Skocz do zawartości

Pierwszy brewkit i szybka burzliwa?


huhur

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

piszę jako że jestem totalnym amatorem, niedawno zakupiłem starter z brewkitem i zacząłem warzyć pierwsze piwko. Brewkit Finladnia Lager Premium, na mieszance glukozy, drożdże suche po rehydratacji (dodałem inne, zakupione Safale K-97, z przeznaczeniem szczegółnym do Witbiera- nie wiem czy to nie był błąd). 

 

Piwko uwarzyłem, odstawiłem, drożdże dodałem do brzeczki w temp. 22* i czekałem aż zaczną działać (czwratek 22:00) . Zaczęły już po ok. 8h (piątek 6:00). Tak działały przez około jeden dzień. Po czym ustały (sobota ok. 9:00). Piwko leży w cieniu w temp. pokojowej 23* - podczas bulgotania urosło do 24*.

 

 

Popełniłem błąd amatora i nie zmierzyłem początkowego Blg, zmierzone dzisiaj wskazuje 1,10. Żadne to odniesienie ale chociaż jest jakaś wartość. Natomiast piwko spróbowałem (to co odlałem do pomiaru) i jest mocno drożdżowe (posmak i zapach), mętne (to chyba od K-97). 

 

Pytanie: Czy mam rozumieć że burzliwa się już skończyła? Czy mam trzymać to przez ok. 7 dni przynajmniej czy rozlać to od razu do butelek? Czy przy dłuższym trzymaniu piwko zrobi się klarowniejsze? Do refermentacji chcę dodać ok. 4g cukru do butelki. 

 

Sorry za serię pytań, wiem że na forum ludzie pisali że mieli podobnie, podobnie, ale nie tak samo.

Edytowane przez huhur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostaw to niech stoi, ja piszesz że czuć drożdże i mętne to niech się klaruje, a później będziesz miał osadu 5mm w butelkach

drożdże dałeś do brzeczki jak miała 22C podniosło się pewnie gdzieś do 25 to nie ma co się dziwić, a producent zaleca 15-20C

czym sprawdzałeś blg że wyszło 1,1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drożdże dałeś do brzeczki jak miała 22C podniosło się pewnie gdzieś do 25 to nie ma co się dziwić

 

temp podniosła się do 24*, na opakowaniu jest przedział od 12* do 25*, idealnie zalecają 15-20*.

 

czym sprawdzałeś blg że wyszło 1,1?

 

zwykłym ballingometrem

 

to ile ma to jeszcze odstać? w czwartek będzie 7 dni

Edytowane przez huhur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

drożdże dałeś do brzeczki jak miała 22C podniosło się pewnie gdzieś do 25 to nie ma co się dziwić

 

temp podniosła się do 24*, na opakowaniu jest przedział od 12* do 25*, idealnie zalecają 15-20*.

 

czym sprawdzałeś blg że wyszło 1,1?

 

zwykłym ballingometrem

Odpowiedź masz w załączniku (plik autorstwa użytkownika ponury fermentaThor)

Bulkator 1.1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedawno zakupiłem starter z brewkitem i zacząłem warzyć pierwsze piwko. Brewkit Finladnia Lager Premium, na mieszance glukozy, drożdże suche po rehydratacji (dodałem inne, zakupione Safale K-97, z przeznaczeniem szczegółnym do Witbiera- nie wiem czy to nie był błąd).

 

Tak, był to błąd, to nie są odpowiednie drożdże do tego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytrzymam je do przyszłego czwartku, czyli 14dni rozleje do butelek. Mam nadzieję że mętność trochę zniknie i nie będzie takiego aromatu,az takiego aromatu drożdży. Za tabelkę dziękuję ale nie wiedziałem czy się nią sugerować bo przy brewkitach niektórzy mówią że tydzień to max na fermentację.

Edytowane przez huhur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjdzie, dziwne ale wyjdzie. Czy dobre to sam określisz.

Wczoraj jak próbowałem to prócz tego aromatu to w smaku jakby troche pszeniczniak to miał być, lekki, zmętniony, o dziwo lekko nagazowany... Zobaczymy co będzie po 12 dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w smaku jakby troche pszeniczniak to miał być, lekki, zmętniony

 

To są właśnie konsekwencje użycia drożdży do wita.

 

niektórzy mówią że tydzień to max na fermentację.

 

Nie słuchaj ludzi, którzy tak mówią. Fermentacja trwa tak długo aż się skończy. Czasem to jest 3 dni a czasem miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewkit Finladnia Lager Premium, na mieszance glukozy, drożdże suche po rehydratacji (dodałem inne, zakupione Safale K-97, z przeznaczeniem szczegółnym do Witbiera- nie wiem czy to nie był błąd).

 

 

Pogrubiłem specjalnie odpowiednie miejsca. 

Ale - piwo górnej fermentacji

Lager - piwo dolnej fermentacji

 

Z sucharów od Fermentis powinieneś był się zainteresować Saflagerami ;) Inna sprawa, że (jeśli dobrze pamiętam) Finlandia dodaje do nich górniaki, żeby osoby mające styczność z warzeniem pierwszy raz mogły zrobić w miarę smaczne piwo bez fermentacji w temp. lagerowych.

Popełniłem błąd amatora i nie zmierzyłem początkowego Blg, zmierzone dzisiaj wskazuje 1,10.

Ale to na pewno Blg, czy może jednak SG? :) Blg liczymy od 0 w górę (a czasem w dół), a SG od 1.000 w górę po tysięcznych (gdzie 1.000 to gęstość wody) :) Jak SG, to jeszcze dużo pracy przed drożdżami (i w zasadzie tak bym obstawiał). Z tego co pamiętam spławik w zestawie z BA (sam posiadam) ma 3 skale. SG, % alko i Blg. 

 

EDIT:

W takim razie po czym poznać koniec jak blg mi blisko 1* wyszło?

Spójrz na ballingometr i upewnij się, z której skali odczytałeś gęstość.

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko wrócę z roboty to zerkne. Może rzeczywiście źle odczytałem. Co do drożdży to wiem że dodają górnej fermentacji i to jakieś no name'y. Myślałem że k-97 będą lepsze. To się okaże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że nawet nie będzie stało koło lagera. Jakiekolwiek czyste drożdże ejlowe byłyby lepsze (w odpowiedniej dla siebie temperaturze, nie w 24 stopniach) a akurat drożdże belgijskie to chyba najmniej odpowiedni szczep :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 


W takim razie po czym poznać koniec jak blg mi blisko 1* wyszło?


Spójrz na ballingometr i upewnij się, z której skali odczytałeś gęstość.

 


rzeczywiście źle odczytałem, był to odczyt sp.gr., co do blg to wychodzi wg pomiaru 2-2,5*

 

Optymalna temperatura jak sam napisałeś to 15-20C ale nie temperatura otoczenia ale temperatura fermentacji. A ta jest wyższa o parę stopni od temperatury otoczenia.

 

w warunkach mieszkaniowych bez chłodzenia nie zejdę poniżej 22*. Macie jakieś sprawdzone sposoby tak na przyszłość? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drożdże które dodają do zestawu to pewnie jakieś hybrydy

najgorsze jak się nie ma za bardzo pojęcia i doświadczenia i na siłę próbuję się eksperymentować, pewnie w tym wszystkim było by lepiej jak byś dodał drożdże z zestawu

na drugi raz poszukaj i czytaj albo nawet wcześniej dopytaj jak coś ci wpadnie do głowy

dodawanie do brewkita glukozy też mu nie pomogło, było dać już zwykłego cukru taniej przynajmniej by było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodawanie do brewkita glukozy też mu nie pomogło, było dać już zwykłego cukru taniej przynajmniej by było

Z tego co zrozumiałem dodał "polepszacza" do brewkitów ("mieszanki glukozy"), wtedy nie jest to takie straszne. Ale może, to ja źle rozumiem ;)

 

Wysłane z Rivendell przy użyciu Palantíru

Edytowane przez Enethion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem dodał "polepszacza" do brewkitów ("mieszanki glulozy"), wtedy nie jest to takie straszne. Ale może, to ja źle rozumiem  ;)

 

Tak, poszła do tego paczka Ba Brewkit Plus 1kg

Edytowane przez huhur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najgorsze jak się nie ma za bardzo pojęcia i doświadczenia i na siłę próbuję się eksperymentować, pewnie w tym wszystkim było by lepiej jak byś dodał drożdże z zestawu

 

 pewnie tak, masz rację, będę wiedział na przyszłość, błąd to serio wybranie pierwszych lepszych drożdży byle nie tych 'hybryd'

 

na drugi raz poszukaj i czytaj albo nawet wcześniej dopytaj jak coś ci wpadnie do głowy

 

jeśli to nie wyjdzie (będę musiał coś zrobić z blisko 40 butelkami tego 'trunku') to raz jeszcze spróbuję z brewkit'em, ale to doczytam ew. co z czym i jak

 

dodawanie do brewkita glukozy też mu nie pomogło, było dać już zwykłego cukru taniej przynajmniej by było

jak napisałem wyżej, było to BA brewkit Plus 1kg; refermentacja będzie na cukrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.