Skocz do zawartości

Bitter o smaku kukurydzy...


Alexy

Rekomendowane odpowiedzi

Miedź działa na siarkowodór, nie słyszałem, żeby działała na DMS. Ale być może coś mi umknęło.

 

ja też nie słyszałem, dlatego nie zajmowałem stanowiska w sprawie DMSu tylko opisałem do czego używam miedzi i jak    :beer:

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem jeszcze raz na forach speców od wina i faktycznie miedź reaguje ze związkami siarkowodoru. Z DMS niestety nie.

 

W weekend robię kolejna warkę i bardzo bym nie chciał znów zrobić takiej kukurydzy... Fermentory jak i cały sprzęt wymoczyłem w roztworze PBW. Do dezynfekcji użyje tym razem roztwór 2% StarSan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przed warzeniem nalewałem 4 litry cieplej wody do fermentora, do tego 4 łyżeczki nadweglanu sodu. Zakładałem pokrywę i ostro trząchałem. Potem do środka szedł sprzęt mający mieć kontakt z zimną brzeczką.

To nie jest najlepszy sposób dezynfekcji fermentora. Nadwęglan działa miejscowo, a tu nie masz pewności, że wszystkie miejsca miały kontakt z roztworem przez wystarczająco długi czas.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie. Dlatego zmieniam na StarSan, który ma znacznie krótszy czas konieczny do skutecznego działania. I jak sie go potrzącha to wypełni fermentor pianą, która tez zdaje się swoje robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To była uwaga do Alexy, który mówi, że czytał że na DMS też działa. 

 

tak, wiem, cytat miał na celu zwrócenie uwagi na ew. konieczność rewizji poglądów - jeżeli kolega pisze że czytał o tym, to dwie osoby szybciej przekonają, iż może czas ponownie zajrzeć do źródeł niż jedna   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa obserwacja - piwo stoi w zagazowanym kegu w temperaturze pokojowej aktualnie juz około tygodnia.

 

Zrobiłem próbę i aromat kukurydzy bardzo się zmniejszył! Jest nadal lekko wyczuwalny ale to nie to co było jak zakładałem ten wątek. Z kategorii "wylać w kanał" warka awansowała do "wypij jak już wszystko inne pójdzie" ;)

 

Czy ktoś umie wytłumaczyć taki fenomen? Czy to może być robota drożdży, które w temperaturze pokojowej dalej robią sobie swoje drożdżowe sprawy, zahaczając też o te związki DMS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.