Skocz do zawartości

Polish Ale Pale - receptura, modyfikacje


Chey

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Będzie to moja pierwsza warka bez "gotowca" czyli nie z gotowego zestawu surowców wraz z instrukcją ze sklepu.
 
Receptury sam nie wymyśliłem, wzięta od Undeath http://www.piwo.org/topic/6887-browar-undeath-czyli-warzone-na-uboczu-w-bytomiu-odrzanskim/?p=190958

Pytanie jakie mnie nurtuje to jakie modyfikacje mogę wprowadzić, nie mam doświadczenia w tworzeniu receptur. Goryczkę mogę sobie sprawdzić za pomocą programów i ustalić, ale co ze słodami, jakie proporcje, czy mogę wyrzucić np. pszeniczny i dodać np. Pale Ale, albo zmienić proporcje np. Pale Ale i Pilzneński po 1kg i resztę zostawić. Jak wyczuć granice?  Czy są jakieś zasady?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduj się czy chcesz uwarzyć wg wskazanej receptury czy chcesz tworzyć własną.

Żeby coś modyfikować, musisz wiedzieć co chcesz uzyskać. Ale żeby coś z piw wychodziło to jeszcze musisz poczytać o słodach, chmielach, drożdżach ...   :P

A skoro nie wiesz co i jak, to po co modyfikować recepturę?

Uwarz tak jak w recepturze, następnym razem coś zmień, kolejnym coś innego i tak po ok. 50-100 warkach będziesz wiedział o co chodzi.   :D Pod warunkiem oczywiście, że będziesz prowadził notatki zarówno z receptur, zacierania fermentacji jak i degustacji.    :naughty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób jak jest w tej recepturze i spróbuj. Następnym razem coś zmienisz np. dodasz 3x więcej karmelu i ocenisz różnicę. Nigdzie nie ma spisanych żadnych zasad. Wszystko to własne doświadczenie i ewentualnie podglądanie innych. A jak chcesz koniecznie jakąś zasadę to staraj się żeby np. 90% zasypu stanowił słód podstawowy a resztą baw się jak chcesz, wtedy raczej co byś nie zrobił będzie się dało to wypić i jednocześnie ocenić efekt poczynionych modyfikacji.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pytanie jakie mnie nurtuje to jakie modyfikacje mogę wprowadzić
zmiany jakie możesz wprowadzic to np inne drożdże np. s-04 dobre dla początkujących. Jak upilnujesz temperatury fermentacji to i dobre piwo z tego wyjdzie. Możesz też zmienic chmiel na granulat...np 20g Magnum na goryczkę i 30g na aromat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.