Skocz do zawartości

Pianka jak na Guinessie.


markus383

Rekomendowane odpowiedzi

Witam znów :)

Mam masę pytań ostatnio. Dziś męczy mnie pytanie - czy da się zrobić domowym sposobem piwo typu Guiness? Tu zależy mi na piance. Może nie nagazowywanie piwa lub minimalne nagazowanie (0,5-1 g cukru na 0,5L) dałoby podobny efekt? Niestety instalacją z azotem nie dysponuję, a w pompy nie chcę inwestować na początku przygody z piwowarstwem domowym.

 

Pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie brzmi ten pomysł ze strzykawką. 100 ml kosztuje 3 zł, wiec też bardzo tanio. Muszę zapytać w aptece, czy mają większe. Jeśli nie to wleję na dwa razy, a 300 ml prosto z butelki. Na sobotę postaram się kupić milkstouta z Tenczynka i przetestuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zmienia to teksturę piwa czy chodzi wyłącznie o bajer z pianą? Trochę nie wierzę, że azot rozpuści się w odpowiedniej ilości aby mieć wpływ na teksturę. Dawno nie piłem Guinessa ale próbowałem Czarnej Wołgi z pompy to właśnie o taką teksturę mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstrzykiwanie,ilość, co jest w strzykawce(powietrze wymieszane z piwem,czy same piwo),z góry,czy "z pod wody" zależy od stopnia nagazowania

,co do tekstury,jak zaczekasz jakiś czas aż  bąbelki się uspokoją  piwo jest zawsze takie samo,z azotem czy bez, ja tam nie widzę specjalnej różnicy,większa różnice robi jakość piwa i nagazowanie,niskie smietanowatośc dłużnej się utrzymuje,migracja bableków jest  wolniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem eksperyment na piwie z mojej pierwszej warki, gdzie otrzymanie ładnej piany jest niemożliwe. Jednak ładna piana jest możliwa ;) Dzięki Dziedzicpruski za pomysł. Rewelacja. Filmu nie kręciłem, bo nie spodziewałem się efektu. Na piwie bez tłustych dodatków efekt będzie bombowy. Czekam do soboty na piwo z Tenczynka i coś nakręcę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem wywołać piankę na moim piwie z kokosem, na którym na piankę nie było szans ;) Niestety nie miałem ręki kręcić bezpośrednio. Efekt jak na filmie poniżej ;)

 

https://youtu.be/4EGE3qu46OU

Edytowane przez markus383
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Podepnę się z pytaniem o pianę w Guiness'ie.

 

Mam instalację: keg, standardowy kran do wyszynku oraz butlę z mieszanką azot+CO2. Niestety przy standardowym kranie nie jestem w stanie uzyskać takiej piany i takiego nagazowania jak oryginalny Guiness. Podobno do wyszynku Guiness'a używany jest jakiś inny, dedykowany kran, który przy wyszynku powoduje większe napowietrzenie piwa. Czy ktoś ma jakieś doświadczenie w temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.