Skocz do zawartości

Woda demineralizowana


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Ale pomyślałem takim patencie. Rozcieńczyć demineralizowaną wodę spożywczą w proporcji np. pół-na pół moją twardą kranowkę. W takim przypadku zmniejszy nam się dokładnie o połowę twardość. Woda demineralizowana ma twardość 0. Rozcieńczając w odpowiednich częściach z naszą kranówka, znając jej twardość jesteśmy w stanie regulować w dowolny sposób jej miękkość. Woda demineralizowana nie ma praktycznie minerałów i dlatego nie powinna być spożywana lecz w połączeniu z naszą kranówka ten problem odpada. Rozmawiałem ponownie z Panią z laboratorium i potwierdziła to. Ma to ręce i nogi ?

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

hm...chciałbym zrobić to piwo tak jak się należy. Może masz racje że nie powinienem sobie tym głowy zawracać jednak jakoś tak podświadomie coś mnie pcha by ta woda jednak była taka jak książki piszą. Potem jak mi coś nie wyjdzie w smaku to powiem ze to przez wodę :-) - chciałbym piwo na konkurs w Żywcu wystawić - stąd moja troska.

 

Nie dalej jak dzisiaj jkocurek na browar.bizie pisał dokładnie o tym samym. Czyli, że można. Powtarzam tylko, że póki co nie zawracaj sobie głowy twardością.

To ale zbieżność. Choć filtry RO są dość drogie. W moim mikro browarze rozwiązanie z kupnem co jakiś czas baniaczka wody demineralizowanej jest idealna. Tym bardziej że tylko do pilsa bym używał.

Byłem na stronie producenta wody http://www.wodadest.com.pl i rozmawiałem z facetem co do jej użycia w spożywce. Oczywiście można stosować - muszą być transportowane w odpowiednio dopuszczonych do kontaktu ze spożywką pojemnikach. Cena wody 30L 22zł/pojemnik. Ta woda co mamy na stacjach benzynowych to dokładnie ta sama woda. Nie ma jednak oboszczeń co do pojemników bo nie mają certyfikatów do spożywki. Choć facet powiedział że jeśli będzie dodatkowo gotowana tak jak w naszym przypadku podczas chmielenia on daje sobie głowę za nią obciąć.

 

Na stronie jest cennik i dokument z Laboratorium o składzie chemicznym

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem kiedyś, że zwykła kranówa przepuszczona przez filtr podwójnej osmozy zostaje pozbawiona

prawie wszystkiego co się w niej rozpuściło i pozostaje samo H2O.

A więc można powiedzieć .że jest to woda odmineralizowana, a więc miękka.

Aby nadawała się do bezpośredniego spożycia należy ją powtórnie zmineralizować ,ale już w sposób zamierzony.

Takie filtry są wykorzystywane np. na statkach (i nie tylko) do uzdatniania wody morskiej na pitną.

 

Zakup instalacji do podwójnej osmozy jest jednak dość drogą inwestycją.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez słyszałem ze taka woda nie jest zdrowa dla organizmu. Zwyczajnie wypłukuje z niej mikroelementy. Nie powinna być spożywana jako zamiennik wody mineralnej. Na wielu McDonaldach mają takie filtry zwłaszcza we Wrocławiu. Podobno CocaCola jest tak rozrabiana z koncentratów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez słyszałem ze taka woda nie jest zdrowa dla organizmu. Zwyczajnie wypłukuje z niej mikroelementy. Nie powinna być spożywana jako zamiennik wody mineralnej.

Zastosowanie tej wody do warzenia jako jedynej na pewno nie jest dobrym pomysłem.

Lecz tak jak napisałeś poprzednio, zmieszanie jej z kranówą w odpowiedniej proporcji może dać dobre efekty.

Tak myślę.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda filtrowana przez brite ma mniej twardości węglanowej. Ale nie mam pojęcia jakie to są wartości liczbowe.

 

Wkład wystarcza na około miesiąc (100 litrów wody), kosztuje ok. 18-25 zł. W pewnym stopniu demineralizuje wodę (usuwa "kamień").

Herbatka na takiej wodzie nie ma na powierzchni "płatków"(które robią się przy użyciu zwykłej wody). Sam dzbanek

kosztuje ok. 50-100 zł.

 

Jest to jakaś alternatywa.

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na takie rozwiązanie :

 

Kupujemy obudowę z filtrem jonowym. Koszt 45zł + 23zł za filtr

 

http://www.allegro.pl/item517552963_przeplywowy_filtr_do_wody_eco_dafi_odss_legal.html

 

Wkład z żywicą jonowymienną służy do zmiękczania wody. W trakcie procesu filtracji usuwane są m.in. jony wapnia i magnezu, których sole powodują twardość wody. Po przefiltrowaniu otrzymuje się wodę miekką, pozbawioną śladowych ilości metali ciężkich. Stopień usuwania twardości uzależniony jest od wielu czynników (np: odczyn wody, stopień twardości itp.) i waha się w granicach od 90-30%.

Przy twardości ogólnej 12°d (213,6 mg CaCO/ litr) za pomocą wkładu Eko-Dafi można zmiękczyć około 700 -1000litrów.

Po tej ilości należy wkład wymienić lub poddać regeneracji.

Zalecany okres użytkowania wkładu żywicznego Eko-Dafi do 4 miesięcy.

Atest PZH:

HK/W/0653/03/2000

 

REGENERACJA:

Regeneracja polega na przepuszczeniu przez wkład żywiczny 3 litrów 10% roztworu soli kuchennej w kierunku przeciwnym do kierunku przepływu wody w trakcie pracy filtra. Po tak przeprowadzonej regeneracji wkład może zmiękczyć 350-400 litrów wody o twardości 12°d. Wkład może być regenerowany wielokrotnie, należy wziąć jednak pod uwagę fakt obniżania trwałości mechanicznej żywicy (wpływ stężonego roztworu regeneracyjnego, tarcie granulek w trakcie pracy filtra itp).

 

Co sądzicie o takim rozwiązaniu. Jest stosunkowo nie drogie i bardzo praktyczne. Do mnie bardzo przemawia.

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na takie rozwiązanie :

 

Kupujemy obudowę z filtrem jonowym. Koszt 45zł + 23zł za filtr

Jakikolwiek "ręczny" filtr byłby dla nas doskonałym rozwiązaniem, ale z tego co dowiadywałem się, tylko RO daje rozsądne zmiękczenie wody, wszystkie inne to marketing. Ale może technika posunęła się do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakikolwiek "ręczny" filtr byłby dla nas doskonałym rozwiązaniem, ale z tego co dowiadywałem się, tylko RO daje rozsądne zmiękczenie wody, wszystkie inne to marketing. Ale może technika posunęła się do przodu.

Obawiam się że możesz mieć racje. Najtańsza osmoza to 350zł. Montując go zonie pod zlewem i mówiąc że będzie miała czyściutką wodę do swojego pichcenia może i by mi to przeszło płazem jakoś. Jestem ciekaw czy są jakieś koszty eksploatacji takiego systemu.

 

http://sklep.osmoza.pl/filtr-do-wody-odwrocona-osmoza-ro5m-blueseries-p-5.html

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że możesz mieć racje. Najtańsza osmoza to 350zł. Montując go zonie pod zlewem i mówiąc że będzie miała czyściutką wodę do swojego pichcenia może i by mi to przeszło płazem jakoś. Jestem ciekaw czy są jakieś koszty eksploatacji takiego systemu.

Nie jest to strasznie kosztowne, tyle, że trochę zabawy i dodatkowy kranik sterczy z blatu... Myślałem o tym, ale wodę mam ogólnie smaczną, a montować taką maszynę dla raptem jednego stylu piwa... To już lepiej kupić tą wodę demineralizowaną w butlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kojarzę tę wodę' date=' byla kiedys u mnie w sklepie pod domem,

IMHO niepijalna, ma jakiś bardzo niedobry posmak...ja bym jej nie użył do piwa.[/quote']

No bo twarda woda jest smaczniejsza. :D

to chyba nie to;-)

 

bardzo miękka woda z mojej 6 metrowej studni, którą mam na działce jest niebo lepsza od tego "kryształu" ;-) Nie wiem czy lepsza od mojej kranówy (ekstremalnie twardej), ale na pewno lepsza od "kryształu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm...

Czy woda zdemineralizowana (tfu co za słowo) to to samo co destylowana? bo jeśli tak to pewnie nie problem dla osób warzących sobie różne procenty aby zwykłą kranówkę przedestylować?

 

Dobrze, czy źle kombinuje?

Dobrze kombinujesz.

Tylko czy ma sens tyle zachodu? :rolleyes:

Oczywiście warto byłoby ją zmieszać w jakichś proporcjach z kranówką, żeby nie była tak kompletnie destylowana.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie

Więc co do wody to jest tak:

Jakość wody jest bardzo ważna dla smaku piwa czy napojów .

Zakłady przemysłowe (rozlewnie i browary )stosują różne technologie.

Najważniejsze jest zasadniczo usunięcie twardości węglanowej która wpływa na smak produktu.

Opisze podstawowe.

 

Dekarbonizacja

Woda przepływa przez jonit regenerowany kwasem solnym następnie następuje odgazowanie tej wody w celu usunięcia gazów

 

Zaszczepianie kwasem, do wody jest dodawany kwas i woda jest potem odgazowana.

 

Odwrócona osmoza

Woda jest pod wysokim ciśnieniem separowana na specjalnych memmbranach pozbawiana soli

przy produkcji spożywczej jest mieszana częściowo z wodą surową

 

Woda demineralizowana

 

- demineralizacja na jonitach woda przepływa przez dwa jonity kationit w cyklu wodorowym oraz anionit w cyklu zasadowym często stosowane jest tzw mixbed jako trzeci stopień. Mixbed jest złożem mieszanym doczyszcza pozostałości. Stosowana jest W przemyśle farmaceutycznym produkcji elektronicznej kosmetykach itp

 

Czy można ją stosować do Piwa ?

 

Oczywiście można ale nie bezpośrednio należy ją mieszać z wodą kranową

Proporcje można sobie obliczyć w prosty sposób:

Woda kranowa 300 mg CaCo3

Woda Demi 0 mg CaCo3

Po wymieszaniu 5 litrów z litrem kranówy otrzymujemy 6 litrów wody ok 60mg CaCo3

Osoby obawiające się metali ciężkich powinny przefiltrować wodę przez węglowy filtr dzbankowy są takie po marketach wydatek niewielki

 

Można stosować też wodę z domowej osmozy jest to rozwiązanie droższe ok 350 - 450 zł

Taka osmoza nie demineralizuje wody w 99,9% jak przemysłowe a ok 94%

Ważne aby była możliwość pobrania wody bez tzw mineralizatora ( jest to moduł urządzenia wypełniony dolomitem który podnosi twardość)

 

Jak ktoś ma pytania zapraszam r67nowicki@op.pl

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie powiesz mi, że woda przepływając przez jonit traci 100% CaCo3. Kiedy ja badałem przepływ wody przez zmieszany kationit z anionitem w kolumnie o średnicy 2 cm, długości 1,5m i przepływie około szklanki na godzinę to woda i tak nie była demineralizowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.