Skocz do zawartości

Brewkit Coopers tuning.


Chicken

Rekomendowane odpowiedzi

Od razu proszę o nie linczowanie. Widzę, że bardzo nie lubicie tematu tuningowania brewkitów i mocno dajecie to odczuć tym, którzy planują i pytają.

 

Ja póki co ma  tylko pytania o to czy takie lub inne zmiany mogą mieć istotny wpływ na smak piwa.

 

Ale do rzeczy. Brewkit to Coopers Oktoberfest Lager. Czytałem niezbyt pochlebne opinie na temat tego brewkita, a zwłaszcza jego smaku. Wiem, wiem co napiszecie - nie próbowałeś, nie piłeś to co chcesz zmieniać. Chodzi o czysto teoretyczną wiedzę.

 

1. Czy użycie innych drożdży niż tych, które są w zestawie wpływa na smak? Czy np..Bavarian Lager M76 Mangrove Jack's czy White Labs WLP810 San Francisco Lager istotnie wpłyną na smak bo tak to rozumiem czytając forum.

 

2. Jest różnica między polepszaczami 50/50 z Gozdawy i Coopers? W sensie odczuwalna. A może miodowe i zamiast polepszacza walnąć miód?

 

3. Rozumiem, że nie znając IBU dla brewkita nie ma co się bawić w nachmielanie? Więc to pytanie jest czysto retoryczne.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i czas.

 

Pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1

tak, zmiana drożdży będzie miała znaczny wpływ na smak (te z zestawów nie są najlepsze)

 

ad.2

produktów Gozdawy unikaj! Coopers będzie znacznie lepszy (z miodem bym się wstrzymał)

 

ad.3

nachmielanie na goryczkę sobie daruj, możesz natomiast z powodzeniem dochmielić na aromat (na kilkanaście minut gotowania lub na zimno)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robilem juz 4 piwa z puszek Coopersa. Za kazdym razem uzywam drozdzy Mangrove Jack's odpowiednich do stylu. Do Europena Lager i do Heritage Lager uzywalem M84 Bohemian Lager (po 20 gram na warke). Drozdze te zostaly mi polecone od osoby ktora zaczynala od puszek i powiedziala mi ze jest roznica w smaku z tym ze te drozdze to drozdze dolnej fermentacji i trzeba je trzymac w zakresie temperatur od 8 do 12. Co do drugiego pytania to do mojej czwartej warki Coopers Pilsener dodalem ulepszacza. Byl to tzw. flavapak lager ( http://www.thehomebrewcompany.ie/flavapak-lager-p-1000.html ) i piwo jest smaczniejsze, ma wieksza goryczke i lepszy aromat. Teraz bede robil Copersa Wheat Beer i bede dodawal skorki pomaranczy, gozdziki i nasiona kolendry. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Przepis znaleziony na forum Coopersa.

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez kris81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Tak. Fermentacja ma największy wpływ na smak piwa. Nawet nie zmieniając drożdży możesz uzyskać zupełnie inne piwo utrzymując inną temperaturę fermentacji.

Żeby poczuć miód w piwie musiałbyś użyć aromatu, albo miodu gryczanego (lub innego o wyraźnym, mocnym aromacie). Na pewno nie będzie jednak takiego efektu jak z polepszaczem. Gozdawę ogólnie odradzają, więc raczej coopers ;)

Chmielenie na aromat, albo na zimno jest sensowne. W innym wypadku możesz przesadzić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Żeby poczuć miód w piwie musiałbyś użyć aromatu, albo miodu gryczanego (lub innego o wyraźnym, mocnym aromacie). Na pewno nie będzie jednak takiego efektu jak z polepszaczem. Gozdawę ogólnie odradzają, więc raczej coopers

Tak miałem na myśli miód gryczany.

 

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi i pomoc w rozwianiu wątpliwości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Naturalnie, lepiej dla piwa użyć dobrych drożdży

2. Coopers jak już

3. Ten brewkit ma 28,8 IBU na 23 litry piwa czyli nawet jest lekko przechmielone, co jest zresztą typowe dla brewkit'ów Coopers'a.

Edytowane przez Bogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale jeśli w grę wchodzi wymiana drożdży, dochmielanie na aromat i ekstrakt słodowy na dodatek to już jest praktycznie cały proces warzenia z ekstraktów.

Po co do tego mieszać brewkit?  Zostaje tylko nachmielic na goryczkę.

 

Nawet jak już masz tego coopersa to zawsze możesz go komuś dać w prezencie - święta blisko.

Edytowane przez xcynix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ka podepnę się pod temat. Właśnie jestem na etapie rozlewa/butelkowania pierwszej warki lecz z brewkitu. Chodzi o warzenie z ekstraktów... Warto spróbować z ekstraktów cz szkoda czasu bo efekty porównywalne do brewkitu? Docelowo oczywiście chcę zabrać się za pełny proces zacierania lecz dopóki nie zbiorę do kupy całego sprzętu tj odpowiedni gar i palnik to szukam troszkę półsrodków ;) zawsze jakieś doświadczenie ;)

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilsa robiłem z przepisu z forum, apę i stouta kombinowałem sam. 

 

Możesz zdradzić jak je robiłeś i jakie były efekty? Chodzi mi przede wszystkim o stouta ale recepturę na APA z ekstraktów również możesz zapodać... :)

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ktoś się nie czuje na siłach żeby samemu zamówić odpowiednie składniki to na homebrewing jest coś koło 20 gotowych zestawów

Z tych 20 dostępnych jest niecała połowa.

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pilsa robiłem z przepisu z forum, apę i stouta kombinowałem sam.

Możesz zdradzić jak je robiłeś i jakie były efekty? Chodzi mi przede wszystkim o stouta ale recepturę na APA z ekstraktów również możesz zapodać... :)
Na apę trzeba będzie poczekać jeszcze ok trzech tydodni bo dopiero butelkowałem, a stout właśnie rozpoczął burzliwą więc efekt nieznany :-)

Ale oczywiście receptury mogę podać.

Edytowane przez hotmas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz się bawić w chmielenie ekstraktów, to polecam Ci robić to z partial mashem. Czyli częściowym zacieraniem słodów. Wystarczy do tego pielucha zszyta w w woreczek, w którym słody namaczasz na godzinę w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Piwa wychodzą lepsze niż tylko z samych ekstraktów. Tu masz linki do moich udanych prób:

http://www.piwo.org/topic/21164-apa-partial-mash/

http://www.piwo.org/topic/21689-pils-z-ekstrakt%C3%B3w-partial-mash/

http://byo.com/aging/item/2052-widmer-brewings-w-10-pitch-black-ipa-clone

A na zagranicznych forach znajdziesz znacznie więcej przepisów dla tej metody niż na polskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.