Skocz do zawartości

Kapslownica pneumatyczna


ASadam

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Tak z ciekawości, co się dzieje kiedy nie trafi się dokładnie szyjką butelki pod głowicę? Jest ryzyko pęknięcia? 

 

A to zależy jak trafisz.  Normalnie nic się nie dzieje o ile nie uderzysz całkiem kantem głowicy. Mi się udało jedną butelkę rozwalić w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w ekskluzywnym klubie i gratuluję. Bardzo fajny sprzęt- cieszę się, że twoja opinia ad kapslowania jest zbieżna z moją. Mam tylko uwagę dotyczącą tego kątownika centrującego niby butelkę pod głowicę. Butelki mają różną średnicę, więc raczej ciężko się na tym polegać. Jeżeli butelka nie jest bezpośrednio pod głowicą (mam ten problem)jest kiepsko zakapslowana. Dlatego jako podkładkę proponuję zamiast gąbki jakieś śliskie tworzywo sztuczne- wtedy butelka sama przesunie się na właściwe miejsce o te parę mm. Spróbuj jako dodatkowe źródło powietrza wykorzystać kompresor z lodówki gdyż jest cichy.

Edytowane przez hajclander
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w ekskluzywnym klubie i gratuluję. Bardzo fajny sprzęt- cieszę się, że twoja opinia ad kapslowania jest zbieżna z moją. Mam tylko uwagę dotyczącą tego kątownika centrującego niby butelkę pod głowicę. Butelki mają różną średnicę, więc raczej ciężko się na tym polegać. Jeżeli butelka nie jest bezpośrednio pod głowicą (mam ten problem)jest kiepsko zakapslowana. Dlatego jako podkładkę proponuję zamiast gąbki jakieś śliskie tworzywo sztuczne- wtedy butelka sama przesunie się na właściwe miejsce o te parę mm. Spróbuj jako dodatkowe źródło powietrza wykorzystać kompresor z lodówki gdyż jest cichy.

 

 

 Dzięki za miłe słowa

Ten kątownik jest aby wycentrować żeby butelka na boki się nie przesunęła.

Wiem, że są różne średnice butelek, dlatego kątownik jest na śrubie i jeżeli będę kapslował butelki innej średnicy, wystarczy wykręcić lub wkręcić kilka obrotów i gotowe. Butelki 0,5l standardowe mają jednakową średnicę, więc tu nie widzę problemu.

Co do podkładki to rzeczywiście ta gąbka nie jest dobra. Jest za miękka a do tego po 100 butelkach już się  wygniotła. Zamienię na coś innego, tylko coś wymyślę.

Kompresor skonstruowałem ze zbiornika 100l z hydrofora oraz kompresora z lodówki. Wygląda jak na zdjęciach:

post-10012-0-19280400-1481482891_thumb.jpg

post-10012-0-92045000-1481482902_thumb.jpg

post-10012-0-69781900-1481482910_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem czy ktoś pytał -Jaki jest orientacyjny koszt użytych gratów?

 

Kapslownica bez roboty i paliwa to jakieś 350zł.

Kompresor to jakieś 150zł plus zbiornik, który miałem z odzysku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjęcie mojej z dwoma podkładkami- na nich butelki same się centrują podczas kapslowania. I plastikowy pojemnik w którym jest kapslownica. Proponuję coś podobnego- jak pęknie butelka to będzie dużo mniej sprzątania.

 

Nie wiem czy ktoś pytał -Jaki jest orientacyjny koszt użytych gratów?

 

Kapslownica bez roboty i paliwa to jakieś 350zł.

Kompresor to jakieś 150zł plus zbiornik, który miałem z odzysku.

 

post-8495-0-01247800-1481883488_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemnik fajna sprawa. Rzeczywiście jak się butelka rozwali to 20 minut sprzątania. Musze zastosować.

Co do podkładek, zastanawiam się z czego to zrobić. Teflon byłby ok. Musze poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pojemnik fajna sprawa. Rzeczywiście jak się butelka rozwali to 20 minut sprzątania. Musze zastosować.

Co do podkładek, zastanawiam się z czego to zrobić. Teflon byłby ok. Musze poszukać.

Teflon sie szybko wygniecie. Nie lepiej poprostu blacha z nierdzewki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem wszystkie podkładki i też jest ok. Nie ma żadnych problemów z kapslowaniem. Nic się nie wygniata ani nie przesuwa. Butelka pasuje idealnie pod głowicę. 

Jestem mega zadowolony ze sprzętu. Jedna z najlepszych inwestycji w browarze   :D

Już mi chodzi po głowie pomysł z kapslownicą premium. Będzie cała z nierdzewki   :naughty:  

A kto bogatemu zabroni?   :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem duży zbiornik jest konieczny? Przy zastosowaniu zwykłej sprężarki ze zbiornikiem do 10litrów zakapslujemy 2-3 butelki i trzeba czekać na napełnienie zbiornika?

 

Szkoda trochę, bo o ile sama konstrukcja kapslownicy jest prosta, włącznik i siłownik są tanie (zwłaszcza u chińczyków), to jakoś ten zbiornik i ewentualnie budowa własnej sprężarki mnie trochę przerażają i to już za dużo dłubania :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest konieczny. Siłowniki mają małe zużycie powietrza. Ja akurat taki miałem, zresztą konstrukcja kompresora to tak przez przypadek, bo mnie kompresor wk...ł hałasem nie do wytrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skok 7-10cm. Im większy tym większa wygoda przy różnych wysokościach butelek ale większe zużycie powietrza.

Średnica tłoka zależy jakim będziesz dysponował ciśnieniem.

Przy fi 50mm potrzebujesz 6,5-8at. Taka średnica to minimum.

Przy fi 60mm wystarczy 4,5- 5at z tym samym efektem.

Im większa średnica tym mniejsze potrzebujesz ciśnienie ale większe zużycie powietrza no i maszyna "rośnie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jakieś parametry są istotne przy wyborze siłownika?

Po zakapslowaniu butelki siłownik przestaje naciskać na butelkę bo kończy mu się skok czy odpuszczasz przycisk, jak to się odbywa? Podjarałem się, będę budował :D.

Jeżeli moja sprężarka nabija do 8atmosfer to rozumiem, że lepiej wybrać fi60mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłok działa w dwie strony. Raz dostaje powietrze od góry a raz od dołu. To z kolei zależy od zastosowanego rozdzielacza.

Jak masz wybór to chyba lepiej 60mm. Zawsze to mniejszym ciśnieniem bezpieczniej operować.

Edytowane przez ASadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik podobny do mojego jest tutaj: http://allegro.pl/silownik-pneumatyczny-iso-dowolny-skok-50-100-i6656915785.html

Mają również inne średnice i różne skoki tłoka oraz chyba wszystkie potrzebne części.

Nie mogę znaleźć takiego jak mój ale jeszcze poszukam i Ci podeślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.