Skocz do zawartości

Forest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zima za pasem, w piwnicy temperatury do dolniaków, ale przez całą zimę nie chcę warzyć dolniaków, poszukałem poczytałem i się zastanawiam nad sposobem podgrzewania piwa w trakcie fermentacji za pomocą wyżej wspomnianej grzałki akwariowej.

 

I zastanawiam się nad zapakowaniem fermentora do kotła zaciernego (jest większy i szerszy od fermentorów) dzięki czemu powstanie coś w stylu płaszcza grzewczego i do niego wrzucić grzałkę akwariową. 

 

A drugim pomysłem jest bezpośrednie wrzucenie owej grzałki do fermentora (są różne modele)ale tutaj nasuwa się pytanie czy można użyć bezpośrednio w piwie Wiem że naraża to na niebezpieczeństwo zakażenia ale po dobrym wysterylizowaniu nie będzie problemu.

Ale po za tym czy to może mieć zły wpływ na drożdże lub samo piwo. Co wy o tym sądzicie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zima za pasem, w piwnicy temperatury do dolniaków, ale przez całą zimę nie chcę warzyć dolniaków, poszukałem poczytałem i się zastanawiam nad sposobem podgrzewania piwa w trakcie fermentacji za pomocą wyżej wspomnianej grzałki akwariowej.

 

I zastanawiam się nad zapakowaniem fermentora do kotła zaciernego (jest większy i szerszy od fermentorów) dzięki czemu powstanie coś w stylu płaszcza grzewczego i do niego wrzucić grzałkę akwariową. 

 

A drugim pomysłem jest bezpośrednie wrzucenie owej grzałki do fermentora (są różne modele)ale tutaj nasuwa się pytanie czy można użyć bezpośrednio w piwie Wiem że naraża to na niebezpieczeństwo zakażenia ale po dobrym wysterylizowaniu nie będzie problemu.

Ale po za tym czy to może mieć zły wpływ na drożdże lub samo piwo. Co wy o tym sądzicie.

Kiedyś też wpadłem na taki pomysł, tylko zamiast kadzi użyłem tego

https://www.leroymerlin.pl/narzedzia-budowlane/betoniarki-taczki-kastry-worki/wiadra-kubly-i-kastry-budowlane/kastra-okragla-

patrol,p354767,l709.html

 

 

Edytowane przez bajker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo o czymś takim myślałem, kadź była by spoko tylko że mało miejsca między fermentorem a kadzią jest. A jak pomysł wypalił czy nie ??

Teoretycznie powinno działać i być bezproblemowe... ale to teoretycznie xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie łatwiej pas grzewczy (brewbelt)? Albo jakaś mata grzewcza/kable do terrarium? Do tego jakieś pudło izolacyjne dobrze się sprawdzi.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie łatwiej ale drożej :P Jedna grzałka akwariowa to 20-30 zł. + balijka 20-30zł. co daje 60 zł pas 130zł. Zakładając że chcemy podgrzewać więcej niż jeden fermentor to już robią się kwoty wysokie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie łatwiej ale drożej :P Jedna grzałka akwariowa to 20-30 zł. + balijka 20-30zł. co daje 60 zł pas 130zł. Zakładając że chcemy podgrzewać więcej niż jeden fermentor to już robią się kwoty wysokie. 

 

A ja widzę, że kabel grzewczy 25W 4m kosztuje 30zł. Owijasz fermentor czy jakoś zgrabnie montujesz w zaizolowanym pudle i po robocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od 3 lat fermentuję z pomocą grzałki akwariowej, z tym że steruję nią za pomocą termostatu. Używam po prostu jednego fermentora włożonego w drugi. W tym zewnętrznym jest ze 3 litry wody (tak, żeby  między bocznymi ściankami też była warstewka wody). Całość w pudle styropianowym na balkonie. Aktualnie przy temperaturze zewnętrznej 3oC mam w fermentorze 22oC.

Grzałka akwariowa nie ma z pewnością atestu do spożywki, więc wrzucenie do fermentującego piwa raczej odpada. Zresztą wystarczy powąchać kabel zaraz po rozpakowaniu - może ewentualnie do whisky stouta by się nadawało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.