Skocz do zawartości

Pszeniczne jasne (hefeweizen)


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Drożdże FM41 dodam po obniżeniu temp brzeczki do 12°C a fermentacja burzliwa będzie przebiegała w temp pokojowej, zapewne 20-22°C (nie mam piwnicy)
 

Ok, tylko przy pokojowej mogą się pojawić niechciane aromaty. Może załatw jakiś karton albo pudło ze styropianu i wkładaj butelki z zamrożoną wodą?

 

 

jej długość planuję na 7 dni.
 

Nigdy nie planuj z góry długości fermentacji. Po co najmniej tygodniu możesz sprawdzić blg, po kilku dniach znowu. Jeśli przestanie spadać butelkuj.

 

 

1) Robić starter drożdżowy? W teorii nie trzeba, Browar Gdynia na YT robił test FM41 vs Wyeast 3068 i nie robił startera a dobrze wszystko mu wyszło. Więc?

Wg uznania, jak bardzo nie chcesz to nie musisz, ale starter przyspieszy start fermentacji.

 

 

2) Ile dać wody do gara (mam 30l) na początku warzenia? Chciałbym uzyskać 21l piwa po zakończeniu fermentacji burzliwej, przed butelkowaniem. Teoria mówi, że 3l na 1kg słodu czyli wychodzi że powinienem dać 16.5l wody do gara warzelnego, dobrze liczę?

Może być, zainteresuj się np. arkuszem PPPP do znalezienia na forum - bardzo przydatne.

 

 

Czyli dać 12l wody do wysładzania, tak? Ma ona mieć 76-78°C. Dobrze to ogarniam?
 

Powinno być ok, ale jw. pobaw się programem/arkuszem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już ułożyłeś harmonogram pracy drożdży i burzliwa ma trwać 7dni przy czym nie robisz cichej to rozumiem, ze chcesz butelkować po tych 7 dniach? Piwo, do którego zadałeś drożdże w temp 12st, prawdopodobnie prosto z fiolki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chcesz butelkować po tych 7 dniach?

Jak radził kolega wyżej sprawdzę BLG początkowe przed podaniem drożdży oraz BLG w 5 i 7 dniu. Jeśli się ustabilizuje a będzie 3 lub mniej - do butelek.
No, chyba że radzisz co innego. A radzisz? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw to na 2 tygodnie najmniej, najlepiej 3.

3 tygodnie burzliwej? Żartujesz? :o

 

 

 

BTW- będę chmielił Lubelskim 30g na 60min, taki jest tani i dostępny w sklepie w mojej okolicy - a chmiel w weizenie bez różnicy jaki. IBU wychodzi mi 12 wg brewness.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co zapomnij o terminach jak burzliwa i cicha, szczególnie przy weizenie, po prostu fermentacja. Zrób tak jak pisałeś ale pomiary blg zrób kilka dni później np. 10 i 13 a bezpieczniej 12 i 15 bo rozumiem, że 3 tygodni nie wytrzymasz, piwu nic się nie stanie a Ty nie dostaniesz odłamkami. Nie sugeruj się też tym, że już jest np. 2,5blg to pora na butelki bo to żadna informacja, jeżeli blg się nie zmieni przez 2-3 dni to jest dopiero ewentualny znak do butelkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 tygodnie burzliwej? Żartujesz? :o

 

 

Chyba mylisz terminologię, wg tego co piszesz jak nie zlejesz tego przez miesiac to caly czas bedzie fermentacja burzliwa? Wiele osob robi cala fermentacje bez zlewania i to nie znaczy ze nie zachodzi wtedy fermentacja cicha ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Moim zdaniem mogą być minusy nie zlewania na cichą a pozostawienia w tym samym fermentorze a mianowicie istnieje raczej ryzyko powstanja posmakiów z drożdży, które raczej nie są mile widziane w piwie. Ponadto wydaje mi się, że użyte a pozostawione tak długo w fermentorze drożdże raczej nie będą nadawać się do ponownego użycia choć nawet jeśli komuś uda się z trupków wyodrębnić żywe drożdżaki to taka gęstwa będzie już ba tyle stara że miże być odpowiednio słabsza dla kilehnej warki... Poza tym na co komu cicha jak nie chmieli się na zimno a w tym typie mętność piwa nie hest niczym niepożądanyn dla stylu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Moim zdaniem mogą być minusy nie zlewania na cichą a pozostawienia w tym samym fermentorze a mianowicie istnieje raczej ryzyko powstanja posmakiów z drożdży, które raczej nie są mile widziane w piwie. Ponadto wydaje mi się, że użyte a pozostawione tak długo w fermentorze drożdże raczej nie będą nadawać się do ponownego użycia choć nawet jeśli komuś uda się z trupków wyodrębnić żywe drożdżaki to taka gęstwa będzie już ba tyle stara że miże być odpowiednio słabsza dla kilehnej warki... Poza tym na co komu cicha jak nie chmieli się na zimno a w tym typie mętność piwa nie hest niczym niepożądanyn dla stylu?

Boże Ty widzisz, a nie grzmisz.

 

Autolizą, szanowny kolego, będziesz mógł się zacząć martwić kiedy piwo będzie nad drożdżami więcej niż 5-6 tygodni. A i tu też nie koniecznie.

Co do jakości gęstwy. Po 3 tygodniach drożdże żądza zrobić swoje i po sobie posprzątać przy takim balingu. Co oznacza, że będziesz miał zdrową świeżą gęstwę do następnego piwa. Oczywiście jeżeli nie trafi się infekcją czy inne licho. I pytanie po co cicha... Cicha i tak następuje, skończy się burzliwa i od razu zaczyna się cicha. Drożdże nie czekają aż przelejesz piwo do innego wiadra. Tutaj przytoczę słowa bardzo doświadczonego piwowara z tego forum "nie ma czegoś takiego jak cicha i burzliwa fermentacja. Jest po prostu fermentacja".

 

Ale Ty zrobisz jak zechcesz. Twoje piwo, twoja sprawa. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem mogą być minusy nie zlewania na cichą a pozostawienia w tym samym fermentorze a mianowicie istnieje raczej ryzyko powstanja posmakiów z drożdży, które raczej nie są mile widziane w piwie.

Jeśli patrzeć na tytuł Twojego wątku, to pojechałeś teraz po bandzie :D. Akurat piwo Hefe-Weizen jest specyficznym w tej materii i posmaki drożdżowe (a nawet drożdże) są jak najbardziej wskazane w tym piwie.

 

 

 

Ponadto wydaje mi się,

  (reszty nie cytuję)

Tylko Ci się wydaje bo przecież nie wiesz tego, bo skąd praktycznie miałbyś wiedzieć?

 

 

 

Poza tym na co komu cicha jak nie chmieli się na zimno a w tym typie mętność piwa nie hest niczym niepożądanyn dla stylu?

No to może czas się zdecydować? Najpierw (pierwszy cytat) brak zlewania to minus, a teraz zauważasz, że po co komu to.

 

Myślę, że czytasz tylko szybko i dość chaotycznie ;) Przyswajasz wiedzę, ale nie masz jej usystematyzowanej :D

Uwarz kilka piw tak na żywioł i wyciągnij swoje wnioski bo browar to nie apteka, ale solidne rzemiosło :) którego bez praktyki raczej nie opanujesz.

 

Ale ja się nie znam,

ja tylko lubię dobre piwo :D

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przyswajasz wiedzę, ale nie masz jej usystematyzowanej

I jak tu się połapać i usystematyzować skoro jeden rabin powie tak a drugi powie nie... znaczy się piwowar... whatever :roll:

 

Dziękuję, pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostateczna receptura, nic nie będę kombinował ;)
słody: strzegom pszeniczny 5kg
strzegom pilzeński 1kg
chmiel: lubelski 30g na 60 min / cichej nie będzie

drożdże: FM41 (zrobię starter z użyciem jasnego ekstraktu w proszku i słoika oraz butelki typu PET)
warka na 25l
wg Brewness.com 12BLG / 11IBU / 5SRM

Jak już napisałem w innym wątku - wszystko, co potrzeba zamówiłem. Nie mogę się doczekać samodzielnego warzenia :)

Dziękuję za porady, szczególnie te uszczypliwe. ;)
 

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

słody: strzegom pszeniczny 5kg strzegom pilzeński 1kg

 

 

szczególnie te uszczypliwe.

no to skąd Ci się wzięła taka proporcja słodów?

Starczy 1/2 zasypu pszenicy + jedno ziarenko aby mieć Hefe-Weizen :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na grzyba jakąś butelkę sobie wymyśliłeś

Stąd: https://youtu.be/rwBpjftjHaw

 

 

 

no to skąd Ci się wzięła taka proporcja słodów?

Szczerze? Stąd, że w paczkach jest po 5kg i 1kg, ekonomia. Nie chcę aby mi coś zostało.

BTW- mam zamówione: 5kg pale ale, 5kg pszenicznego, 1kg pilzneńskiego, 0.5kg karmelowego 300.

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A daj spokój z takim filmikiem-dyletanctwo, robisz brzeczkę jaką tam chcesz,gotujesz w garnku 15-20 min,w tym samym czasie słój  pakujesz do piekarnika nagrzewasz go do 150 sC, nakrętkę polewasz od środka spirytusem i podpalasz,palącą umieszczasz w nagrzanym piekarniku(trzeba uważać żeby się nie poparzyć),gorącą brzeczkę wlewasz do gorącego słoja i zakręcasz (najlepiej jakby słój opadł temperaturowo do 100sC,tu tez trzeba przyjąć,ze może pęknąć(mi się jesz cze nie zdarzyło,ale lepiej zrobić to w wannie, pod gorący słój deskę trzeba,żeby nie pękło od zimnej wanny,czy zlewu) ,czekasz aż wystygnie i paskujesz tam fiolkę,tyle filozofii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A na grzyba jakąś butelkę sobie wymyśliłeś

Stąd: https://youtu.be/rwBpjftjHaw

 

 

 

no to skąd Ci się wzięła taka proporcja słodów?

Szczerze? Stąd, że w paczkach jest po 5kg i 1kg, ekonomia. Nie chcę aby mi coś zostało.

BTW- mam zamówione: 5kg pale ale, 5kg pszenicznego, 1kg pilzneńskiego, 0.5kg karmelowego 300.

 

Czemu nie chcesz żeby coś zostało ? Ześrutowane słody, jak masz dobre warunki to mogą trochę poleżeć. Zakładam, że kupujesz gotowe ześrutowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szczerze? Stąd, że w paczkach jest po 5kg i 1kg, ekonomia. Nie chcę aby mi coś zostało.

Tylko miej na uwadze, że filtracja przy takim zasypie może być problematyczna.

 

 

Tez oczami duszy zobaczylem ta filtracje przy zasypie 5:1... ale dla chcacego nic trudnego. Powodzenia @Igorrodz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Skajo Kolego, ten blog o którym pisałem jest autorstwa jednej pani spod Cieszyna która jakieś konkursy piwne wygrywała, 

 

 

Sorry za post pod postem, ale nie moglem sie powstrzymac :-D

Edytowane przez sredstvom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.