Skocz do zawartości

Kegi Pepsi, rozlew i kegerator - moje boje...


Terry

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem założyć nowy temat, mimo że w tym wątku trochę już popisałem.

 

Od prawie roku trzymam w piwnicy 5 zalanych kegów i do dzisiaj nie zmontowałem kompletnego systemu do ich rozlewu. Mam kilka pytań i liczę na pomoc z Waszej strony.

 

Co mam:

kegi pepsi

szybkozłączki z króćcami

przewody piwne,

podwójny reduktor z podpiętymi pod niego wężami do co2 + opaski zaciskowe

butlę gazową 6kg

kolumnę z dwoma kranami (starą, miejscami podrdzewiałą; krany też nie pierwszej młodości - nie wykluczam, że są niesprawne i trzeba będzie kupić nowe

 

Jestem obecnie na etapie spięcia tego wszystkiego w jedną całość. Nałożyłem przewód co2 na króciec wychodzący z szybkozłączki, zacisnąłem opaskę, odkręciłem gaz i ... psssss.... nieszczelność :)

Wężyk co2 bardzo luźno wchodzi na ten króciec. Co prawda biorę pod uwagę możliwość, że źle zacisnąłem opaskę, ale wydaje mi się, że "wina" leży albo po stronie zbyt szerokiego węża do co2 albo zbyt wąskiego króćca na szybkozłączce.

 

Pytanko do praktyków - w jaki sposób zaciskacie opaskę? Czy macie jakieś wysublimowane metody czy generalnie jeżeli wszystko jest dobrze dopasowane to zaciśnięcie opaski powinno stanowić "formalność"

 

Pytanko drugie - co wg Was jest najbardziej prawdopodobną przyczyną nieszczelności (wąż czy króciec); wolałbym żeby to był króciec ale patrząc na ofertę ibc ich najgrubsze króćce mają 7mm - mierzyłem u siebie na oko i wydaje się że mój też ma te 7mm. Wydaje mi się, że 8mm byłyby lepsze. W ofercie ibc na stronie nie mają takich. Ma je browamator...

 

Odmienną sprawą jest to o czym pisałem w przytoczonym powyżej wątku.

Podłączenie przewodów piwnych do kolumny. Generalnie chce mieć możliwość zarówno podpinania się do kolumny (do zrealizowania za pomocą szybkozłączek z ibc) albo jak i bezpośrednio do kranów.

Rozumiem, że w tej sprawie również najlepiej zgłosić się do ibc?

 

Napisałem do nich maila rano. Czekam na razie na odpowiedź. Jutro w razie czego zadzwonię. Gdyby piwowarzy-kegowcy-praktycy mieli jakieś uwagi lub porady to bardzo chętnie skorzystam.

 

Chciałbym w końcu uruchomić ten rozlew z kegów... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem obecnie na etapie spięcia tego wszystkiego w jedną całość. Nałożyłem przewód co2 na króciec wychodzący z szybkozłączki, zacisnąłem opaskę, odkręciłem gaz i ... psssss.... nieszczelność :)

Wężyk co2 bardzo luźno wchodzi na ten króciec. Co prawda biorę pod uwagę możliwość, że źle zacisnąłem opaskę, ale wydaje mi się, że "wina" leży albo po stronie zbyt szerokiego węża do co2 albo zbyt wąskiego króćca na szybkozłączce.

 

Pytanko do praktyków - w jaki sposób zaciskacie opaskę? Czy macie jakieś wysublimowane metody czy generalnie jeżeli wszystko jest dobrze dopasowane to zaciśnięcie opaski powinno stanowić "formalność"

Miałem podobny problem, w końcu owinąłem króciec bodaj taśmą teflonową. Zależy jakie masz opaski ja mam zaciskowe, no to trzeba sporej krzepy, żeby je porządnie zacisnąć, czyli muszą być mocno zaciśnięte.

 

Pytanko drugie - co wg Was jest najbardziej prawdopodobną przyczyną nieszczelności (wąż czy króciec); wolałbym żeby to był króciec ale patrząc na ofertę ibc ich najgrubsze króćce mają 7mm - mierzyłem u siebie na oko i wydaje się że mój też ma te 7mm. Wydaje mi się, że 8mm byłyby lepsze. W ofercie ibc na stronie nie mają takich. Ma je browamator...

Prawdopodobnie tak jak piszesz króciec, choć ja miałem jaki miałem i nie było opcji, żeby go zmienić. Węża chyba nie zmienisz, bo z kolei króciec na reduktorze jest szerszy, ja musiałem wężyk wkładać do wrzątku, żeby zmiękł. Także jeśli BA ma inne króćce, to je kup, aczkolwiek mam pewne wątpliwości czy tak jest.

 

Odmienną sprawą jest to o czym pisałem w przytoczonym powyżej wątku.

Podłączenie przewodów piwnych do kolumny. Generalnie chce mieć możliwość zarówno podpinania się do kolumny (do zrealizowania za pomocą szybkozłączek z ibc) albo jak i bezpośrednio do kranów.

Rozumiem, że w tej sprawie również najlepiej zgłosić się do ibc?

Jak wykręcisz kran, no to z tyłu jest on zakończony nagwintowaną (nie wiem jak to nazwać) tuleją. Do tego trzeba zakupić wygięty nypel i nakrętkę. Na ten nypel nakładasz wężyk i zaciskasz opaskę zaciskową. Do kolumny to nie wiem jak się podpina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko do praktyków - w jaki sposób zaciskacie opaskę? Czy macie jakieś wysublimowane metody czy generalnie jeżeli wszystko jest dobrze dopasowane to zaciśnięcie opaski powinno stanowić "formalność"

Od jakiegoś czasu dałem sobie spokój z opaskami przy wążach. Stosuję drut miedziany 2.5 mm2. Po 2/3 krotnym owinięciu skręcam kombinerkami. Połączenie o wiele szczelniejsze niż z opaskami, nie licząc kosztów :) Przy opasce często masz nieszczelność przy śrubie. Tak samo przy jednokrotnym oplocie.

 

Jak ktoś chciałby zrobić super profesjonalnie (ale też nie drogo) to polecam http://www.zorin.pl/?k=katalog&w=&d=2&d1=23

ma ich częściach robiłem instalację CO2 do akwarium.

 

Moje pytanie w tym temacie. Planuję zakup kegów do pepsi.

- Czy można robić cichą w kegach

- Co ile dobijacie gaz w kegach leżakujących.

 

 

Pozdrawiam - Bart

Edytowane przez bart07
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje węże /gumowe/ z zaworami połączyłem za pomocą zacisku stosowanego do węży ciśnieniowych w firmie która zajmuje się tego typu sprawami, połączenie jest szczelne i wygląda estetycznie.Ostatnio połączyłem w ten sposób wąż z nabijakiem /flach/ na zwykłego kega i w razie czego jest możliwość wyciągnięcia piwa z tego po pepsi albo ze standardowego.Kiedyś stosowałem połączenie na "drut" ale jak mi prawie cały keg wyciekł na taras bo nie odłączyłem ani złączki od piwa ani od co2, to mi się odechciało prowizorek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje węże /gumowe/ z zaworami połączyłem za pomocą zacisku stosowanego do węży ciśnieniowych w firmie która zajmuje się tego typu sprawami, połączenie jest szczelne i wygląda estetycznie.Ostatnio połączyłem w ten sposób wąż z nabijakiem /flach/ na zwykłego kega i w razie czego jest możliwość wyciągnięcia piwa z tego po pepsi albo ze standardowego.Kiedyś stosowałem połączenie na "drut" ale jak mi prawie cały keg wyciekł na taras bo nie odłączyłem ani złączki od piwa ani od co2, to mi się odechciało prowizorek :)

Możesz wrzucić jakąś fotkę tego zacisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś stosowałem połączenie na "drut" ale jak mi prawie cały keg wyciekł na taras bo nie odłączyłem ani złączki od piwa ani od co2, to mi się odechciało prowizorek :)

Nie ma reguły. Właśnie wczoraj pociekł mi nowy wąż ciśnieniowy (tu zwany kiblowym) zalewając kuchnię. Nie twierdzę, że na drut jest super, ale jest porównywalnie do zacisków opaskowych. Nic nie zastąpi uszczelek, złączek itp (np ze strony którą podałem)

 

Bart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie zastąpi uszczelek, złączek itp (np ze strony którą podałem)

 

Bart

Wiadomo że każde połączenie nie jest w 100% pewne. Połączenia na szybkozłączki są ciekawe i praktyczne, ale jeśli chodzi o węże do tego typu połączeń to nie jestem do tego przekonany, ponieważ są one sztywne, strasznie się zwijają w każdą stronę, jak im się podoba i nie za bardzo jak dla mnie poręczne, chyba że masz sprzęt ustawiony w jednym miejscu, wtedy się sprawdzają, do bardziej mobilnego sprzętu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wrzucić jakąś fotkę tego zacisku.

Fotki w galerii

Właśnie chciałem pisać' date=' że są takie ustrojstwa. Na różne rozmiary rurek, węży.[/quote']

Kurde chociaż raz jestem pierwszy :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem, w końcu owinąłem króciec bodaj taśmą teflonową. Zależy jakie masz opaski ja mam zaciskowe, no to trzeba sporej krzepy, żeby je porządnie zacisnąć, czyli muszą być mocno zaciśnięte.

Ja mam opaski takie jak na załączonych zdjęciach. W tle widać też zaciski jakie stosuję.

 

Prawdopodobnie tak jak piszesz króciec, choć ja miałem jaki miałem i nie było opcji, żeby go zmienić. Węża chyba nie zmienisz, bo z kolei króciec na reduktorze jest szerszy, ja musiałem wężyk wkładać do wrzątku, żeby zmiękł. Także jeśli BA ma inne króćce, to je kup, aczkolwiek mam pewne wątpliwości czy tak jest.

Wróciłem właśnie z leroy merlin i przymierzałem szybkozłączkę do różnych dostępnych tam przewodów ciśnieniowych. Na 8mm był identyczny luz jak na moim reduktorze. Kiedy nałożyłem na króciec wąż 6mm to wchodził mocno na ścisk - potem mieliśmy problemy żeby w sklepie wyjąć ten króciec z przewodu. Wydaje się zatem, że takie 6mm byłoby idealne.

Jeżeli więc w miarę bezproblemowo dałoby się wymienić przewody co2 oraz króćce na reduktorze to może tą drogą pójść. Na zdrowy rozum wydaje się, że reduktory i osprzęt do niech jest bardziej zróżnicowany i przede wszystkim dostępny w tego typu sklepach niż do złączek potrzebnych piwowarom domowym i serwisom od coca coli...

Pytanie też czy dla systemu kegowego stanowi różnicę czy przewody będą miały 6 czy 8mm

 

Swoje węże /gumowe/ z zaworami połączyłem za pomocą zacisku stosowanego do węży ciśnieniowych w firmie która zajmuje się tego typu sprawami, połączenie jest szczelne i wygląda estetycznie.

Z zainteresowaniem obejrzałem fotki. Wygląda rzeczywiście zacnie ale wydaje mi się, że zda egzamin jedynie w sytuacji gdy średnica wewnętrzna węża jest dopasowana do grubości króćca. U mnie jest luzu na przynajmniej 1mm i podejrzewam że tylko taki zacisk nie zdałby egzaminu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje węże /gumowe/ z zaworami połączyłem za pomocą zacisku stosowanego do węży ciśnieniowych w firmie która zajmuje się tego typu sprawami' date=' połączenie jest szczelne i wygląda estetycznie.:[/quote']

Gdzie robiłeś ? Na Szerokiej ?

Tak.Koleś dobiera odpowiednią rurkę na grubość węża i zaciska na specjalnej prasie.Bez problemu zaciskał mi na węże o średnicy 7mm/niemieckie Raualko/ i 6mm,8mm/polskie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Koleś dobiera odpowiednią rurkę na grubość węża i zaciska na specjalnej prasie.Bez problemu zaciskał mi na węże o średnicy 7mm/niemieckie Raualko/ i 6mm,8mm/polskie/

Miałem to napisać. Wydaje się, że najlepiej po prostu zabrać wszystkie manatki i iść nie do żadnych leroy czy castoram tylko jakiegoś specjalistycznego sklepiku.

Specjalistycznego tzn od czego? Akwarystyka? Spawalnictwo (w tym zakątku w leroy znalazłem podobne akcesoria)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie też czy dla systemu kegowego stanowi różnicę czy przewody będą miały 6 czy 8mm

Wąż 8mm jest za gruby, 6mm wchodzi na wcisk i bardziej się nadaje do połączeń.Ja mam u siebie jak już wspomniałem te niemieckie 7mm i polskie 6mm, nic nie cieknie i nie rozszczelnia sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje węże /gumowe/ z zaworami połączyłem za pomocą zacisku stosowanego do węży ciśnieniowych w firmie która zajmuje się tego typu sprawami' date=' połączenie jest szczelne i wygląda estetycznie.:[/quote']

Gdzie robiłeś ? Na Szerokiej ?

Tak.Koleś dobiera odpowiednią rurkę na grubość węża i zaciska na specjalnej prasie.Bez problemu zaciskał mi na węże o średnicy 7mm/niemieckie Raualko/ i 6mm' date='8mm/polskie/[/quote']

Czyli zanosisz tylko końcówkę o on daje swój wąż i zakuwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Koleś dobiera odpowiednią rurkę na grubość węża i zaciska na specjalnej prasie.Bez problemu zaciskał mi na węże o średnicy 7mm/niemieckie Raualko/ i 6mm' date='8mm/polskie/[/quote']

Miałem to napisać. Wydaje się, że najlepiej po prostu zabrać wszystkie manatki i iść nie do żadnych leroy czy castoram tylko jakiegoś specjalistycznego sklepiku.

Specjalistycznego tzn od czego? Akwarystyka? Spawalnictwo (w tym zakątku w leroy znalazłem podobne akcesoria)?

Ja tak zrobiłem plus kilka swoich piwek i koleś zasuwał z robotą aż miło :) Musisz poszukać firmy która naprawia węże ciśnieniowe do przyczep, naczep, ciągników itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie robiłeś ? Na Szerokiej ?

Tak.Koleś dobiera odpowiednią rurkę na grubość węża i zaciska na specjalnej prasie.Bez problemu zaciskał mi na węże o średnicy 7mm/niemieckie Raualko/ i 6mm' date='8mm/polskie/[/quote']

Czyli zanosisz tylko końcówkę o on daje swój wąż i zakuwa

On tylko zakuwa, resztę musisz mu dostarczyć.W leroy na dziale ogrodniczym kupiłem wąż chyba nawet z tej samej firmy który sprzedaje BA, końcówki miałem i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Terry

Czym zaciskałeś swoje opaski?

A nie pamiętam na 100% bo to było w wakacje i od momentu klęski wszystko leżało w kącie. Z pewnością było to coś dostępnego w każdym domowym mini warsztaciku - jakieś kombinerki najpewniej.

Ale jestem niemal pewien że to nie jest kwestia zaciśnięcia opasek. Różnica między grubością króćca a średnicą wewnętrzna przewodu co2 jest zbyt duża.

 

Wydaje mi się, że najłatwiej będzie wymienić przewody na 6mm i króćce na reduktorze.

 

A sposób zaciśnięcia węża (opaska, drucik czy bardziej profesjonalne sposoby) to już kwestia kolejna, choć okazuje się, że nie mniej ważna.

Edytowane przez Terry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terry,

na szybkozłączkę do co2 idealnie powinien pasować wąż piwny. Chodzi mi o sztywny wąż, który stosują puby. Ja taki wąż dostałem od znajomego barmana. Aby go nasunąć na króciec przy reduktorze będziesz musiał go trochę rozgrzać we wrzątku - powinien wejść.

Teraz nie pamiętam dokładnie, ale taki wąż wytrzymuje chyba 5 barów (sprawdzę wieczorem) wiec spokojnie możemy go użyć do co2.

Ten dedykowany do co2 który też mam od serwisanta wytrzymuje chyba 6 barów.

Jak masz jakiś zaprzyjaźniony pub to warto też poprosić o specjalne zaciski do tych węży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terry,

na szybkozłączkę do co2 idealnie powinien pasować wąż piwny. Chodzi mi o sztywny wąż, który stosują puby. Ja taki wąż dostałem od znajomego barmana. Aby go nasunąć na króciec przy reduktorze będziesz musiał go trochę rozgrzać we wrzątku - powinien wejść.

Teraz nie pamiętam dokładnie, ale taki wąż wytrzymuje chyba 5 barów (sprawdzę wieczorem) wiec spokojnie możemy go użyć do co2.

Ten dedykowany do co2 który też mam od serwisanta wytrzymuje chyba 6 barów.

Jak masz jakiś zaprzyjaźniony pub to warto też poprosić o specjalne zaciski do tych węży.

Wąż piwny też mam. Chodzi Ci o to, żeby ten wąż zastosować nie tylko do złączki którą leci piwo do kolumny ale także do tej łączącej reduktor z kegiem?

Ten przewód piwny który mam wchodzi na szybkozłączkę swobodnie ale wydaje się dobrze dopasowany. Wnioskuję zatem że jego średnica to ok 7mm (bo przewód co2 8mm jest za luźny, natomiast przewód co2 6mm trzeba na złączkę wciskać i potem ciężko zdjąć).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, o to mi chodzi, aby wąż piwny zastosować do CO2, jego średnica wewnętrzna to 7mm.

 

Sporo się wcześniej pomyliłem odnośnie max ciśnienia roboczego. Ok 5 bar to maksymalne dopuszczalne cisnienie w kegu, natomiast na wężu nadruk mówi że możemy stosować do 12 atmosfer. Dedykowany wąż barowy do co2 wytrzymuje 18 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po rozmowie z dyr. handlowym IBC.

 

Jeśli chodzi o złączki do kegów to te końcówki na 7mm są największe jakimi dysponują. Należy więc iść raczej w kierunku wymiany wężów co2 z 8 na 6mm. Jeżeli tylko kupię gdzieś odpowiednie końcówki do reduktora to zmienię grubość węża.

A jak nie to może spróbuję z tym wężem piwnym coś wymyślić.

 

Natomiast co do pozostałych moich problemów to zamówię w IBC szybkozłączki 1/2 na 1/2 cala (to te do połączenia przewodu piwnego i kolumny) oraz końcówki do kranów (gdybym chciał połączyć przewody piwne do kranów z pominięciem kolumny).

 

Za jakąś godzinę będę dzwonił do IBC aby potwierdzić zamówienie. Gdyby ktoś chciał dołączyć się do zamówienia to niech się czym prędzej zgłasza - pójdzie jedną paczką, będzie taniej.

 

Pytanie jeszcze do praktyków... skoro zamawiam z IBC i będę płacił za przesyłkę pewnie tyle samo co wartość zamówionych materiałów to może powienienem dokupić coś jeszcze, żeby się potem nie obudzić z ręka w nocniku? Jakieś akcesoria do czyszczenia, klucze itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.