Skocz do zawartości

Pierwszy starter drożdżowy w karierze - problemy


aston

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Przystąpiłem dziś do przygotowania pierwszego w karierze starteru drożdżowego, z Wyestów 3522 Belgian Ardennes. Jednakże mam wątpliwości czy wszytko poszło tak jak powinno.

Posiłkowałem się instrukcją z http://blog.homebrewing.pl/starter-drozdzowy-prosta-instrukcja-ze-zdjeciami/. Rano przygotowałem 2 litry brzeczki z 0,25 kg ekstraktu płynnego, wyszło ok. 10 BLG. Potem rozbiłem kapsułkę wewnątrz opakowania drożdży i zostawiłem je do "spuchnięcia". Po 6 godzinach paczka troszeczkę nabrzmiała, ale daleko jej było do stanu z instrukcji. Jednak mimo tego postanowiłem (może zbyt pochopnie...) zadać te drożdze do przygotowanej i ochłodzonej brzeczki. Po pół dnia przebywania drożdży w brzeczce stan jest taki, że starter wygląda dokładnie tak samo jak przed zadaniem drożdży - jednolita konsystencja starteru, zero aktywności drożdży (tak jak na zdjęciach). Zrobiłem pomiar ekstraktu tego startera - wyszło 10 BLG...

Czy gdzieś popełniłem błąd? Czy warto jeszcze czekać, aby drożdzę ruszyły?

Martwią mnie daty na opakowaniu drożdży - pierwsza z nich, "mfg" to 18 Apr 2016; druga, "MHD" to 18.10.2016. Co oznaczają skróty "mfg" i "MHD"? Czy te drożdże są może przeterminowane?

post-12762-0-14770500-1478384102_thumb.jpg

post-12762-0-63945000-1478384112_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół dnia + 6h to może być za krótko. Pamiętaj że starter musi być napowietrzany albo przez wstrząsanie, albo za pomocą mieszadła magnetycznego. Ta pierwsza data to prawdopodobnie data produkcji i 6mies później data ważności. Jednak wszystko zależy jak były przechowywane. Ja bym czekał i trząchał tym słojem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za krótko czekałeś na napuchnięcie saszetki i za szybko oczekujesz startu. To już nieco starawe drożdże i potrzebują więcej czasu. Do tego bez mieszadła też łatwo nie będzie. Potrząsaj słoikiem i czekaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że już jest ok - rano na powierzchni zaczeły się pojawiać drożdże, po odkryciu folii jest nawet drożdżowy aromat. Teraz pojawia się obfita piana na wierzchu startera. Ma się ku dobremu! :)

Acha - słoikiem bołtam tak często jak tylko mogę :) Brak mieszadła faktycznie doskwiera, ale mówi się trudno. Będzie przynajmiej o co prosić na gwiazdkę :)

Myślę, że ten starter potrzymam do jutra popołudnia. Drożdże do tego czasu powinny się namnożyć, prawda?

 

To na koniec jeszcze pytanie o sposób zadania drożdży. Będą pracowały w brzeczce tripla 18 BLG, warka 10l. Czy lepiej zadać starter od razu w całości czy wstawić go do lodówki, oddzielić rzadkie od gęstwy i zadać samą gęstwę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że już jest ok - rano na powierzchni zaczeły się pojawiać drożdże, po odkryciu folii jest nawet drożdżowy aromat. Teraz pojawia się obfita piana na wierzchu startera. Ma się ku dobremu! :)

Acha - słoikiem bołtam tak często jak tylko mogę :) Brak mieszadła faktycznie doskwiera, ale mówi się trudno. Będzie przynajmiej o co prosić na gwiazdkę :)

Myślę, że ten starter potrzymam do jutra popołudnia. Drożdże do tego czasu powinny się namnożyć, prawda?

 

To na koniec jeszcze pytanie o sposób zadania drożdży. Będą pracowały w brzeczce tripla 18 BLG, warka 10l. Czy lepiej zadać starter od razu w całości czy wstawić go do lodówki, oddzielić rzadkie od gęstwy i zadać samą gęstwę?

Jeśli uważasz że zapach/smak startera może Ci przeszkadzać w gotowym piwie to oddziel. Jeśli nie to nie ma przeciwwskazań, żeby wlać wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-litrowy starter do 10 litrów piwa??? Sam pomyśl czy chcesz pić 20% roztwór startera...

Moja wina, nie przeczytałem pierwszego postu dokładnie, zakładałem takie standardowe wartości, 1L startera 20L brzeczki. W takim razie definitywnie oddzielić należy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.