Skocz do zawartości

Tańszy zamiennik Despreja


ko_cur

Rekomendowane odpowiedzi

Wygoda stosowania Despreja jest niepodważalna. Cena niestety też jest dosyć wysoka - 35 zł/l (AlePiwo). Wprawdzie natknąłem się na allegro na środek o nazwie Bacticid - 18 zł/l, jednak po głowie chodzi mi jeszcze kupno większej ilości etanolu na allegro (wtedy wychodzi <10 zł/l) i późniejsze rozcieńczenie go z wodą. Czy ktoś kto "wytwarza" w domu swój własny środek do dezynfekcji może mi powiedzieć który konkretnie zakupić? W jakiej proporcji rozcieńczać? Czy na pewno nadaje się do dezynfekcji przedmiotów mających później styczność z żywnością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A StarSan jest be?

Nigdy nie słyszałem o tym środku. Z tego co czytam to wydajność jest naprawdę imponująca. Pewnie na dłuższą metę warto się nim zainteresować.

 

 

Ja używam tego , jest o połowę tańsze .

Dobra alternatywa. Coś jak Bacticid. Szkoda, że obecnie nie ma pojemności większych niż 1 L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A StarSan jest be?

Nigdy nie słyszałem o tym środku. Z tego co czytam to wydajność jest naprawdę imponująca. Pewnie na dłuższą metę warto się nim zainteresować.

 

Również polecam. Używam SS od samego początku i chyba jeszcze nie zużyłem nawet połowy tej małej buteleczki. Zaciągam strzykawką 2ml do 1l spryskiwacza z wodą destylowaną i jest sporo psikania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A StarSan jest be?

Nigdy nie słyszałem o tym środku. Z tego co czytam to wydajność jest naprawdę imponująca. Pewnie na dłuższą metę warto się nim zainteresować.

 

Również polecam. Używam SS od samego początku i chyba jeszcze nie zużyłem nawet połowy tej małej buteleczki. Zaciągam strzykawką 2ml do 1l spryskiwacza z wodą destylowaną i jest sporo psikania :)

 

Jak długo taki "zrobiony" SS zachowuje swoje właściwości? Podejrzewam, że 1 litr takiego środka starcza na bardzo długi okres czasu. Czy np po 2 miesiącach dalej działa? Nie wyobrażam sobie zaciągania po 0,5 ml na 250 ml gotowego preparatu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

A StarSan jest be?

Nigdy nie słyszałem o tym środku. Z tego co czytam to wydajność jest naprawdę imponująca. Pewnie na dłuższą metę warto się nim zainteresować.

 

Również polecam. Używam SS od samego początku i chyba jeszcze nie zużyłem nawet połowy tej małej buteleczki. Zaciągam strzykawką 2ml do 1l spryskiwacza z wodą destylowaną i jest sporo psikania :)

 

Jak długo taki "zrobiony" SS zachowuje swoje właściwości? Podejrzewam, że 1 litr takiego środka starcza na bardzo długi okres czasu. Czy np po 2 miesiącach dalej działa? Nie wyobrażam sobie zaciągania po 0,5 ml na 250 ml gotowego preparatu :)

 

 

Gdzieś na forum przewijały się takie informacje, nie pamiętam więc nie powiem. U mnie ten litr dosyć szybko schodzi bo używam tego do wszystkiego (i mało oszczędnie) w połączeniu z NaOH, nawet bulkadełka nim uzupełniam. Ważne żeby rozrabiać go z wodą destylowaną właśnie celem przedłużenia trwałości.

 

edit: Zresztą czy to taki problem strzykawką zaciągnąć nawet te 0,5ml? 2minuty roboty i masz coś pewnie kilkaset razy tańszego niż Desprej :)

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowaliście zrobić zwykły bimber i tym dezynfekować?

To jest dobry sposób pod warunkiem, że się ma destylator. Można wtedy nawet przedestylować sobie zainfekowane warki i przynajmniej żal mniejszy, że się piwo zmarnowało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio dostałem w prezencie 200ml bimbru do spróbowania.Rozcieńczyłem do 70% i dolałem do despreja.Butelka despreja 0,5litra ,wystarczyła mi na 5 warek.Zastanawiam sie nad 5litrową wersją,ale teraz,to może i ten starsan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro można kupić spirytus medyczny 70% poniżej 50 zł za 5l baniak. Ja go używam tylko do punktowej dezynfekcji. Do wiader używam Starsana, a drobnicę zalewam nadwęglanem. 

A dlaczego 70% a nie np 96%, który jest niewiele droższy? Czy ten 96% nie będzie bardziej skuteczny? Czy spirytus medyczny działa tak samo jak Desprej? Czy należy je jeszcze jakoś rozwadniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego 70% a nie np 96%, który jest niewiele droższy? Czy ten 96% nie będzie bardziej skuteczny? Czy spirytus medyczny działa tak samo jak Desprej? Czy należy je jeszcze jakoś rozwadniać?

 

Ten 96% możesz rozcieńczyć do 70%. Na potrzeby piwowarstwa domowego 70% w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio dostałem w prezencie 200ml bimbru do spróbowania.Rozcieńczyłem do 70% i dolałem do despreja.Butelka despreja 0,5litra ,wystarczyła mi na 5 warek.Zastanawiam sie nad 5litrową wersją,ale teraz,to może i ten starsan.

 

Jak ty wykorzystujesz 0,5 na 5 warek ?

 

Ja również używam Mexipola i jestem zadowolony, wcześniej miałem desprej i jakoś różnicy nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.