Skocz do zawartości

Domowa czekolada gorzka.


markus383

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Macie dokładny przepis jak można zrobić domowym sposobem czekoladę gorzką? Interesowałoby mnie zrobienie czekolady z 99% zawartością kakao, ale do tej pory nie udało mi się znaleźć przepisu jak mogę zrobić taki specjał.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z czekoladą przyszedł mi do głowy właśnie przy okazji przeglądania oferty w jednym ze sklepów. 

 

Chyba rzeczywiście zrobię tak, że kupię kakao i olej kokosowy(widziałem w biedrze), wymieszam, na blat i do lodówki ;) Jednak to w przyszłą sobotę dopiero ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się zrobić czekolady w domu. Niestety, ale to trudne i wymagające zajęcie. Mówię tu o czekoladzie, a nie jakiś półśrodkach.

 

Z osób, które zaczynały eksperymentować z robieniem czekolady znam jednego palacza kawy z Kołobrzegu. Opisywał trochę swoje doświadczenia na forum wszystkookawie.pl w swoim wątku komercyjnym (MASTRO ANTONIO).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona ostatnio robiła czekoladę z samych ziaren kakaowca i wyszła świetnie. Przepis jak przepis - kupujesz ziarna podprażasz na patelni żeby łatwiej zdjąć skorupkę, potem trzeba przepuszczać kilka razy przez śrutownik albo maszynkę do mięsa do uzyskania odpowiedniej konsystencji - można dodać cukier i co tam tylko chcesz. Wzorowaliśmy się na tym: http://wposzukiwaniuslowlife.blogspot.com/2015/02/od-surowego-ziarna-kakaowego-do.html

 

Polecam smak czekolady całkiem inny niż nawet gorzkiej 90%, struktura też delikatnie inna, a sam kakaowiec jest zaliczany do superfood.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też robiłem z ziarna kakaowca. W zasadzie dla samego zapachu w domu podczas ucierania warto się pobawić :)  Śrutownik ciężko potem domyć, a i praca ciężka. Ostatnio robiłem po prostu blenderem i też wychodzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Podepnę się pod temat i powiem ważną rzecz. Żeby zrobić czekoladę potrzebujemy przede wszystkim dwóch rzeczy: kakao (choco) i mleka (late). Jeśli któregoś zabraknie, to zrobimy "wyrób czekolado-podony". :) Z tych względów biała czekolada nie jest czekoladą. :( Niestety proces konszowania jest długotrwały (2-3 dni bez przerwy) i wymaga utrzymania odpowiedniej temperatury (55-105 °C), co czyni go nieopłacalnym w warunkach domowych (ale jak ktoś chce i ma warunki...).

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zrobiłem tą czekoladę kilka tygodni temu. Była świetna, jednak następnym razem dam jakieś dodatki, typu mleko, owoce, ponieważ po rozgryzieniu i trzymaniu w ustach po jakimś czasie czuć było "sypkie" kakao. Robiłem z niewielką ilością oleju kokosowego. 

Chciałem, aby kosztowała mnie mniej niż zakup w sklepie, ale nie wiem, czy udało mi się to ;) Ponadto pozostaje satysfakcja, że zrobiłem coś własnymi ręcyma :) Kolejne próby za jakiś czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.