Skocz do zawartości

Dałem za mało cukru do refermentacji! POMOCY!


CraftMat

Rekomendowane odpowiedzi

uwaga, jestem ekspertem i tłumaczę :D kolega nasypywał miarką do cukru na której jest opis 0,3-0,5 i 0,7 wsypał po miarce 0,5 na butelkę 0,5l później dostał pomroczności jasne i myślał że to 0,5g jest i jak na butelkę 0,5l ma być np. 2g to trzeba 4 miarki po 0,5

przynajmniej tak ja zrozumiałem

sylwester zbliża się dużymi korkami, mogło by być ciekawie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

uwaga, jestem ekspertem i tłumaczę kolega nasypywał miarką do cukru na której jest opis 0,3-0,5 i 0,7 wsypał po miarce 0,5 na butelkę 0,5l później dostał pomroczności jasne i myślał że to 0,5g jest i jak na butelkę 0,5l ma być np. 2g to trzeba 4 miarki po 0,5 przynajmniej tak ja zrozumiałem

 

tu nie ma co rozumieć, tak jest napisane. ja bym się raczej zastanawiał jak to się stało, że myśląc że miarka wskazuje pół grama kolega posypał 1g (czyli dwie miarki) już na samym początku, kiedy jeszcze pytał co ma zrobić jak sypnął za mało - konkretnie skąd mu się wzięło że ma być 1g?

 

druga sprawa, wracając już do czasów, kiedy kolego wie co wskazuje miarka, to dwie porcje cukru (w miarce którą miałem na 0,5L miarka była wyskalowana do 3g) może być za dużo.

 

w myśl zasady że lepsze słabe piwo niż szyjka butelki w oku ja bym przez pierwszy tydzień zostawił w ciepłym z odpuszczonymi pałąkami - nadmiar gazu sobie spokojnie pod rozszczelnionymi grzybkami uleci raczej bez szkody dla piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dlatego robi sie syrop cukrowy a nie sypie cukier do butelki

Jakoś związku nie kojarzę?

Może coś za napiszesz bo dodawanie syropu to też ma swoje wady i też można się pomylić ;)

Odwazasz 70/100/120g cukru. Mieszasz z woda. Gdzie tu miejsce na pomyłkę. ? Mozna zle rozmieszać, ale to juz inna opcja. Idąc tym tropem mozna sie pomylić i wsypać sól do wody zamiast cukru

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekaw jakie można pomyłki walnąć przy robieniu syropu. Można niby zrobić zbyt gęsty/rzadki syrop. Pierwsze grozi złym rozmieszaniem (część piw zmieni się w granaty, część będzie prawie bez gazu), drugie wydaje się mniej groźne (choć rozwadnia piwo i nieco zmniejsza nagazowanie). Można ewentualnie użyć za dużo surowca, ale to na jedno wychodzi, bo przy miarkach można też poszaleć (jak niniejszy temat pokazuje), a sam fakt dania większej ilości surowca niż wskazane, to raczej kwestia nieumiejętności stosowania kalkulatorów, albo nie stosowania ich w ogóle (chyba, że już lecimy rutynowo przy n-tej warce i coś nam odbiło nasypać 2x więcej niż zwykle). Niedofermentowanego piwa nie liczę, bo to nie jest pomyłka przy refermentacji, a zignorowanie potrzeb drożdży przy fermentacji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdzie tu miejsce na pomyłkę. ?

Ano właśnie mnie też się wydawało, że miarką nie jest łatwo się pomylić, a jednak ten przypadek nie jest odosobniony :(

Pomylić się można zawsze i wszędzie, a w przypadku syropu cukrowego niestety częstym błędem (no fakt to nie pomyłka) jest złe wymieszanie, czego dowodem jest wiele wpisów dotyczących złego nagazowania piw w butelkach :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdzie tu miejsce na pomyłkę. ?

Ano właśnie mnie też się wydawało, że miarką nie jest łatwo się pomylić, a jednak ten przypadek nie jest odosobniony :(

Pomylić się można zawsze i wszędzie, a w przypadku syropu cukrowego niestety częstym błędem (no fakt to nie pomyłka) jest złe wymieszanie, czego dowodem jest wiele wpisów dotyczących złego nagazowania piw w butelkach :(

Jezeli posiadasz wiedze jak to zrobic to ja z mila checia poczytam jaka dokladna ilosc wody dobrac do zrobienia syropu i jak go wymieszac z brzeczka zeby wszystkie piwa byly rownomiernie nagazowane.

 

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

z mila checia poczytam

ano, łatwo też nie jest ;)

Ja robię tak:

- odważam odpowiednią ilość cukru

- dodaję trochę więcej wody niż konieczne dla roztworu o podobnej gęstości jak miała brzeczka

- zagotowuję syrop (tak z 5 min.)

- schładzam nieco syrop

- sprawdzam na wadze czy w syropu jest +/- tyle ile zakładałem

- wlewam syrop do fermentora

- zlewam piwo do fermentora

- lekko (delikatnie) przemieszam długa łyżką piwo z syropem

- rozlewam piwo do butelek

Metoda dobra jak każda inna i jak inne ma swoje wady i zalety :) u mnie się sprawdza i nie mam problemów z nierównomiernym nagazowaniem, nadmiernym natlenieniem, infekcjami i co tam jeszcze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

- wlewam syrop do fermentora - zlewam piwo do fermentora

a ja robię tak że wlewam piwa i jak mam z 15cm po nad kranik to dopiero daję syrop

coś mi się ubzdurało że jak wleję syrop i na to piwo to wleci do kranika i później takie gęste tam zostanie i pierwsza butelka będzie przegazowana

ale to taka moja fanaberia niczym nie udowodniona :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. liczę w jakiej ilości wody muszę rozpuścić x gram cukru by uzyskać 10ml - jako że 1kg cukru to 0,6L objętości, zatem jest to 10 - 0,6 * x (przykładowo dla 3g jest to 3g cukru + 8,2ml zimnej wody - tak przygotowany roztwór w 10ml ma 3g cukru)

mnożę jedno i drugie przez 1,5 * ilość butelek - cukier tani, woda tania, jak zostanie nadwyżka to się nic nie stanie

mieszam i zagotowuję, studzę, w międzyczasie rozlewam piwo

do każdej butelki wpuszczam po 10ml schłodzonego roztworu za pomocą strzykawki 100ml

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

weźcie jeszcze pod uwagę temperaturę samego piwa; ja np. ostatnio butelkowałem 20 L chwilę po wyjęciu z lodówki w której sobie leżało w 8°C na cichej. Zrobiłem tak jak zwykle, tj. wlałem syrop na dno fermentora do którego zdekantowałem piwo. Zazwyczaj nie mieszam już takiego piwa łychą bo wirek przy zlewaniu mam niezły i się zawsze ładnie wszystko ze sobą łączy; tym razem jednak przez róznicę temperatur nie wymieszało się praktycznie w ogóle. Efekt - 2 granaty, 4 piwa przegazowane a reszta kompletnie bez gazu.

Edytowane przez needmorehops
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.