Skocz do zawartości

Christmas Ale


Smul&Sons

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, planuję za tydzień warzyć piwo w stylu Xmas Ale (żytnio-wędzone) o ekstrakcie 18-19°Blg , mam nadzieję że będzie dobre na Boże Narodzenie. Wymyśliłem jakąś recepturę ale nie wszystko jest dla mnie jasne, przeszukałem forum i nie znalazłem niektórych informacji więc mam nadzieje że pomożecie i podzielicie się ze mną swoimi doświadczeniami. A więc zamieszczam moją recepturę:

 

Słody

 

Pils - 1kg

Żytni - 2kg

Monachijski jasny - 1kg

Monachujski ciemny - 1kg

Wędzony gruszą strzegom/viking malt - 1kg

Biscuit - 0.25kg

Brown - 0.5kg

Special B - 0.25kg

Crystal 160 - 0.25kg

Carapils - 0.5kg

Carafa I Special - 0.25kg

 

 

Chmiele

Magnum - 15g na 60'

coś na aromat

 

Drożdże

T-58

 

Dodatki

Syrop Kandyzowany - 250ml

Cynamon

Kardamon

Gałka muszkatołowa

Ziele Angielskie

Imbir

Skórka gorzkiej pomarańczy (suszona) - 20g

Skórka słodkiej pomarańczy (świeża) - skórki z 2 pomarańczy

Skórka Cytryny (świeża) - skórka z 1 cytryny

Goździki

Aframon Madagaskarski

Anyż

Wanilia

Płatki Dębowe macerowane w burbonie/burbon bez płatków

 

Zacieranie 67°C

 

Ok, teraz pytania, jako że nie robiłem jeszcze piw z przyprawami to trudno mi znaleźć punkt oparcia, coś tam znalazłem na forum ale i tak trudno będzie od razu wcelować w odpowiednią ilość i prawdopodobnie niektórych przypraw nie będzie czuć wcale a inne będą dominować. Tak więc chętnie przyjmę dobre rady jeśli ktoś ma doświadczenie w tym temacie ale najbardziej chciałbym się dowiedzieć jak dozować AFRAMON MADAGASKARSKI  znalazłem bowiem tylko jedną recepturę w której użyto 2g tego specyfiku (bez dalszego info) i nie wiem czy taką ilość będzie wogóle czuć (w sklepie piwowarskim sprzedają w paczkach 20g).

Co do zasypu to też nie jestem w sumie pewien, prawdopodobnie tego słodu wędzonego nie będzie za mało (podobno viking malt słabo dymi), nie wiem czy nie dałem zbyt dużo słodów karmelowych (zwłaszcza że chcę pić to piwo za mniej niż 2 miesiące) a także nie miałem nigdy do czynienia ze słodem brown. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zasyp to zes kolego przekombinował. Tak na moje oko przynajmniej. 3/4 tego nie poczujesz.

Jak dla mnie słód żytni w świątecznym piwie jest bez sensu. Kwaśne to to i słabo sie filtruje.

Dałbym słód podstawowy, jasny, jakis caramunich i jakas carafe dla barwy i czekolady. Reszte zrobią przyprawy. Ale to tylko moje skromne zdanie.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zasyp to zes kolego przekombinował. Tak na moje oko przynajmniej. 3/4 tego nie poczujesz.

 

Cześć, może i nie poczuję ale powiem o co mi chodzi, otóż chciałbym uzyskać mocne, ciemne piwo deserowe o złożonym charakterze słodowym, wyraźnie gęste i oleiste od żyta, lekko podymione gdzieś w tle, wyraźnie melanoidynowe z posmakami suszonych owoców. Do tego wszystkiego solidną porcję blendu przypraw ale bez konkretnych smaków wychodzących na pierwszy plan (w stylu imbir/cynamon) i przykrywających resztę. Nie chcę też żeby przyprawy były ledwo wyczuwalne jak w piwach świątecznych których próbowałem stąd też duża różnorodność. Więc analizując zasyp:

Pils - 1kg -> głównie chodzi o enzymy

Żytni - 2kg  -> Gęstość, oleistość

Monachijski jasny - 1kg -> cena ta sama co 2kg ciemnego a może smak będzie bardziej złożony

Monachujski ciemny - 1kg

Wędzony gruszą strzegom/viking malt - 1kg -> lekkie posmaki dymne w tle, choć podejrzewam że mogą być niewyczuwalne

Biscuit - 0.25kg -> użyłem tego słodu w dubblu i byłem zadowolony

Brown - 0.5kg -> nie używałem tego słodu, nie wiem czego się właściwie spodziewać

Special B - 0.25kg -> użyłem tego słodu w dubblu i byłem zadowolony

Crystal 160 - 0.25kg -> została mi jakaś resztka, równie dobrze mogę go nie dawać tylko pytanie czy nie będzie za mało karmelowych

(ogólnie mógłbym dać jeden słód specjalny w ilości 1kg i nie było by przekombinowane ale może uzyskam jednak bardziej złożone piwo dając  3-4 różne słody a cena tak samo jak w przypadku monachijskiego taka sama albo podobna)

Carapils - 0.5kg -> Tego nie muszę używać bo raczej nie będę narzekał na pełnię piwa, po porostu mam resztki do pozbycia się

Carafa I Special - 0.25kg -> głównie chodzi o barwę i trochę czekolady. 

 

Mógłbym uciąć Carapilsa i Crystal 160 reszta nie wydaje mi się jakoś bardzo przegięta

 

 

Jak dla mnie słód żytni w świątecznym piwie jest bez sensu. Kwaśne to to i słabo sie filtruje.

 

Było kilka komercyjnych przykładów żytnich piw świątecznych którymi po części się inspiruję (Doctor Brew Xmas Rye, Ale Browar Saint No More 2015 - No dobra, w sumie kojarzę tylko te dwa) a nie wiem nic o kwaśności wprowadzanej przez żyto. 

Mogę zmniejszyć ilość żyta w zasypie ale zależy mi na tej oleistości.

 

A co myślicie o przyprawach, ja mam takie podejście że wolę dać więcej różnych przypraw niż żeby miał dominować jakiś imbir czy cynamon, Ale nie chodzi mi też o to żeby sypać po pół kilo każdej przyprawy tylko żeby je zmieszać w odpowiednich proporcjach i dać raczej małą ilosć a potem najwyżej doprawiać na cichej (jakaś nalewka czy coś).

 

Pzdr

Edytowane przez Smul&Sons
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli piwo na być efektem sprzątania magazynu, to nie dorabiaj do tego jakiejś wielkiej teorii. Nie wyczujesz tego czy dałeś kilka czy naście różnych słodów. Jeśli chcesz się pozbyć resztek, to uważam, że takie założenie jest jak najbardziej OK. Nie kombinuj już tak bardzo z tym chmieleniem. Wystarczy nawet na samą goryczkę.

Nie wiem dlaczego żyto miałoby dać kwaśność. Robiłem już kilka żytnich piw i nie zauważyłem, żeby żyto wniosło mi jakąś kwaskowość.

Niektórzy starają się napisać, że nie ma sensu wyrzucać tyłu rzeczy i liczyć na jakiś cudowny efekt. Sam napisałeś, że nie wiesz co wniosą Ci dane słody.

 

Moja rada - zrób sobie to piwo. Pewnie będziesz zadowolony.

Tylko nie wiem co konkretnie mają wnieść te płatki do piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy starają się napisać, że nie ma sensu wyrzucać tyłu rzeczy i liczyć na jakiś cudowny efekt. Sam napisałeś, że nie wiesz co wniosą Ci dane słody.

 

Ale czy efekt nie będzie lepszy niż przy prostszym zasypie? np. czy 2 słody monachijskie nie dadzą bardziej kompleksowego smaku niż jeden z nich? Bo różnicy w cenie nie ma.

 

 

Tylko nie wiem co konkretnie mają wnieść te płatki do piwa?

Też mi trochę szkoda kasy bo wiem że efekt nie będzie spektakularny i łatwo może być przykryty więc raczej sobie daruję. Natomiast Burbonu chcę trochę dolać dla wanilii (dobry patent, testowane na RISie)

 

Ktoś wie jak dawkować Aframon?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co rozumiesz przez bardziej kompleksowy. Nie wyczujesz tego, że dałeś kilka słodów więcej. Wyjdzie ci dobre piwo, ale równie dobre, a może i lepsze wyszłoby na prostym zasypie. Najważniejsze i tak jest fermentacja. A to czy dasz jeden słód karmelowy, czy 10 różnych jest przy tym praktycznie bez znaczenia.

 

Chcesz dodać płatków, a nawet nie wiesz po co. Płatki pewnie będzie czuć, ale jeśli dorzucasz je tylko po to żeby dołożyć do receptury kolejny składnik, to nie ma to sensu.

Edytowane przez joonecky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody

Pils - 1kg

Żytni - 2kg

Monachijski jasny - 1kg

MONACHUJSKI ciemny - 1kg

Wędzony gruszą strzegom/viking malt - 1kg

Biscuit - 0.25kg

Brown - 0.5kg

Special B - 0.25kg

Crystal 160 - 0.25kg

Carapils - 0.5kg

Carafa I Special - 0.25kg

 

Ten MONACHUJSKI ciemny powinien zrobić robotę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.