Skocz do zawartości

Pilzner - pomoc przy recepturze


kamilg20

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Zazwyczaj wrzucam tu sklecone receptury i proszę o opinię, ale tym razem zrobię inaczej. Proszę Was o zapodanie jakiejś dobrej i najlepiej sprawdzonej receptury na 25l niemieckiego pilsa z zastosowaniem dekokcji dwuwarowej. Słody, chmiele, zacieranie. Skoro dekokcja dwuwarowa, to można chyba zrobić przerwę zakwaszającą -> dekokt -> maltozową -> dekokt -> dekstrynującą, ale nie wiem czy dobrze myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś receptury z Wiki? Tam są receptury pilsów, które wygrywały konkursy. Zawsze możesz je lekko zmodyfikować pod swoje założenia. Czego chcieć więcej? :D

Sprawdzałem. Myślałem, że może ktoś z forum ma też swoją sprawdzoną recepturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry dolniak to w zasadzie "warsztat wykonania" a nie receptura. Jeśli nie masz doświadczenia z dolną fermentacją odpuść całkowicie dekokcje, będzie na to czas. Weź jedną recepturę z medalowych pozycji w wiki. Następnie przeprowadź dobrą zdrową fermentację a wbrew pozorom nie jest to kaszka z mleczkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry dolniak to w zasadzie "warsztat wykonania" a nie receptura. Jeśli nie masz doświadczenia z dolną fermentacją odpuść całkowicie dekokcje, będzie na to czas. Weź jedną recepturę z medalowych pozycji w wiki. Następnie przeprowadź dobrą zdrową fermentację a wbrew pozorom nie jest to kaszka z mleczkiem.

Dekokcję już robiłem, ale jednowarową. Dolniaka też już jednego robiłem i zły nie był. Czas na wyzwanie w postaci pilsa. Podpowiedz kolego, czy jest sens robić dwuwarową? I jeśli tak to przez jakie przerwy przechodzić? Odpuścić całkowicie dekstrynującą i skupić się tylko na maltozowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@kamilg20,

 

Osobiście dekokcję traktuje tylko jako zabawę, przećwiczenie jakiejś innej formy zacierania, nie przywiązuje do tej formy większej uwagi. Fakt, te piwa wychodziły mi zawsze bardziej słodowe niż te zacieranie na lenia więc pewien efekt był zauważalny. W dwuwarową nie chciałoby mi się bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@kamilg20,

 

Osobiście dekokcję traktuje tylko jako zabawę, przećwiczenie jakiejś innej formy zacierania, nie przywiązuje do tej formy większej uwagi. Fakt, te piwa wychodziły mi zawsze bardziej słodowe niż te zacieranie na lenia więc pewien efekt był zauważalny. W dwuwarową nie chciałoby mi się bawić.

A mi się chce bawić :) To będzie moja druga dekokcja i pierwsza dwuwarowa. Chciałbym chociaż raz spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że sie podepnę z pytaniem. Czy woda z filtra brita ,nada się do pilsa? Chodzi o zmiękczenie wody.

 

Wysłane z mojego V9 przy użyciu Tapatalka

Ja kupuję butelkowaną Primaverę na promocji z Kauflandu, która ma w sumie 250mg/l. Ewentualnie mogę jeszcze rozcieńczyć destylowaną :D Osobiście nie chciałoby mi się bawić z filtrem wody, ale może inni się wypowiedzą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Że sie podepnę z pytaniem. Czy woda z filtra brita ,nada się do pilsa? Chodzi o zmiękczenie wody.

 

Wysłane z mojego V9 przy użyciu Tapatalka

 

Ja swojego czasu podłączyłem sobie właśnie filtr Brita (przepływowy) w celu uzyskania miękkiej wody do lagerów. W efekcie miałem o wiele lepsze piwka, niż na twardej, londyńskiej kranówie. Czeski pils wychodził świetny, o wiele lepszy, niż bez filtracji wody. Zdecydowanie polecam dla tych, którzy mają twardą wodę w okolicy.

Należy tylko pamiętać, że każdy filtr ma też swój określony "przebieg", po którym nie robi roboty..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.