasypu. 

 

3. Dodatek niesłodowanego owsa (10%) zepsuł mi piane i nie zauważyłem tzw. aksamitności i gładkości piwa.

 

4. Temperatura zacierania: najlepsze efekty osiągnąłem zacierając na lenia w temperaturze 68-69 st. C.  Tak wysoka temperatura wyszła mi przypadkiem, gdy dodałem skleikowną pszenice do wody w temp. 50 st. C. Kleik miał ponad 80 st. było go ponad 10 litrów i tak wyszło. Piwo było słodsze ale bardzo smaczne. Od dawna nie robię przerwy białkowej.

 

5. Do witbiera potrzebny jest większy gar zacierny gdy osobno kleikuje się pszenice. Ja używam ok 2,5 Kg pszenicy - kleikuje w 12 litrach wody. Należy to uwzględnić.

 

6. Filtracja: ja nie miałem problemu mimo dużego udziału niesłodowanej pszenicy. Filtruje przez oplot. Ważna jest temperatura zacieru i należy poczekać ok 15 minut, żeby się młóto ułożyło.

 

7. Przyprawy: ja używam: chmiel na goryczkę (niewiele), curacao, skórka świeżej pomarańczy i cytryny (bez białego albedo) i kolendra. Dodaje je na ostatnie kilka minut gotowania i chłodze w brzeczce. Zauważyłem, że aromat świeżej skórki pomarańczowej ulatnia se bardzo szybko. Curacao daje więcej goryczki niż aromatu. Ostatnio miałem dodać trawy cytrynowej ale nie zrobiłem tego - może następnym razem. 

 

8. Fermentacja: o drożdżach już pisałem. Ja swoje piwa fermentuje w temperaturze pokojowej (ok 19-20. C). Efekty są ok, ale zamierzam zbudować skrzynie ze styropianu i mam nadzieje na znaczącą poprawę. Nie przelewam piwa na cicha fermentacje. 

 

 

Według mnie idealnym Witbierem jest piwo z browaru Kormoran. Mam nadzieje ze kiedyś zbliżę się jakościowo do niego :)

 

Mam nadzieje, ze pomogłem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki konrados właśnie

 

 

Witam, 

 

ze zrobionych przeze mnie 26 warek aż 6 to witbiery. Napisze kilka spostrzeżeń na ten temat:

 


1. Drożdże FM 20 "Białe walonki" są lepsze od S-33 (nawet z drugiego pokolenia). To, ze suche są gorsze nie znaczy, że nie można zrobić na nich dobrego witbiera

 

2. Pszenica niesłodowana, ześrutowana, skleikowana jest o wiele lepsza od płatków pszenicznych. Dodaje jej mniej więcej 40-50 % zasypu. 

 

3. Dodatek niesłodowanego owsa (10%) zepsuł mi piane i nie zauważyłem tzw. aksamitności i gładkości piwa.

 

4. Temperatura zacierania: najlepsze efekty osiągnąłem zacierając na lenia w temperaturze 68-69 st. C.  Tak wysoka temperatura wyszła mi przypadkiem, gdy dodałem skleikowną pszenice do wody w temp. 50 st. C. Kleik miał ponad 80 st. było go ponad 10 litrów i tak wyszło. Piwo było słodsze ale bardzo smaczne. Od dawna nie robię przerwy białkowej.

 

5. Do witbiera potrzebny jest większy gar zacierny gdy osobno kleikuje się pszenice. Ja używam ok 2,5 Kg pszenicy - kleikuje w 12 litrach wody. Należy to uwzględnić.

 

6. Filtracja: ja nie miałem problemu mimo dużego udziału niesłodowanej pszenicy. Filtruje przez oplot. Ważna jest temperatura zacieru i należy poczekać ok 15 minut, żeby się młóto ułożyło.

 

7. Przyprawy: ja używam: chmiel na goryczkę (niewiele), curacao, skórka świeżej pomarańczy i cytryny (bez białego albedo) i kolendra. Dodaje je na ostatnie kilka minut gotowania i chłodze w brzeczce. Zauważyłem, że aromat świeżej skórki pomarańczowej ulatnia se bardzo szybko. Curacao daje więcej goryczki niż aromatu. Ostatnio miałem dodać trawy cytrynowej ale nie zrobiłem tego - może następnym razem. 

 

8. Fermentacja: o drożdżach już pisałem. Ja swoje piwa fermentuje w temperaturze pokojowej (ok 19-20. C). Efekty są ok, ale zamierzam zbudować skrzynie ze styropianu i mam nadzieje na znaczącą poprawę. Nie przelewam piwa na cicha fermentacje. 

 

 

Według mnie idealnym Witbierem jest piwo z browaru Kormoran. Mam nadzieje ze kiedyś zbliżę się jakościowo do niego :)

 

Mam nadzieje, ze pomogłem

Chodzi Ci o płatki owsiane ,że lepiej nie dodawać? Co do fermentacji też ją robię w temperaturze pokojowej która waha się miedzy 17 a 21

Edytowane przez demonik83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli z tego, co wyczytałem Z SUCHYCH najlepsze będą chyba - Mangrove Jack's M21 Belgian Wit, Mangrove Jack's M27 Belgian Ale i Fermentis Safale K-97.

Z moje strony dodał bym jeszcze Gozdawa Classic Belgian Witbier.

Na tych drożdżach przefermentowałem już 5 Wtków i jeśli chodzi o suchary to z czystym sumieniem mogę je polecić każdemu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Chodzi Ci o płatki owsiane ,że lepiej nie dodawać? Co do fermentacji też ją robię w temperaturze pokojowej która waha się miedzy 17 a 21

 

No właśnie mam takie przeczucie, że dodatek niesłodowanego owsa do witbiera nic nie wnosi a może pogorszyć (w tym przypadku piane). Dodawałem owies do mocnych ciemnych piw i tam spełniał on swoją funkcje (działałay tam słody karmelowe).

 

Fermentacja w pokoju gdzie jest 19-20 st. C jest ok, ale myślę, obniżenie jej o 2-3 stopnie da zadowalające efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No właśnie mam takie przeczucie, że dodatek niesłodowanego owsa do witbiera nic nie wnosi a może pogorszyć (w tym przypadku piane).

Ja wiem, ze się mylisz :)

Na pewno nie owies nie psuje piany w witbierze, a wnosi to co do innych piw (ja to nazywam gładkością).

Ponieważ dawno temu dostałem przepis bazowy na witka od zawodowego piwowara i sprawdził się w dla mnie w 100%, to ożywam tego zasypu zawsze i jestem zadowolony. Oczywiście moje zadowolenie jest moim, a nie kogo innego więc żaden to argument, ale z drugiej strony jakby to komu mogło pomóc to bym się cieszył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No właśnie mam takie przeczucie, że dodatek niesłodowanego owsa do witbiera nic nie wnosi a może pogorszyć (w tym przypadku piane).

Ja wiem, ze się mylisz :)

Na pewno nie owies nie psuje piany w witbierze, a wnosi to co do innych piw (ja to nazywam gładkością).

Ponieważ dawno temu dostałem przepis bazowy na witka od zawodowego piwowara i sprawdził się w dla mnie w 100%, to ożywam tego zasypu zawsze i jestem zadowolony. Oczywiście moje zadowolenie jest moim, a nie kogo innego więc żaden to argument, ale z drugiej strony jakby to komu mogło pomóc to bym się cieszył.

 

Więc tak: 

1. To było moje subiektywne odczucie, że dodatek niesłodowanego owsa nic nie wniósł do witbiera 

2. Być może to inne czynniki wpłynęły ta brak piany

3. Fakt jest taki, że owies zawiera dużo tłuszczów - nawet 2-3 razy więcej  od innych zbóż (źródło: wiki) i to wpływa niekorzystnie na piane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Fakt jest taki, że owies zawiera dużo tłuszczów - nawet 2-3 razy więcej od innych zbóż (źródło: wiki) i to wpływa niekorzystnie na piane.

No nie wiem, @dori z blog.homebrewing.pl na temat owsa wypowiada się w ten sposób (cytuję) "Owies zawiera duże ilości białka i  beta glukanów. Nadaje piwu pewną kremowość, jedwabistość, pełnię smakową. W dwojaki sposób poprawia pienistość piwa – białka o średniej masie cząsteczkowej biorą udział w tworzeniu piany, a beta glukany zwiększają lepkość, przez co ją stabilizują. Owies zawiera co prawda znaczne ilości tłuszczu, ale praktyka pokazuje, że nie ma przesłanek do tego aby obawiać się, że tłuszcz ten zniszczy pianę, gdyż jest on zazwyczaj wykorzystywany przez drożdże do budowania nowych komórek." (koniec cytatu).

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dawno temu dostałem przepis bazowy na witka od zawodowego piwowara i sprawdził się w dla mnie w 100%, to ożywam tego zasypu zawsze i jestem zadowolony. Oczywiście moje zadowolenie jest moim, a nie kogo innego więc żaden to argument, ale z drugiej strony jakby to komu mogło pomóc to bym się cieszył.

 

 

Ja bym bardzo prosił o taki przepis jeśli to nie tajemnica, w przyszłym roku planuję kilka witków zrobić żeby trafić w "tego jedynego" więc chętnie się przyjrzę takiej recepturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

więc chętnie się przyjrzę takiej recepturze.

Mówisz i masz cytat z "oryginału"

"*pilzneński bruntal- 1,6kg
*pszenica niesłodowana- 1,15kg
*płatki owsiane górskie-0,4kg
*słód pszeniczny- 0,4kg
*słód zakwaszający- 0,08kg

gotowanie 70'
Cascade 16g 60'
Lubelski 9g 15'
Mosaic 3g+Amarilo 3g +Kolendra 9g+skórka pomarańczowa 80g 10'
skórka pomarańczowa 80g+kolendra 9g+rumianek 10g 3'"
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra nie ma co kombinować to pierwsza warka więc po małych modyfikacjach robie z tego co mam plus FM Białe Walonki i woda źródlana z Tesco dziękuje za pomoc

 

Jako puente tego wątku dodam-piwo uwarzone obecnie już zadane drożdże do fermentacji FM Białe Walonki temp fermentacji ok 16 stopni

Edytowane przez demonik83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

Mówisz i masz cytat z "oryginału"

"*pilzneński bruntal- 1,6kg

*pszenica niesłodowana- 1,15kg

*płatki owsiane górskie-0,4kg

*słód pszeniczny- 0,4kg

*słód zakwaszający- 0,08kg

 

gotowanie 70'

Cascade 16g 60'

Lubelski 9g 15'

Mosaic 3g+Amarilo 3g +Kolendra 9g+skórka pomarańczowa 80g 10'

skórka pomarańczowa 80g+kolendra 9g+rumianek 10g 3'"

 

 

 

Przymierzam się powoli do tego. Podpowie mi ktoś jak to poprawnie zatrzeć?

 

Czy mogę zrobić tak:

Płatki owsiane górskie do 2l wody, kleikowanie 20 minut w 70 stopniach.

W drugim garze słody + pszenica niesłodowana do 7l wody o temp 57 stopni. Dorzucenie skleikowanych płatków.

Przerwa białkowa 55 stopni - 20 minut

65 stopni - 60 minut

75 - mashout

 

Czy białkową można pominąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego płatki chcesz kleikować a pszenicę niesłodowaną już nie? Kup sobie płatki błyskawiczne a skleikuj pszenicę niesłodowaną. Pod moim postem masz link do moich zapisków. Jest tam witbier, warka nr 15. Wg. mnie wyszło dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego płatki chcesz kleikować a pszenicę niesłodowaną już nie? Kup sobie płatki błyskawiczne a skleikuj pszenicę niesłodowaną. Pod moim postem masz link do moich zapisków. Jest tam witbier, warka nr 15. Wg. mnie wyszło dobrze.

 

Dzięki, rzeczywiście wtopa z mojej strony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.