Skocz do zawartości

Kranik piknikowy do kega


eltomek

Rekomendowane odpowiedzi

Kompletuję zestaw do kegowania. Człowiek, od którego kupiłem dziś trochę części stanowczo odradził mi kranik piknikowy, jak w zestawie http://allegro.pl/keg-pepsi-zestaw-startowy-zlaczki-waz-kran-obejmy-i6223846270.html- podobno miał ogromne problemy z nalewaniem, leciała z niego sama piana. Twierdził, że piwo nie było przegazowane. Czy warto inwestować w ten kranik, czy od razu szukać czegoś konkretniejszego? I skąd może wynikać fakt, że z tego leci piana, a z innych poleci piwo? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piana leci ze wszystkiego, co jest źle ustawione.

 

Specjalnie dla Ciebie nalałam sobie właśnie piwa (w imię nauki) - oto jak działa kran picnic. Lałem niedbale na środek i piana mimo to normalna. Sekret to odpowiednia długość i średnica linii piwnej, która daje "back pressure" (nie umiem tego po polsku wyrazić). Dzięki temu piwo opuszcza kran przy ciśnieniu bliskim atmosferycznemu. Na kegu mam 1 bar a linii piwnej 4,5m średnicy wewnętrznej 4mm. Dzięki takiej średnicy w linii zalega mi jakieś 50ml piwa - jak nie używam przez kilka dni to tą niewielką ilość zlewam przed nalaniem.

 

d8928677174fd76b1cde43e06867b473.jpg

 

90bab14931ba3a25e4a62d2db72397e4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piana leci ze wszystkiego, co jest źle ustawione.

 

Specjalnie dla Ciebie nalałam sobie właśnie piwa (w imię nauki)

 

Dziękuję, czyli tak jak myślałem. Przy okazji znalazłem taki kalkulator http://www.calczilla.com/brewing/keg-line-balancing/

 

Czy Desired Output Pressure to ciśnienie, z jakim piwo wypływa z kranika? Jest ono odwrotnie proporcjonalne do długości linii piwnej, więc spodziewam się, że tak. Jakie zatem wartości powinno przyjmować (zakładając, że 1 bar = 14.5 psi)?

 

EDIT: tu fajny artykuł http://beersmith.com/blog/2011/07/14/keg-line-length-balancing-the-science-of-draft-beer/

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tak, to ciśnienie jakie pozostaje po oporze węża.

 

Polecam kupić sobie trochę metrów więcej i popróbować. Ja mam jakieś 50% więcej niż pokazywał kalkulator. Moim zdaniem on nie uwzględniają dobrze oporów węża bo one zależą od materiału użytego do jego produkcji. Dlatego najlepiej przekonać się metoda prób i błędów ale z cała pewnością z picnica można lać piwo. Oczywiście, stalowy kran daje +10 do prestiżu, ale z reguły nie ma na niego budżetu po zakupie zestawu do kegowania ;)

Edytowane przez Alexy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale trzeba pamiętać, ze taką małą średnicę trudno zapiąć na szybkozłącze i kranik. Przy odrobinie cierpliwości i z kubkiem wrzątku da się. Można tez pewnie jakieś przejściówki dać ale ja nie chciałem bo obawiałem się, ze spowodują pienienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

 

 

Przy odrobinie cierpliwości i z kubkiem wrzątku da się.

 

potwierdzam, chociaż ja musiałem się ratować metalowym korkiem do wina - rozgrzany wężyk na rozgrzany stożek, jak się rozciągnął to hyc szybko na złączkę. picnica jutro kupię to się zrobi też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sobie w końcu z tego powodu suwmiarkę kupiłem XD

 

druga sprawa że patent z metalowym "korkiem" do wina zajebisty - naciągnięcię węża 4mm na zwymiarowany powyżej kranik to bułka z pryszczem. ostatnie pytanie na które muszę znaleźć odpowiedź to dlaczego to samo piwo na 5m węża 4mm z picnickiem nalewa się całkiem spoko, a na 5m węża 6mm z kranem z kompensatorem jest sama piana...

 

edit: właśnie nalałem drugi kufel z picnica - zero pienienia, zajebiście. ciekawe co z tym kranem...

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wam też przecieka picnic? podłączyłem do kega w którym zrobiłem sobie wodę gazowaną. wysyciłem ją co prawda wysoko bo na 3.0 v/v i po nalaniu do szklanki kranik nie chciał się szczelnie zamknąć? za wysokie ciśnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co takie duże ciśnienie? Ja lagery trzymam na 1.2-1.3 bar. To jest max. Powyżej 2,5 bar picnic u mnie ciekl. Za słaba sprężyna chyba.

 

woda jest tu słowem kluczowym które kolega raczył pominąć czytając

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.