Skocz do zawartości

Kegi Pepsi, rozlew i kegerator - moje boje...


Terry

Rekomendowane odpowiedzi

No to obstawiałbym krany, aczkolwiek te pęcherzyki powietrza są niepokojące. Powinna być tylko ciecz. Zasysasz piwo z dna kega, więc skąd pęcherzyki? Oczywiście nie ma opcji, żebyś pomylił zawory np. przy czyszczeniu kega przed rozlewem?

 

EDIT: No chyba, że w kegu jest tak wysokie ciśnienie, że w wężyku następuje uwolnienie części CO2, wtedy winne powinno być zbyt wiele surowca do refermentacji. Te 90g to naprawdę dużo. Ja daję 80-90g na stouta na 20L, a w kegu masz mniej, jakieś 18L. Lager spokojnie mógł dofermentować. Także skłaniam się ku 2. opcji.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie pomyliłem. Było to co prawda dawno, ale o ile jest możliwe, że mogłem się pomylić to raczej nie przy obu kegach.

 

Co do tych pęcherzyków. Tak sie złożyło, że wczoraj miałem okazję przyjrzeć się instalacji piwnej w barze (rozlew z normalnych kegów). Pierwsze co zwróciło moją uwagę to dużo bardziej elastyczne i cieńsze przewody.

A drugie to, że w przewodach tych również znajdowały się niewielkie ilości pęcherzyków. A piwo z kranu leciało normalne.

Dzisiaj będę na działce to sfotografuję wszystko.

 

A co z moją hipotezą przegazowania piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy piwo jest dobrze schłodzone?

Darko czytałeś mojego posta?

 

Kegi schłodzone były do kilku stopni, rozlewane w pomieszczeniu gdzie było też kilka stopni. Odrzucam więc jako przyczynę mozliwość nagrzania piwa w przewodach.

Zdjęć nie mam. Dzisiaj porobię.

 

Spróbuj dać dłuższe i cieńsze przewody, tak aby spadek ciśnienia był większy

Wymiana przewodów to już poważniejsza (i droższa) impreza. Te moje mają 2,5m. No ale jak nie wypali odgazowanie piwa i zmiana kranów to pewnie pomyślę o przewodach.

 

EDIT: No chyba, że w kegu jest tak wysokie ciśnienie, że w wężyku następuje uwolnienie części CO2, wtedy winne powinno być zbyt wiele surowca do refermentacji. Te 90g to naprawdę dużo. Ja daję 80-90g na stouta na 20L, a w kegu masz mniej, jakieś 18L. Lager spokojnie mógł dofermentować. Także skłaniam się ku 2. opcji.

Sprawdzę to na pewno i dam znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odgazowanie piwa na pewno pomoże załatwić sprawę. Do piw brytyjskich bym proponowałbym 35-50g cukru na 19 litrów rozwiąże problem przy obecnej konfiguracji sprzętu jaki posiadasz, ale masz problem z lagerem. Bo kto chce, oprócz mnie, pić rozgazowanego pilsa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zastosować cieńsze węże. Wg mojej książki tych węży musiałbyś mieć 10mb... Ja zaczynam boje za miesiąc.Bart
Odgazowanie piwa na pewno pomoże załatwić sprawę. Do piw brytyjskich bym proponowałbym 35-50g cukru na 19 litrów rozwiąże problem przy obecnej konfiguracji sprzętu jaki posiadasz, ale masz problem z lagerem. Bo kto chce, oprócz mnie, pić rozgazowanego pilsa?

Ja nie:)

Z tym przegazowaniem to myślałem, że będzie tak, że oba piwa są w tej chwili za bardzo nagazowane i po obniżeniu ciśnienia w stoucie (w większym stopniu) i w lagerze (w mniejszym) wszystko będzie hulało.

 

Jeżeli z tym sprzętem nie da rady rozlewać wszelkiego rodzaju piw to jutro z rana robię zamówienie na nowe wężyki.

Swoją drogą dziwne, że sprzedają przewody piwne które nie nadają się do rozlewu? Tzn może i nadają ale w przewodach 10m!?

 

Ja mam przewód 7x12,7 mm. W IBC powiedziano mi, że to 1/2 cala i taką szybkozłączkę dobrano. Szybkozłączka pasuje. U nich w ofercie mają dwa rodzaje przewodów 1/2 cala:

1) oznaczony 8x2,35 mm,

2) oznaczony 7x2,85 mm.

Który to mój to ja nie wiem. Nie wiem też czemu przewody 1/2 cala mają różne wymiary.

W ofercie mają jeszcze 3/8 cala (6,7x1,4 mm). Czy 0,3mm robi aż taką różnice?

Mają jeszcze 7x2,5 mm miękki lub twardy...

 

Nie kumam na czym polegają te różnice...

 

Na dłuższą metę mniej ważne na czym to wszystko polega... najważniejsze to żeby mi ktoś powiedział jakim przewodem mam się dostać do swojego piwa!? :smilies:

Edytowane przez Terry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręć kran i sprawdź powierzchnię odpieniacza oraz kranu na styku z odpieniaczem.

Krany odebrałem prosto z serwisu. Myślę, że przy mojej wiedzy cokolwiek bym nie zrobił to nie zrobię tego lepiej niż serwisant.

No ale klucz do kranu mam jakby co :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręć kran i sprawdź powierzchnię odpieniacza oraz kranu na styku z odpieniaczem.

Krany odebrałem prosto z serwisu. Myślę' date=' że przy mojej wiedzy cokolwiek bym nie zrobił to nie zrobię tego lepiej niż serwisant.

No ale klucz do kranu mam jakby co :)[/quote']

Piwowar musi umieć kran rozebrać, tak jak żołnierz kałacha. :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozkręć kran i sprawdź powierzchnię odpieniacza oraz kranu na styku z odpieniaczem.

Krany odebrałem prosto z serwisu. Myślę' date=' że przy mojej wiedzy cokolwiek bym nie zrobił to nie zrobię tego lepiej niż serwisant.

No ale klucz do kranu mam jakby co :)[/quote']

Piwowar musi umieć kran rozebrać, tak jak żołnierz kałacha. :smilies:

:)

Jakby ktoś nie wiedział jak wygląda kran od środka (ja nie wiedziałem, ale już wiem:) ) to na stronie ibc jest ładny rysuneczek ze wszystkimi elementami kranu. Oferta-> części zamienne -> kran włoski.

Nota bene takiej części jak "odpieniacz" tam nie ma. Jest "kompensator" więc to może to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skybert napisał/a

szybkozłączka ma gwint cylindryczny 1/4''

 

bart07 napisał/a

Szybkozłączka NIE MA gwintu 1/4" - jestem dobrych kilka złotych w plecy !@#$%^&*

Trochę to dziwne, bo swego czasu kupiłem taką szybkozłączkę właśnie z gwintem 1/4" ale było to w usa. Możliwe że są inne europejskie, metryczne wersje ale wątpię.

 

Opis produktu z amerykańskiego sklepu internetowego:

"Product Description:

Liquid ball lock disconnect with 1/4" MFL threaded fittings - use a barbed swivel nut (K123) and and hose clamp (k124) to attach beverage tubing."

 

http://www.northernbrewer.com/brewing/kegging/soda-kegs-fittings/ball-disc-1-4-mfl-liq.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców tematu :beer:

Czy takie złączki jak na tych aukcjach są odpowiednie dla naszych polskich warunków? Szczególnie chodzi mi tu o dopasowanie węży: piwnego i co2.

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360130833824&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360130833838&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak to gwint bez względu na wersję nadal będzie mieć oznaczenie (średnicę) 1/4 cala. Mimo wszystko ?amerykański? skok pasuje do armatury hydraulicznej dostępnej u nas w niespecjalistycznych sklepach.

Ja generalnie zrezygnowałem z szybkozłączek z gwintem. Jedno połączenie mniej.

Kupiłem i stosuję takie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców tematu :beer:

Czy takie złączki jak na tych aukcjach są odpowiednie dla naszych polskich warunków? Szczególnie chodzi mi tu o dopasowanie węży: piwnego i co2.

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360130833824&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360130833838&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Powinno grać, ja mam nasunięte węże 6mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kontekście całej dyskusji o długościach i średnicach wężyków do rozlewu piwa bardzo zastanawiające jest rozwiązanie przedstawione tutaj - http://www.jimsbeerkit.co.uk/cornelius.htm

 

Między kegiem i nalewakiem nie ma w ogóle wężyka! Autor strony nie zgłasza problemów z nadmierną pianą. I bądź tu mądry :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam cholera już nie wiem jak to jest.Do kegów sypię już wyjątkowo mało cukru do refermentacji bo tylko 20g/keg, po podłączeniu co2 pokazuje na zegarach 1,5bar, schładzarka ustawiona na max chłodzenie, temp piwa na wylocie 3stC i na początku się pieni, po nalaniu 4l piwa przestaje się pienić, ciśnienie spada i utrzymuję je na poziomie 0,5bar. Jeśli dałbym większe ciśnienie wtedy zaczyna się znowu pienić.Nalewak jest bez tego regulatora z boku, może z regulatorem było by inaczej.Choć nie wszystkie kegi tak pienią i dlatego nie mam pojęcia od czego to zależy, myślę że trzeba było by się zaopatrzyć w małą lodówkę i schłodzić kegi przed użyciem, a kiedy stoją nie używane trzymać je również w lodówce.Kegeratora nie chcę robić, choć to super rozwiązanie, ale w końcu ile można mieć tego sprzętu w domu :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców tematu :beer:

Czy takie złączki jak na tych aukcjach są odpowiednie dla naszych polskich warunków? Szczególnie chodzi mi tu o dopasowanie węży: piwnego i co2.

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360130833824&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=360130833838&ssPageName=STRK:MEWNX:IT

Widzę, że z pablem pomyślałem o tym samym.

 

Jak już pisałem wyżej, ja takie szybkozłączki stosuję z powodzeniem. Węże o średnicy wewnętrznej 7mm pasują idealnie. (Na pierwszej stronie załączyłem zdjęcie). A tu jest kilka zdjęć mojego kegeratora:

http://www.piwo.org/forum/postgallery.php?pid=39792&filename=P1020646.JPG

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze niejasności :beer:

W którymś poście coder pisał, że do rozlewu potrzebny jest wąż o średnicy wewnętrznej 3/16'' (4,76 mm) o długości 1,5m. Gdzie indziej wyczytałem, że im grubszy wąż tym musi być dłuższy. Więc jak to w końcu jest z tymi długościami i średnicami?

 

skybert: Jaką ma długość twój wąż 7mm?

 

I jeszcze jedno: jak rozszyfrować oznaczenie węża na ibc 7x2,5mm (łopatologicznie poproszę :) )?

 

Jaką długość węża o średnicy 3/8'' musiałbym zastosować?

 

(oczywiście wszystko dotyczy węża piwnego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.