Skocz do zawartości

Kapslownica pneumatyczna


ASadam

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi po głowie pewien projekt, celem usprawnienia pracy w browarze.

Padła mi kapslownica i zastanawiam się czy kupić nową (w grę wchodzi Grifo HD ale słyszałem, że zakleszczają się kapsle i trzeba trochę poszarpać żeby wyciągnąć butelkę po zakapslowaniu a to by ją dyskwalifikowało, chyba że to nieprawda).

Pomyślałem, zrobiłem wstępne rozeznanie i myślę też  nad skonstruowaniem kapslownicy pneumatycznej (tak, wiem, przerost formy nad treścią i pożyteczny ale zbędny gadżet   ;)  ). Większość potrzebnych drobiazgów znajdę w garażu. Brakuje mi siłownika i tutaj pytanie:

Jaka siła jest potrzebna do skutecznego zakapslowania butelki? Na pewno będzie zależała od twardości kapsli, chociaż mi nie zależy na dokładnych pomiarach ale raczej jaki jest rząd wielkości: 50 kg, 100kg, 200kg?

Czy może ktoś posiada tego typu wiedzę?

A może ktoś byłby w stanie zmierzyć nacisk. Mój pomysł to zakapslowanie butelki stojącej ma wadze i sprawdzenie ile kg wskaże podczas nacisku. No chyba, że siła jest bardzo duża i żadna waga nie wytrzyma :facepalm:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ta daam, Nacisk zmierzony 3-krotnie wagą łazienkową podłożoną pod kapslownicę stołową właściwie nie przekraczał 20kg. Kapsle złote miękkie.

Dzięki Dr2, o to mi chodziło    :D    :good:

W takim razie siłownik z naciskiem 50kg przy ciśnieniu 4bar powinien sobie poradzić.

No i mam zajęcie na zimowe wieczory   :naughty:    ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w grę wchodzi Grifo HD ale słyszałem, że zakleszczają się kapsle i trzeba trochę poszarpać żeby wyciągnąć butelkę po zakapslowaniu

 

Czytałem o tym mankamencie Grifo HD :)  Jest prosty sposób na to: wystarczy przeszlifować wnętrze głowicy kapslującej i problem znika. Co nie zmienia faktu, że też chętnie zobaczyłbym taki projekt w realizacji jak kapslownica pneumatyczna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kapslownica z filmiku to wg. gra nie warta świeczki, nie wprowadza nic, co mogłoby ułatwić kapslowanie. Grifo HD świetnie sobie radzi, myślę że zimowe wieczory można spożytkować w inny sposób  :D

Może i nie, ale możesz się niewtajemniczonym znajomym pochwalić, że taką masz :D Zabawka fajna zwłaszcza dla gadżeciarzy ;)

 

[bTW: od "w ogóle" nie ma skrótu w j. polskim, a "wg." jest skrótem od "według" ;)]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW zrozumiałeś co miałem na myśli używając wg. więc o co Ci chodzi ? Forumowy wyjadacz ? 

 

Wracając do tematu, jeżeli ma to być coś, czym można się pochwalić, to oczywiście że warto poświęcić nie jeden wieczór :) Czekam na efekty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie pneumatyczny.

Ja to traktuję jako swego rodzaju wyzwanie.

Coś mi się w głowie zalęgnie, potem przemyślę, zaplanuję a na koniec wykonam   :naughty:

Zobaczymy co wyjdzie. Inwestycja nie ogromna, więc nie będzie szkoda, jeśli będzie porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam niecierpliwie na fotorelację Gdzieś w necie był filmik jak jakiś hamerykanin zrobił urządzenie do automatycznego napełniania butelek chyba było coś na zasadzie naczyń połączonych do tego pneumatyczna kapslownica i Masz monoblok :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy może ktoś posiada tego typu wiedzę?

Ta daam,

Nacisk zmierzony 3-krotnie wagą łazienkową podłożoną pod kapslownicę stołową właściwie nie przekraczał 20kg.

Kapsle złote miękkie.

 

 

20kg? niestety nie che mi się wierzyć w taką wartość. Mógłbyś pokazać obrazkowo jak wykonywałeś pomiar i jaką masz kapslownicę? Bardziej wiarygodny pomiar byłby gdyby wagę podłożyć pod butelkę i kapslować niż pod kapslownicę bo w takim wypadku mierzysz wagę kapslownicy piwa + jakaś wartość siły wynikająca z przeniesienia na mechanizm kapslownicy.

 

Aby nie zmiażdżyć butelki trzeba będzie odpowiednia dobrać siłę nacisku lub idealnie dopasować skok do rozmiaru butelki. Oczywiście jest do zrobienia. Być może ktoś kto na skalę przemysłową miał do czynienia z butelkowaniem zna odpowiednią wartość siły lub może w jakiejś rozlewni można się tego dowiedzieć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20kg? niestety nie che mi się wierzyć w taką wartość. Mógłbyś pokazać obrazkowo jak wykonywałeś pomiar i jaką masz kapslownicę? Bardziej wiarygodny pomiar byłby gdyby wagę podłożyć pod butelkę i kapslować niż pod kapslownicę bo w takim wypadku mierzysz wagę kapslownicy piwa + jakaś wartość siły wynikająca z przeniesienia na mechanizm kapslownicy.

OK, niby masz rację jednak:

1. kapslowałem pustą butelkę

2. mojej wagi raczej się nie da podłożyć tylko pod butelkę, jeśli masz kapslownicę stołową i wagę łazienkową to pewnie wiesz dlaczego

3. obrazków mi się nie chce produkować :( bo leń jestem

4. nie zależy mi na niczyjej wierze w te wyniki

5. przy odczytanych 20kg masa kapslownicy to prawie nic

6. autor pytania zapewne świetnie zrozumiał jakimi błędami obarczony był ten pseudo-pomiar

7. inni jakoś nie pchają się do pomocy ze swoimi wynikami

8. no to sobie popisałem (a co, ja tez przecież mogę, bo mi wolno) :D choć to pewnie nic nie wniesie do tematu

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ASadam tylko nie zapomnij że butelki mają rożne wysokości i szerokości. I kapsle są różna jedne miętkę a drugie twarde.

i butelki są z grubego szkła i te niezwrotne   z cienkiego (bardzo słabe)

Edytowane przez gigo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

autor pytania zapewne świetnie zrozumiał jakimi błędami obarczony był ten pseudo-pomiar

 

Ojojoj, no właśnie nie do końca   :facepalm:

Byłem przekonany że tylko napisałeś skrótowo a pomiar dotyczył siły działającej na butelkę. Trudno ocenić jakie jest przełożenie w kapslownicy Dr2. Myślę, że może to być nawet 3-5:1. To by oznaczało, że potrzeba nacisku nawet ok 100kg.

No ale nic to. Będę miał w ręku jakąś kapslownicę stołową to dokonam pomiarów sam i tak dobiorę siłownik, żeby nacisk był wystarczający.

Jestem świadomy różnych zmiennych i czyhających niebezpieczeństw. Nie znalazłem jakiegoś dokładnego opisu takiej konstrukcji, więc trzeba będzie dojść samemu metodą prób i błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Byłem przekonany że tylko napisałeś skrótowo a pomiar dotyczył siły działającej na butelkę.

I tak było bo waga była pod kapslownicą centralnie :) więc zwrotnie pokazywała siłę nacisku na butelkę. (akcja-reakcja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.