Skocz do zawartości

Gozdawa porter - tuning


hotmas

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Wraz z zestawem startowym kupiłem brewkit Porter z Gozdawy. Jako, że zawiodłem się na smaku i jakości Dark ale, postanowiłem nieco zmodyfikować tę puchę. Co ciekawe sam producent zaleca w celu poprawy  jakości piwa dochmielić je na zimno ok 14 g Marynki. Sam chciałem je właśnie trochę dochmielić  na smak i aromat oraz dorzucić do gotowania nieco chilli. Do dyspozycji mam 40g Lubelskiego, 80g Marynki i po 20g suszonych papryczek Chipotle i Pasiilla.

Plan jest taki: Rozpuścić puchę w ok 6 l wody, zagotować dodać 10g Lubelskiego i 10g Marynki pogotować ok 5 min dorzucić całe papryczki gotować ok 10 min. wyłączyć gaz, wrzucić 15 g Lubelskiego, schłodzić. Uzupełnić wodą do ok 16 l, z dwóch puszek ekstraktu powinno mi dać ok 14Blg, zadać drożdże. Jak myślicie, czy ma to jakieś szanse na powodzenie?

Edytowane przez hotmas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

nie lepiej by było  brać "z ekstraktów"?

 

Podaj jakieś informacje ile IBU ma ten brewkit... to będzie można coś pomyśleć. Na początku miałem kilka puszek i z nachmieleniem bywało różnie (zwykle dość słabe nawet pomimo tego, że zamiast zakładanych 20L robiłem ok.18L.

 

Bałbym się kombinować z "niewiadomo czym" na "wyselekcjonowanych :facepalm: " drożdżach, by nie spieprzyć piwa.

 

Z gozdawy to mi jedynie podpasowało pszeniczne... a tutaj to obawiam się, że najlepiej trzymać się zaleceń producenta, a następnym razem uwarzyć coś samodzielnie lub przynajmniej z ekstraktów.

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety producent nie podał jakie IBU ma ten brewkit. Sugerujesz, aby w takim przypadku zrezygnować z dodatkowego chmielenia? 

To na pewno druga i ostatnia pucha brewkitu, teraz  warzę z ekstraktów niechmielonych (niestety ograniczenia sprzętowe i czasowe), choć mam nadzieję że po nowym roku zacznę zabawę z zacieraniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety producent nie podał jakie IBU ma ten brewkit. Sugerujesz, aby w takim przypadku zrezygnować z dodatkowego chmielenia? 

To na pewno druga i ostatnia pucha brewkitu, teraz  warzę z ekstraktów niechmielonych (niestety ograniczenia sprzętowe i czasowe), choć mam nadzieję że po nowym roku zacznę zabawę z zacieraniem.

 

Trochę ciężko chmielić jak nie znasz przybliżonego IBU, jakie uzyskasz. Możesz zakładać, że producent dał je w dolnych granicach dla gatunku piwa, ale to jedynie założenia, a nie fakty. Łatwo przechmielić, a efekty mogą być gorsze niż to co wyjdzie na bazie przepisu producenta.   Jeśli firma zaleca to chmielenie na zimno to jedynie z tym bym się bawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.