Skocz do zawartości

wysoki poziom BLG po 2tyg burzliwej.


goldi_WRO

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za sugestie i odpowiedzi.

Już spieszę z wyjaśnieniami. Ekspertem nie jestem i zaufałem sprzedawcy który zalecał te drożdże nie będę pisał o jaką firmę chodzi bo nie chce jakiejś antyreklamy robić. Wcześniej się na nim nie zawiodłem. Fakt mogłem lepiej rozeznać się w tym temacie :(

Ale teraz pytanie bo 10 BLG to trochę dużo :) jakie drożdże zalecasz i w jakiej ilości? Czy dodać je do tej burzliwej i poczekać jeszcze z tydzień? Czy może lepiej zlać do drugiego fermentora i dodać drożdże?

A może zostawić tak jak jest? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam podobnie z Brewkitem Coopers Devil's Half Ruby Porter + płynny słód Gozdawa ciemny, drożdże nonejmsy z zestawu = 22litry

Od czterech dni stało na 5 Blg, przelałem na cichą, raczej już nie ruszy, ale potrzymam z tydzień bo dorzuciłem kawę w ziarnach i płatki.

 

Trochę mnie to martwi bo początkowe Blg wynosiło 12,5*, zeszło do 5, więc przerobiło tylko 7,5 Blg    :/  jak na Porter to chyba trochę mało    :eusathink:

 

Mam jeszcze pytanie o wzory na alkohol, ponieważ sam już nie wiem który jest najbliższy prawdy:

 

1. stosowany przy winach/cydrach, uproszczony: cukier w litrze / 17 

czyli w moim przypadku: 75/17= 4,41%

 

2. z forum: (Blg pocz. - Blg końc) / 1,938

czyli 7,5/1,938 = 3,87%

 

3. wzór producenta kitu: (OG-FG) / 7,46 + 0,5 ( to 0,5 podejrzewam że z refermentacji)

czyli 1050-1020/7,46+05 = 4,52%

 

Spora rozbieżność pomiędzy tymi wzorami   :ble:

Edytowane przez WithoutStress
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej temperaturze fermentujesz? Bo skoro to Porter to raczej powinieneś w niskich... (Coopers niestety, mimo iż załącza do niektórych zestawów drożdże dolnej fermentacji, instrukcję ma chyba zawsze do górniaków... ;))

 

A tak przy okazji - nie korzystaj już więcej ekstraktów Gozdawa, popsują Ci piwo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej temperaturze fermentujesz? Bo skoro to Porter to raczej powinieneś w niskich... (Coopers niestety, mimo iż załącza do niektórych zestawów drożdże dolnej fermentacji, instrukcję ma chyba zawsze do górniaków... ;))

 

A tak przy okazji - nie korzystaj już więcej ekstraktów Gozdawa, popsują Ci piwo....

 

Tak jak w instrukcji napisali 20-21 stopni, w pomieszczeniu nie mam skoków temp. cały czas jest stała, przewiewów też brak, burzliwa była ok, bulgotało aż miło po 7 dniach zwolniła i 9 ustała właściwie całkiem więc to chyba nie temp.

O tej Gozdawie już słyszałem, nie kupię więcej, może to przez ten słód nie schodzi niżej...?

To zależy czy to Porter (piwo górnej fermentacji) czy Porter bałtycki (piwo dolnej fermentacji)

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

 

To zwykły Porter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje przeważnie podają zawyzone temperatury. Piwo w takich temperaturach wyjdzie - ale lepsze będzie przy niższej temperaturze fermentacji. No i co najważniejsze - w opisach jest podana temperatura fermentacji a nie temperatura otoczenia. Drożdże pracują i temperatura w fermentorze jest parę (2-4C) wyższa niż otoczenia.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale teraz pytanie bo 10 BLG to trochę dużo :) jakie drożdże zalecasz i w jakiej ilości? Czy dodać je do tej burzliwej i poczekać jeszcze z tydzień? Czy może lepiej zlać do drugiego fermentora i dodać drożdże? A może zostawić tak jak jest? :)

 

Jak masz już dodać drożdży to hartowaną gęstwę szczepu, który ma wysoką tolerancję na alkohol. Jeśli zdecydujesz się na ten krok to poczekać będziesz musiał nieco dłużej... Możesz też zostawić w spokoju jeszcze na jakiś czas, pewnie nic nie dofermentuje, ale lepiej nie ryzykować i potem zlać w butelki. Po dłuuuuuugim czasie powinien się fajnie ułożyć. Przechodziłem ostatnio podobny problem około 31 blg -> 13 blg.. Od kilkunastu dni nic. Dodawałem drożdże hartowane, gęstwę i nic w dół. Poczekam jeszcze kilka dni, piwowi nic się nie stanie i zabutelkuję przy tych 13... Za 2 lata może będzie zdatne do picia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej temperaturze fermentujesz? Bo skoro to Porter to raczej powinieneś w niskich... (Coopers niestety, mimo iż załącza do niektórych zestawów drożdże dolnej fermentacji, instrukcję ma chyba zawsze do górniaków... ;))

Ale porter to jest górniak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A w jakiej temperaturze fermentujesz? Bo skoro to Porter to raczej powinieneś w niskich... (Coopers niestety, mimo iż załącza do niektórych zestawów drożdże dolnej fermentacji, instrukcję ma chyba zawsze do górniaków... ;))

Ale porter to jest górniak.

 

 

tak, tak, już ktoś wyżej sprostował... mea culpa...

Już tak mam, że jak słyszę czy widzę Porter to w domyśle jest Bałtycki... :)

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcje przeważnie podają zawyzone temperatury. Piwo w takich temperaturach wyjdzie - ale lepsze będzie przy niższej temperaturze fermentacji. No i co najważniejsze - w opisach jest podana temperatura fermentacji a nie temperatura otoczenia. Drożdże pracują i temperatura w fermentorze jest parę (2-4C) wyższa niż otoczenia.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

 

Faktycznie, mój błąd, logiczne że podają temp fermentacji   :facepalm:

Stoi cały czas na 5 Blg, tak na próbę zakapslowałem jedną butelkę do refermentacji 3g brązowego cukru, zobaczymy co będzie się działo :) na wszelki wypadek wstawiłem ją w wiadro, żeby sprzątania było mniej ;)

 

I jeszcze taka jedna wątpliwość, instrukcja mówi o 14 dniach refermentacji w około 18* ale to już chyba otoczenia   :eusathink:  wydawało mi się, że 2-3 dni i piwko do chłodku, ale 2 tyg......?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

na próbę zakapslowałem jedną butelkę do refermentacji 3g brązowego cukru

Można wiedzieć w jaki poziom nagazowania celujesz (ile jednostek CO2)?

 

 

No właśnie tu mam problem, stopnie nagazowania jeszcze mi nic nie mówią ;)  ponieważ kalkulator twierdzi, że Porter to jest 1,7-2,3 bodajże więc ja w 2,0 będę celował po środku ;) teraz te 3g tylko na próbę wsypałem.

Kalkulator wyliczył mi 95g na 22litry co daje jakieś 2,16g na butelkę więc mniej niż wsypałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jak na próbę to ok, bo w ogóle to te 2g wyglądają dużo sensowniej. Jedynie nie wiedziałem jaka jest zawartość cukru w cukrze brązowym, stąd pytanie.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Instrukcje przeważnie podają zawyzone temperatury. Piwo w takich temperaturach wyjdzie - ale lepsze będzie przy niższej temperaturze fermentacji. No i co najważniejsze - w opisach jest podana temperatura fermentacji a nie temperatura otoczenia. Drożdże pracują i temperatura w fermentorze jest parę (2-4C) wyższa niż otoczenia.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

I jeszcze taka jedna wątpliwość, instrukcja mówi o 14 dniach refermentacji w około 18* ale to już chyba otoczenia :eusathink: wydawało mi się, że 2-3 dni i piwko do chłodku, ale 2 tyg......?

Masz racje. Wydawało Ci sie!!;)

Trzymamy w cieple aż sie nagazuje a nie tyle ile sobie wymyśliłeś Ty albo autor instrukcji.

Wlasnie po to napełniamy jednego PETa zeby kontrolować poziom nagazowania.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Instrukcje przeważnie podają zawyzone temperatury. Piwo w takich temperaturach wyjdzie - ale lepsze będzie przy niższej temperaturze fermentacji. No i co najważniejsze - w opisach jest podana temperatura fermentacji a nie temperatura otoczenia. Drożdże pracują i temperatura w fermentorze jest parę (2-4C) wyższa niż otoczenia.

 

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka

I jeszcze taka jedna wątpliwość, instrukcja mówi o 14 dniach refermentacji w około 18* ale to już chyba otoczenia :eusathink: wydawało mi się, że 2-3 dni i piwko do chłodku, ale 2 tyg......?

Masz racje. Wydawało Ci sie!! ;)

Trzymamy w cieple aż sie nagazuje a nie tyle ile sobie wymyśliłeś Ty albo autor instrukcji.

Wlasnie po to napełniamy jednego PETa zeby kontrolować poziom nagazowania.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

No tak :) teraz już wszystko jasne :)

 

dziękuję bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.