Skocz do zawartości

Session IPA z ekstraktów


Kamil J

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

  Dopiero zaczynam z piwowarstwem domowym i na razie jestem w fazie warzenia z ekstraktów, ale chcę trochę poeksperymentować z dodatkami, żeby na wiosnę dać je już w zacieranych piwach.

  Pomyślałem o zrobieniu Session IPA z dodatkiem bazylii - proszę Was o uwagi/ sugestie. 

 

1) Składniki (na ok. 20 l piwa):

a) 18 l wody

b) ekstrakt słodowy jasny: 2 x 1,7 kg

c) chmiel:

- Chinook: 30 g 60'

- Citra: 10 g 5'

- Citra: 20 g (chmielenie na zimno - cicha fermentacja)

d) bazylia świeża (liście):

- 20 g 60'

- 20 g 2'

e) drożdże: Safale S-05 (11,5 g)

 

Chciałbym trafić w ok. 11 blg (początkowe), ok. 4% alk, średniowysoką goryczkę.

 

2) Fermentacja:

a) burzliwa: 7 dni

b) cicha: 7 dni

c) refermentacja w butelkach: cukier (pytanie - ile dni potrzeba w Session IPA, żeby nagazowanie odpowiednie wyszło?)

 

Kluczowe pytania, na które byłbym wdzięczny za odpowiedź:

1) Czy z takich ekstraktów wyjdzie mi pożądane blg i alkohol?

2) Czy taka mieszanka chmieli da odpowiednią goryczkę, aromat

3) Czy takie dodawanie bazylii da efekty na smak i aromat?

4) Ile czasu potrzeba mniej więcej na refermentację w butelkach?

 

Z góry dzięki za pomoc i wszelkie wskazówki!
:)

Edytowane przez Kamil J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj sie programami dla piwowarów. Beersmith, brewtarget. One Ci odpowiedzą na większość pytań. Oprócz tej bazylii oczywiście.

Dodatkowo, jeśli poczytasz forum to przestaniesz planować ile dni ma trwać fermentacja burzliwa czy refermentacja w butelkach. Jedno i drugie trwa tyle ile musi trwać.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wedle moich wyliczeń na 20 l gotowego piwa wyjdzie Ci około 12 BLG ekstrakt
2. Wychodzi około 39 IBU na 12 BLG w moim mniemaniu jest to całkiem dobra goryczka. Co do chmielenia na zimno jeżeli chcesz czuć w aromacie bazylię to będziesz musiał eksperymentować. Nie mam pojęcia jak intensywna jest świeża bazylia oraz ile chmielu dodać aby jej nie przykryć.
3. Na smak na pewno, a czy na aromat ???
4. Zależy od piwa, ciężkie piwa dolnej fermentacji to nawet miesiąc potrzebują. Twoje w dwa tygodnie powinno być już nagazowane.
 
Kilka uwag. Przy takiej ilości wody i warzeniu wyjdzie Ci około 15 litrów piwa a nie 20. Musisz mieć przed gotowaniem przynajmniej 4-5 litry brzeczki więcej niż zakładasz gotowego piwa. Mi odparowuje około 4 litrów wody + 1-2 l na osady oraz straty przy przelewaniu. Kolega koholet polecił Ci bardzo użyteczny arkusz, skorzystaj z niego i popraw nieodpowiadające Ci parametry.

Co do fermentacji to nie jest dobrze zakładać, że drożdże wyrobią się w 7 dni. Chłopaki niestety nie potrafią czytać i nie będą wiedzieć, że mają tylko 7 dni :( Dlatego lepiej zrobisz jak dasz im czas przynajmniej dwa tygodnie w jednym pojemniku.

A ile surowca do refermentacji planujesz dodać na 20 l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, wskazówki i przesłane pliki. 

 

Wg tego kalkulatora wyszłoby mi coś takiego (na 20 litrów piwa docelowo):

 

1) Woda na początek do kotła: ok. 24 litry.

2) 3,4 kg ekstraktu słodowego jasnego płynnego

3) chmiel:

- Chinook 30 g na 60'

- Citra 10 g na 5'

- Citra 20 g na zimno 

4) Bazylią - spróbuję jak pisałem: 20 g na 60' + 20 g na 5'

 

Jeśli dobrze ten kalkulator ogarniam, to powinno być z tego ok. 12' blg, 4-5% alk, IBU: ok. 40-45. 

 

Na refermentację planuję dać cukier (ok. 70-80g rozrobione w odrobinie wody) - liczone wg:

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?18592955#tag

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

4) Bazylią - spróbuję jak pisałem: 20 g na 60' + 20 g na 5'

wg mnie prawie żadne aromatyczne ziółko nie zostawi w brzeczce po sobie nic z aromatów po 60min. gotowania.

Nie wiem jak bazylia, ale inne zioła dodawane świeże potrafią wprowadzić do piwa łodygowość/trawiastość np. mięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wg mnie prawie żadne aromatyczne ziółko nie zostawi w brzeczce po sobie nic z aromatów po 60min. gotowania. Nie wiem jak bazylia, ale inne zioła dodawane świeże potrafią wprowadzić do piwa łodygowość/trawiastość np. mięta.

 

Dr2 - czyli sugerowałbyś dać tylko na aromat na te 5 ostatnie minut gotowania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba spróbuję dodać świeżej w liściach (20g) na ostatnie 5 minut - zobaczymy, co z tego wyjdzie. Podzielę się potem wrażeniami :)

W tym lambiku z Lindemansa dawali chyba świeżą i w recenzjach nie słyszałem o trawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...
W dniu 15.11.2016 o 23:05, Kamil J napisał:

To ja chyba spróbuję dodać świeżej w liściach (20g) na ostatnie 5 minut - zobaczymy, co z tego wyjdzie. Podzielę się potem wrażeniami 

I jakie wrażenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.