Skocz do zawartości

Płatki gryczane i jaglane - ich wpływ na piwo?


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Byłem dziś w pewnym sklepie wielkopowierzchniowym. Przechodząc obok regału z różnymi płatkami pomyślałem, co by było, jakby dodać ich do piwa. Wiem, że takie rzeczy już były próbowane, stosowane oraz opisywane, omawiane etc ale... ale szukając na forum nie znalazłem nic naprawdę konkretnego a zarazem krótkiego o płatkach gryczanych i płatkach jaglanych (zainteresowały mnie szczególnie te ostatnie, czy dodanie ich do jasnego piwa np Belgian Golden Strong Ale rozjaśni jego kolor?)

Na forum jest, co prawda świetne kompedium ale brakuje tych płatków, o które pytam.

 

 

Płatki owsiane pogłębiają smak i treściwość piwa, daje gładki, jedwabny, głęboki smak w piwie (Oatmeal Stout). Poza tym pomaga pianie.
Płatki jęczmienne dają ostry, kłujący smak, który jednak dobrze łączy się z jęczmieniem palonym (Dry Stout). Także pomaga pianie.
Płatki pszenne i żytnie dają większy smak pszenicy i żyta niż ich słody. Także pomagają pianie.
Płatki kukurydziane i ryżowe nie dają własnego smaku, ale rozjaśniają piwo w smaku I kolorze (np. lekki lager).

 

post-17468-0-36144700-1478732465_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem nie z płatkami tylko z kaszą gryczaną, to efekt bez jakiegoś szału, przypomina pszenicę, jakbym nie wiedział, to nie powiedziałbym że to piwo z gryką, jednocześnie filtracja gorzej niż żyto ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem z kaszą jaglaną. Czy bardzo rozjaśnia? Chyba nie. Natomiast dodaje taki fajny posmak, piwo jest ostrzejsze w smaku. Ja lubię. A, tylko ja jedno robiłem z 25% kaszy, a drugie z 70% kaszy. To drugie długo się musiało układać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kiedyś szukałem materiałów o żółtym piwie i natrafiłęm na taki materiał, moze cię zainteresuje:

Dzięki. Po obejrzeniu dwóch części tego filmu - a szczególnie końcówki ostatniego - wygląda, że kasza jaglana daje efekt rozjaśnienia koloru piwa wprowadzając kolor żółty, złoty. Mam nadzieję, że płatki jaglane wprowadzą podobny efekt, wszak są z tego samego zboża i praktycznie niewiele się różnią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.