Skocz do zawartości

Słoweńskie chmiele


LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO

Rekomendowane odpowiedzi

w ofercie paru sklepów znalazłem słoweńskie chmiele. Z tego co widzę to nie są to jakieś specjalnie odkrywcze odmiany - wnioskując z opisów, są to wariacje na temat klasycznych, brytyjskich czy amerykańskich chmieli. Nie mogę jednak znaleźć żadnych przepisów czy recenzji popełnionych piw, które by je wykorzystywały. 

 

Ktokolwiek miał do czynienia z takimi cudami jak Styrian Eureka/Cardinal/Goldings, Dana, Bobek (:D), Aurora? Warto próbować, czy są to chmiele dziadowskie i nie warte wspominki? Google milczy, nawet ten anglojęzyczny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z żadnych z w/w nie miałem do czynienia, ale jeżeli sie nie mylę to goldings jest często porównywany do ekg. Ogólnie te chmiele sie pojawiają, poszukaj wiecej w zapiskach piwowarów domowych, bardziej doświadczeni koledzy powinni powiedzieć cos wiecej

 

Wysłane za pomocą mTalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Golding to nazwa odmiany, a to co się znajduje przed słowem "Golding" w nazwie chmielu to miejsce uprawy, np: Kent Golding, East Kent Golding, Styrian Golding. Mi ta odmiana dała przy chmieleniu na zimno fantastyczny, wyraźny, kwiatowy zapach.

Styrian Aurora, którego użyłem w podobny sposób i w podobnej proporcji (ok 2g/L), nie dał zbyt wielkich efektów, ale pewnie zależy to od konkretnego zbioru.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem Dany do Belgian Pale Ale i było to zupełnie nietrafione: ściągająca, herbaciana goryczka (40 g na 22L; może trochę dużo, ale na Brewtarget'cie nachmielenie mieściło się w środku stylu). Styrian Goldings, to zdaje się słoweńska wersja Fuggle, którego uprawiam i bardzo szanuję. Styrian Goldings jest też podobno używany do producji Duvel'a.

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ryżową IPA z chmielem Cardinal (smak-aromat i chmielenie na zimno), wyszła bardzo przyjemna IPA. Na pewno wrócę do tego chmielu i użyję go do jakiegoś pilsa z chmieleniem na zimno.

 

http://www.piwo.org/topic/1650-browar-escarabajo/?p=411033

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W tym sezonie zrobiłem piwa z Wolfem, Bobkiem i Dragonem. Single hopy, po 100g chmielu na 15 litrów piwa, w tym chmielenie na zimno. Wolf daje cytrusy i dobrą goryczkę(ale Citra jest lepsza). Dragon jest owocowo-cytrusowo-limonkowy. Polecam. Bobek mocno wyszedł geraniolem. Piwo pachniało bardzo kwiatowo, ale niektórym kojarzyło się z płynem do naczyń. W smaku bardziej żywica. Bobek ma mało alfakwasów to i goryczka wyszła mi na poziomie koncerniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem raz 0.5kg Dany w granulacie to i wiele razy jej używałem. Bardzo fajny chmiel do chmielenia na smak. Z jesdnej strony ziołowe, z drugiej owoce takie jak melon, mango, słodka pomarańcza czy wiśnia. Nie polecano mi jej na goryczkę i cichą, to i nie próbowałem. Taka lepsza wersja Sybilli. Żadnych negatywnych posmaków czy perfumerii nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

robiłem ipe na bobku goryczka z innego chmielu

i potem 50 g bobka na 15 min trochę citry na koniec

 

potem na zimno 50g bobka i trochę citry

wyszło okey ale bez szaleństwa troche trawiasto ale pijalne

nie czułem jakiegoś swietnego aromatu żadnego takiego wybijającego się jak z ameryki.

 

 raczej nie powtórze

 

natomiast wąchałem na targach Brau słoweńskiego cardinala i świerzy pachniał rewelacyjnie (choć to jeszcze o niczym nie przesądza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.