Skocz do zawartości

Zacieranie (jakie przerwy stosować)


amrish

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od maja popełniłem już 13 warek i zaczynam warzyć ze swoich recetur. To jest właśnie to co kocham w gotowaniu, rozumienie wszystich aspektów i co one wprowadzają do gotowego produktu. I tu pojawia się problem z zacieraniem. Mianowicie chodzi mi o zacieranie "na lenia" w 68 stopniach 60min.

Gdy próbowałem sklonować 2 piwa to wyszły mi mocniejsze % od sklepowych odpowiedników.

Moim celem jest robienie piwa o jak najmniejszym woltażu i jak najpełniejszego. Staram się w recepturach umieszczać słody dające cukry niefermentowalne.

Tu moje pierwsze pytania (mówie oczywiście o stylach jak APA, Stout czy Porter, inne jak np belgijskie zacieram na wytrawnie):

1.

Czy to wina zacierania? (np stosować przerwę 68C / 40min, 72C / 20min) ?

Czy dawać więcej słodów specjalnych jak np biscuit?

 

Kolejnym pytaniem jest kwestia jak zacierać.

2.

Robiąc APĘ czy np Grodziskie o dobrej pełni i niskim % zacierać na słodko? Czyli 68C / 60min?

Czy jednak obniżyć ekstrakt o 1-2 blg i zacierać zgodnie ze stylem na bardziej wytrawnie?

3.

To samo pytanie ale o mocne piwo jak np Barley Wine:

A) 22 blg, zacieranie na słodko np 67C 60min

vs

B )26 blg zacierane na wytrawnie.

Piwo A) będzie mieć mniej alkoholu ale jak będzie z pełnią w porównaniu z piwem B) ?

Nie jestem typem, który lubi dosypać cukru byle otrzymać mocarne BLG ale kosztem sporego woltażu.

 

 

Bardzo mi zależy na jakimś krótkim i uproszczonym poscie kogoś doświadczonego jak po prostu ma to wyglądać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy to wina zacierania? (np stosować przerwę 68C / 40min, 72C / 20min) ?

Obstawiałbym w ciemno termometr, a co za tym idzie może zacierasz w niższej temperaturze niż myślisz. Następnym razem podnieś o stopień lub dwa i obserwuj efekty. Kolejna sprawa - czy te 68°C to temperatura początkowa, która w w ciągu 60 minut spada, czy też temperatura, którą przez 60 minut utrzymujesz na stałym poziomie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy to wina zacierania? (np stosować przerwę 68C / 40min, 72C / 20min) ?

Obstawiałbym w ciemno termometr, a co za tym idzie może zacierasz w niższej temperaturze niż myślisz. Następnym razem podnieś o stopień lub dwa i obserwuj efekty. Kolejna sprawa - czy te 68°C to temperatura początkowa, która w w ciągu 60 minut spada, czy też temperatura, którą przez 60 minut utrzymujesz na stałym poziomie?

 

Mam termometr sondowy, jest bardzo dokładny, zaczynam zacieranie od górnych 68C (68,7~) i po 60 min kończę na górnych 67 stopniach.

Zawsze mieszam zacier oraz przekładam termometr przed zamknięciem gara aby się upewnić, że wszędzie jest podobna temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że ten link dużo ci wyjaśni http://player.slideplayer.pl/1/429667/#

jest gdzieś na forum też dużo jaśniejszy wykres o zacieraniu i odfermentowaniu

oczywiście trzeba pamiętać że też drożdże mają wpływ na to

ooo ten :)http://www.piwo.org/topic/4161-dlugie-zacieranie/?p=375624

Edytowane przez Gawon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie miałem teraz w ogóle czasu odpisać ale dalej nie wiem w czym może być problem.

Zrobiłem ostatnio oatmeal stouta na s-04 i odfermentował mi do 3 blg z 14blg, było w nim 8% caraaromy, który powinien zostawić sporo cukru niefermentowalnego.

Zacierany w 68 stopniach.

 

Jedyną opcją wydaje mi się właśnie wymiana termometru na rtęciowy. Sondowy jest bardzo dokładny i wychwytuje każdą zmianę temperatury. Muszę często mieszać zacier i uważać na obszary zacieru o dużo większej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na słodko, w temperaturze 72°C enzym beta-amylazy zostanie dezaktywowany, będzie działała głównie alfa-amylaza która naprodukuje dużo cukrów niefermentowalnych.

Edytowane przez Versaar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

www.wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wp%C5%82yw_poszczeg%C3%B3lnych_czynnik%C3%B3w_na_fermentowalno%C5%9B%C4%87_brzeczki_i_wydajno%C5%9B%C4%87

Tutaj o takim zacieraniu piszą coś innego. Teoretycznie w temperaturze powyżej 70C ten enzym powinien być deaktywowany. Ale jak to piszą na początku enzym dostaje przyspieszenia, a poza tym one nie giną wszystkie na raz. Wiec jak temperatura będzie spadać 1C na 10 min to na pewno nie zabije to całej beta-amylazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na słodko, w temperaturze 72°C enzym beta-amylazy zostanie dezaktywowany, będzie działała głównie alfa-amylaza która naprodukuje dużo cukrów niefermentowalnych.

http://www.piwo.org/topic/4161-dlugie-zacieranie/?do=findComment&comment=375624

Beta też będzie działała. Ale fakt, lepiej obniżyć temperaturę zacieru do 68°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w takim zacieraniu wyjdzie bardziej na słodko niż średnio? A jakbym zaczął od 69C i skończył na 60C po 90 minutach?

 

PS no i oczywiście kolejne pytanie czy jest różnica gdy zaczynam ok 72C i kończę na 64C względem standardowego 64C i podgrzewania do 72C?

 

PS2 pytania zadaje bo będę pierwszy raz zacierał w fermentorze jakieś 11kg słodu. Zawsze zacierałem też na lenia, ale w lodówce turystycznej. Niestety lodówka jest mała i 11kg w niej nie zatre nawet w stosunku wody 2l na 1kg słodu.

Edytowane przez redlum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.