Skocz do zawartości

XII Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu czerwiec 2017


Undeath

Rekomendowane odpowiedzi

A jakie to "istotne, nieprzewidziane okoliczności" wystąpiły? :DJest możliwość korekcji regulaminu zgodnie z pkt. 25.

 

Nie żartuj :P

 

 

 

Tylko trzeba pamiętać, że to zmienia zupełnie ideę konkursu, bo w większości konkursów (i chyba nawet wszystkich polskich jakie pamiętam, poza przypadkiem Dunkela z Podlaskiego i być może Waszym, oczywiście to już zależy ile realnie tych piw wrzucicie do finału) chodzi aby uporządkować (w jakimś tam uproszczeniu oczywiście) piwa od najlepszego do najgorszego (i nagrodzić ileś tam najlepszych), a tu pojawiają się sztywne kryteria, które są niezbędne do potencjalnego nagrodzenia piwa.

 

Nie rozumiem co jest sztywnego w przeprowadzeniu eliminacji dla każdego piwa?  Wynik będzie właściwie ten sam tylko jest 2 razy więcej pracy dla sędziów w finale, przez co też rodzą się patologie - ocenianie piwa totalnie wadliwego wywołuj skrajne emocje i rzutuje niestety na ocenę pozostałych piwa. Takie piwo w finale niestety musi zostać opisane w pełni jak piwa, które nie są wadliwe. Moim zdaniem to nie jest są sztywne kryteria - eliminacje służą do wyeliminowania piw wadliwych i niestylowych, organizator nie może przewidzieć ile takich piw będzie ani nie ma wpływu na to ile piw będzie zgłoszonych do konkursu. Im więcej tym wiadomo jest łatwiej wybrać te finałowe, przy małej ilości są problemy jak widać bo może ich tylu nie być. W zależności od poziomu, na który organizator też nie ma wpływu. Kolejna sprawa jak tu się cieszyć że zajęło się miejsce 3 z załóżmy 20 pkt?

 

Zbytnio nie mam czasu żeby teoretyzować teraz :P Ale rozumiem o co chodzi. Przy np. do 10 piw jeżeli bym miał do dyspozycji w finale osobną komisję jestem w stanie nie robić eliminacji. Niestety nie zawsze jak jest podczas tej edycji bywało w przyszłości - często do ostatniej kategorii sędziowały osoby zebrane z pozostałych trzech. Deficytu sędziowskiego nie jestem w stanie przewidzieć. Będziemy myśleć jeżeli wydarzy się taka sytuacja i postaramy się przeprowadzić to tak by nikt nie czuł się poszkodowany. A dalej porozmawiamy po konkursie, będą wtedy wnioski do wyciągnięcia i możliwości wdrożenia dobrych rozwiązań w przyszłe edycje. Jak widać konkursy ewoluują  nawet te wzorowe wycofują się z pewnych założeń, a wdrażają inne, niestety przekonując się o tym co jest dobre na własnej skórze.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dużo zależy od tego, jak rygorystycznie będziecie podchodzić do "dobre i bez wad", jak z 12 przejdzie 5-7 piw to nic to nie zmieni (zresztą eliminacje spokojnie można by robić od powiedzmy 8-10 piw, a nie 12), jak puścicie 2-3 piwa to już będzie co innego.

 

 

 

Kolejna sprawa jak tu się cieszyć że zajęło się miejsce 3 z załóżmy 20 pkt?

To jakby np. zając 3 miejsce w maratonie z wynikiem powyżej 3 godzin, pewnie wielu by się cieszyło (np. ja z 3 miejsca bez względu na ilość puntów byłbym się cieszył) ;)

Zresztą na 3 miejsce, to nawet przy bardzo słabym poziomie te 26-27 pkt raczej trzeba mieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność przypadkowa:

Mild:
1.Szymon Synak
2. Leszek Nitschke
3. Szymon Pioterek
4. Podeszwa Tomasz, Krupa Jakub

5. Jakub Gryko
 

Fruit ale:
1. Michał Nalewajka
2. Kordek Michał
3. Szymon Pioterek
4. Błażej Dominiak
5. Konrad Oczkowski
6. Janusz Mocarski
7. Tomasz Maciąg
8. Bartosz Urmaniak

Pils niemiecki:
1. Podeszwa Tomasz, Krupa Jakub
2. Leszek Jasiński
3. Krzywicki Rafał
4. Bartosz Kozłowski

Old Ale:
1. Arkadiusz Wzorek
2. Filip Guilherme
3. Szymon Synak
4. Szymon Pioterek
5. Marek Beszczyński

Gratulujemy!!! Jutro finały życzymy powodzenia!

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą jeszcze jakieś zmiany co do osób, które przeszły eliminacje? Widziałem wcześniejszą wersję więc na pewno jakieś osoby wypadły i pojawiły się nowe?

 

Nie będzie, to już ostateczna wersja. Niestety wkradł się błąd odkodowania w mildzie, Pan Dariusz Pięta nie przeszedł do finału, a był to Jakub Krupa i Tomasz Podeszwa. Zauważyłem go dopiero rano przy ponownym zakodowywaniu piw i porównaniu z kartą zgłoszeniową. Przepraszam najmocniej za to, zmęczenie i późna pora dały się we znaki. Jeszcze raz przepraszam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto wyniki! Gratulujemy!!!

 

Mild:

I.                   Tomasz Podeszwa i Jakub Krupa 39,33 pkt.

II.                 Szymon Pioterek 27,33 pkt.

III.              Leszek Nitschke 21 pkt.

Pils Niemiecki:

I.                   Bartosz Kozłowski 43 pkt.

II.                 Rafał Krzywicki 36,67 pkt.

III.              Tomasz Podeszwa i Jakub Krupa 31,67 pkt.

Fruit Ale:

I.                   Michał Kordek 37 pkt.

II.                 Janusz Mocarski 36,33 pkt.

III.              Tomasz Maciąg 30,67pkt

Old Ale:

I.                   Arkadiusz Wzorek 37,75 pkt.

II.                 Filip Guilherme 35,75 pkt.

III.              Szymon Pioterek 33,75 pkt. 

 

A Grand Championem zostało piwo w stylu Fruit Ale - Michał Kordek! Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy można się spodziewać punktacji piw, które nie znalazły się w pierwszej trójce?

 

Jak wrócę z pracy to pod wieczór wrzucę, pełną listę finałową z punktacją oraz listę sędziów eliminacyjnych i finałowych.

 

Gratuluję pozostałym zwycięzcom!

 

Ja też wszystkim gratuluje ponownie. Bartek bardzo dobry pils gratulacje!

 

Miałem już kilka pytań z czym było zwycięskie piwo. GCh KPD we Wrocławiu był z dodatkiem zestu skórek cytrusów oraz sokiem z tych cytrusów dodatkowo Michał pokusił się o podkręcenie aromatu chmieleniem na zimno. Całość była świetnie wyważona i zbalansowana, wszystkie aromaty były na podobnym poziomie, a samo piwo było bardzo orzeźwiające i mocno pijalne, a właśnie o to chodziło w tym stylu. Później jak ogarnę pokonkursowe sprawy jak zawsze pokuszę się o komentarz odnośnie poziomu piw.

 

Dziękuje wszystkim osobom, które pomagały w organizacji konkursu, sędziom, sponsorom oraz Zamkowi Leśnicy, głównemu organizatorowi WFDP, a także Wrocławskim Warsztatom Piwowarskim.

 

Nagrody wraz z dyplomami - osobą, które nie odebrały ich na scenie, zostaną wysłane w przyszłym tygodniu. Część nagród do odebrania bezpośrednio w sklepach, które dostaną informacje o zwycięzcach na dniach.

 

Na opracowanie metryczek sędziowie mają 2 tygodnie, część metryczek już do mnie spłynęła więc będę je od jutra wysyłał już powoli. 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do gratulacji dla zwycięzców i dziękuję organizatorom za konkurs, w którym brałem udział.

Mam tylko jedną uwagę. Wydaje mi się, że godzina ogłoszenia wyników była trochę niefortunna, bo pokrywała się ze spotkaniem piwowarów domowych.

Mam jeszcze pytanie. Metryczki jeszcze oczywiście nie dostałem, ale ponieważ jest to mój pierwszy konkurs to zżera mnie ciekawość. W kategorii Mild, patrząc na punktację to mój wypadł ze dwie ligi niżej niż zwycięzca. Aż taka była różnica poziomów? W pozostałych kategoriach stawka jest bardziej wyrównana. Tak się zastanawiam czy mój Mild zasługiwał na drugie miejsce czy po prostu zajął je, bo trzeba było komuś je przyznać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do gratulacji dla zwycięzców i dziękuję organizatorom za konkurs, w którym brałem udział.

Mam tylko jedną uwagę. Wydaje mi się, że godzina ogłoszenia wyników była trochę niefortunna, bo pokrywała się ze spotkaniem piwowarów domowych.

Mam jeszcze pytanie. Metryczki jeszcze oczywiście nie dostałem, ale ponieważ jest to mój pierwszy konkurs to zżera mnie ciekawość. W kategorii Mild, patrząc na punktację to mój wypadł ze dwie ligi niżej niż zwycięzca. Aż taka była różnica poziomów? W pozostałych kategoriach stawka jest bardziej wyrównana. Tak się zastanawiam czy mój Mild zasługiwał na drugie miejsce czy po prostu zajął je, bo trzeba było komuś je przyznać?

 

Technicznie spotkanie piwowarów domowych trwało do 18, a wyniki były o 17.15 co wielokrotnie podkreślałem we wpisach. Część główna spotkania - zamknięta była do 16, co roku było tak, że jak publika wchodziła do 17 większość piwowarów już nie miała piwa. Dzwoniłem też do finalistów aby stawili się pod scenę u Ciebie włączała się cały czas poczta, a na spotkaniu piwowarów domowych niestety nie skojarzyłem browaru z nazwiskiem i nie zaprosiłem Cię pod scenę. Niestety nie znam każdego i nie z każdym na spotkaniu rozmawiałem. Co do godziny niestety konkurs nie jest priorytetem na festiwalu musimy dostosować się do tego jaki czas nam daje organizator. Byliśmy dość poganiani bo po nas wchodzili blogerzy, dzięki którym, pod sceną na wynikach była jakakolwiek publika, a nie 3 finalistów ;) Myślę, że na czas czytania wyników (15 minut) można było odejść na chwilę od stanowiska.

 

Co do poziomu piw, niestety mild i pils były najsłabszymi kategoriami w tym roku. Oprócz tych 4-5 piw co dostały się do finału nie było zbytnio z czego wybierać. Do finału przechodziły też piwa poprawne ale z lekkimi wadami. Zwycięski mild zostawił konkurencje daleko w tyle, jako jedyny był poprawnie zrobiony oraz posiadał zbalansowane odpowiednio cechy głównego bukietu milda. Pomimo też tak niskiego ekstraktu piwo z pierwszego miejsca było bogate w różne smaczki i co łyk dostawało się nowe wrażenia smakowe. Pozostałe dwa piwa były poprawne, ale niestety nie tak złożone jak zwycięzca i chorowały na to co większość mildów - pustość. Sporo niestety mildów, co możemy się tylko domyślać to były po prostu wysłodziny po różnych RIS-ach i porterach, przez co były totalnie przechmielone i jednowymiarowo palone - kawowe. W tej kategorii królowały także infekcje i liczne wady - rozpuszczalnik, diacetyl, aldehyd octowy, oraz co ciekawe w 3 mildach DMS. Komisja eliminacyjna uznała, że pomimo niedociągnięć te piwa zasługują na pełną metryczkę w finale, natomiast komisja finałowa ma za zadanie uszeregować piwa od najlepszego do najgorszego, oceniła te piwa w taki sposób, a 28 pkt to i tak myślę, że niezły wynik i nie ma czym się przejmować. Pozostałe piwa finałowe w Mildzie nie zdobyły nawet 20 pkt. Pamiętaj, że sędziowie zawsze oceniają piwa w ślepo i nie wiedzą co piwowar zrobił w danym piwie i kolejna sprawa, zawsze oceniają zgodnie z stylem, przez lekkie wady albo puste piwo traci się już sporo punktów. Spokojnie możesz być zadowolony z wyniku tak samo jak w Old Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Technicznie spotkanie piwowarów domowych trwało do 18, a wyniki były o 17.15 co wielokrotnie podkreślałem we wpisach. Część główna spotkania - zamknięta była do 16, co roku było tak, że jak publika wchodziła do 17 większość piwowarów już nie miała piwa. Dzwoniłem też do finalistów aby stawili się pod scenę u Ciebie włączała się cały czas poczta, a na spotkaniu piwowarów domowych niestety nie skojarzyłem browaru z nazwiskiem i nie zaprosiłem Cię pod scenę. Niestety nie znam każdego i nie z każdym na spotkaniu rozmawiałem. Co do godziny niestety konkurs nie jest priorytetem na festiwalu musimy dostosować się do tego jaki czas nam daje organizator. Byliśmy dość poganiani bo po nas wchodzili blogerzy, dzięki którym, pod sceną na wynikach była jakakolwiek publika, a nie 3 finalistów Myślę, że na czas czytania wyników (15 minut) można było odejść na chwilę od stanowiska.

 

Spoko, rozumiem, że w programie trzeba było jakoś upchnąć te wszystkie rzeczy, które miały się odbyć na scenie. W zasadzie niepotrzebnie pytałem. Godzina była mi znana, ale póki miałem jeszcze piwa to nie chciałem za bardzo odchodzić od stanowiska. Szwagier który był ze mną gdzieś mi wsiąkł na pół godziny, nie miał kto polewać i zacząłem się bać, że leży gdzieś pod stołem :) Co do kontaktu telefonicznego to najwyraźniej musiałem podać błędny numer telefonu, więc moja wina, przepraszam. Jakby był potrzebny to mogę jeszcze wysłać na PW. 

 

 

 

co ciekawe w 3 mildach DMS

Pewnie infekcja, albo krótkie gotowanie, żeby nie podbijać ekstraktu. Naczytałem się jakie to nowoczesne słody są ubogie w prekursory DMSu i nie potrzeba godziny gotowania, ale już raz zostałem zaskoczony kukurydzą z puszki w jednym ze swoich piw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Undeath, dnia 12 czerwiec 2017 - 12:04, napisał: co ciekawe w 3 mildach DMS Pewnie infekcja, albo krótkie gotowanie, żeby nie podbijać ekstraktu. Naczytałem się jakie to nowoczesne słody są ubogie w prekursory DMSu i nie potrzeba godziny gotowania, ale już raz zostałem zaskoczony kukurydzą z puszki w jednym ze swoich piw. 

 

Nie są aż tak ubogie i gotować je dalej trzeba ;) Papier i internet przyjmie wszystko, a patrząc po konkursach ta wada zdarza się często, więc... Lepiej gotować za długo niż za krótko. Dochodzi tu też taka opcja, że DMS odnawia się podczas chłodzenia piwa i jeżeli chłodzili metodą chill out to niestety. Jeden DMS był prawdopodobnie infekcyjny bo oprócz niego jest wypisane jeszcze kilka innych wad.

 

 

 

Spoko, rozumiem, że w programie trzeba było jakoś upchnąć te wszystkie rzeczy, które miały się odbyć na scenie. W zasadzie niepotrzebnie pytałem. Godzina była mi znana, ale póki miałem jeszcze piwa to nie chciałem za bardzo odchodzić od stanowiska. Szwagier który był ze mną gdzieś mi wsiąkł na pół godziny, nie miał kto polewać i zacząłem się bać, że leży gdzieś pod stołem Co do kontaktu telefonicznego to najwyraźniej musiałem podać błędny numer telefonu, więc moja wina, przepraszam. Jakby był potrzebny to mogę jeszcze wysłać na PW. 

 

Puść mi PW z numerem porównam to co w karcie jest, będzie potrzebny też dla kuriera żeby wysłać dyplom. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełne wyniki z punktacją:

 

Mild:

I. Tomasz Podeszwa i Jakub Krupa 39,33 pkt.

II. Szymon Pioterek 27,33 pkt.

III. Leszek Nitschke 21 pkt.

IV. Jakub Gryko 17 pkt.

V. Szymon Synak 15,67 pkt.

 

Pils Niemiecki:

I. Bartosz Kozłowski 43 pkt.

II. Rafał Krzywicki 36,67 pkt.

III. Tomasz Podesza i Jakub Krupa 31,67 pkt.

IV. Leszek Jasiński 29,33 pkt.

 

Fruit Ale:

I. Michał Kordek 37 pkt.

II. Janusz Mocarski 36,33 pkt.

III. Tomasz Maciąg 30,67pkt.

IV. Michał Nalewajka 30 pkt.

V. Konrad Oczkowski 29,33 pkt.

VI. Błażej Dominiak 28,67 pkt.

VII. Bartosz Urmaniak 27,67 pkt.

VIII. Szymon Pioterek 26 pkt.

 

Old Ale:

I. Arkadiusz Wzorek 37,75 pkt.

II. Filip Guilherme 35,75 pkt.

III. Szymon Pioterek 33,75 pkt. 

IV. Szymon Synak 27,75 pkt.

V. Marek Beszczyński 21,75 pkt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metryczki eliminacyjne w kategoriach Pils Niemiecki oraz Mild rozesłane. Proszę sprawdzić pocztę i spam (czasem z naszego adresu tam lądują maile), jeżeli ktoś nie otrzymał proszę o kontakt - zdarza się nam nie rozczytać dobrze formularza zgłoszeniowego.

 

W finale sędziowali:

 

Mild:
Sebastian Baranowski (sędzia PSPD)
Paweł Leszczyński (sędzia PSPD)
Piotr Świerzko (sędzia PSPD)
 
Pils Niemiecki:
Rajmund Komosiński (sędzia PSPD)
Michał Bartosik (sędzia PSPD)
Paweł Bochenek (sędzia PSPD)
 
Fruit Ale:
Marcin Stolarczyk (sędzia PSPD)
Michał Krzysztofik (sędzia PSPD)
Piotr Antolik (sędzia PSPD)
 
Old Ale:
Sebastian Baranowski (sędzia PSPD)
Paweł Leszczyński (sędzia PSPD)
Piotr Świerzko (sędzia PSPD)
Michał Bartosik (sędzia PSPD)
 
Przewodniczący jury oraz steward  - Krzysztof Czechanowski 
 
Dziękuje serdecznie sędziom za rzetelną i długą ocenę piw - zrobiliście kawał dobrej roboty!
 
Pozostałe metryczki na dniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytywany jestem o nagrody i dyplomy - jutro Agnieszka się tym zajmie wyśle każdemu z laureatów odpowiednią informację.

 

Listę nagród i sponsorów możecie znaleźć tutaj: http://www.wrowar.com.pl/2017/06/nagrody-dla-zwyciezcow-konkursu-piw-domowych-2017/

 

oraz na FB: https://www.facebook.com/Wroc%C5%82awskie-Warsztaty-Piwowarskie-136873733151283/?fref=ts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przyszły metryczki eliminacyjne z Old Ale postaram się je do piątku rozesłać. Na pozostałem jeszcze czekam. Po weekendzie mam nadzieje, że wszystkie będą gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.