Skocz do zawartości

Chmielenie IIPA.


Muchomorek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Popełnię dzisiaj double ipę 18 blg o takim zasypie:

4kg Pils
3kg Pale Ale
0.4 Carapils
0,4 cukier podczas fermentacji.

Zacierane 70 minut w 66-67

Mam po 100 gram chmielu:

Mosaic
Centennial
Cascade
New Port
Columbus

Co mi proponujecie? Chcę uzyskać ok 75 Ibu, myślałem o Culumbusie na 60'.

Chcę uzyskać coś z bardzo mocnym aromatem nowofalowym, jakie chmielenie mi doradzicie? Planuję wrzucić coś na whirpool, na 30' i 15'.

Będę wdzięczny za rady, dzięki!

Edytowane przez Muchomorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to te wszystkie amerykańce aromatyczne są ok, chyba niczym nowym cię nie zaskoczę mówiąc, że na aromat to na zimno albo na 0` lub whirpool. Za to wciąż nie rozumiem czemu ludzie wrzucają chmiel na 30`. Na goryczkę się nie opłaca, na smak lepiej krócej... ktoś mi to wyjaśni?

Dodam, że Columbus na goryczkę u mnie dał łodygowatą cierpkość, ściągał jak cholera, ale jedynie przez ok. miesiąc po nagazowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to wciąż nie rozumiem czemu ludzie wrzucają chmiel na 30`. Na goryczkę się nie opłaca, na smak lepiej krócej... ktoś mi to wyjaśni?

 

Proszę: http://www.wiki.piwo.org/Chmielenie

 

cytat:

Punkty dodawania chmielu:

W zależności od tego, w jak długo gotujemy chmiel, możemy uzyskać różne efekty

  • 60 min - głównie goryczka
  • 20-30 min - głównie smak
  • 10-0 min - głownie aromat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a bym dał: COLUMBUS 100g 60 min CENTENNIAL 50g 30 min MOSAIC 50g 30 min CENTENNIAL 25g 15 min MOSAIC 25g 15 min CENTENNAL 25g 5 min MOSAIC 25g 5 min CASCADE 50g 5 MIN CASCADE 50g 0 min

:brawo:   Masz jeszcze inne tak ciekawe pomysły?

:polew:

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za to wciąż nie rozumiem czemu ludzie wrzucają chmiel na 30`. Na goryczkę się nie opłaca, na smak lepiej krócej... ktoś mi to wyjaśni?

 

Proszę: http://www.wiki.piwo.org/Chmielenie

 

cytat:

Punkty dodawania chmielu:

W zależności od tego, w jak długo gotujemy chmiel, możemy uzyskać różne efekty

  •  
  • 60 min - głównie goryczka
  •  
  • 20-30 min - głównie smak
  •  
  • 10-0 min - głownie aromat
  •  

 

W takim razie nie wiem czemu, ale utkwiło mi w głowie "na smak: 10-20 minut." Dzięki za wyjaśnienie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie, dzięki za pomoc! Pojawia się jeszcze jedno pytanie: Wybrałem taki schemat chmielenia:

Na 50 minut: (pomyłka, dalej opiszę)

Mosaic 12% 10g
Columbus 12.5% 32g
Newport 10,7% 10g

Na 30 minut:

Newport 5g
Columbus 10g

Na 10 minut:

Newport 10g

Na 0:

Centennial 15g

Na whirpool

25g centenniala i cascade, 20 g mosaica


Niestety, z racji że się pomyliłem i na goryczkę chmieliłem tylko 50 minut oraz wyszła mi dobra wydajność i uzyskałem po gotowaniu 21l brzeczki 19blg piwo wyszło trochę niedochmielone: Brewtarget pokazuje 68 IBU. Powiedzmy, ze trochę zmieniła mi się też koncepcja piwa. Po wysładzaniu zostało mi kilka litrów brzeczki 16blg, która miała iść do starterów. Czy mogę zagotować tą brzeczkę, dochmielić ją tak, żeby brewtarget dla całego piwa pokazywał wartość ibu, którą chciałbym uzyskać (85-90), a potem wystudzić i wlać do fermentora? Tak jakby dochmielić piwo przy pomocy małej, 2 litrowej części mocno nachmielonej brzeczki.


Planowałem sypnąć do 2,5 litra brzeczki 13g columbusa i 13g mosaica- kalkulator pokazał dla całej warki 85 IBU.

 

Edytowane przez Muchomorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brewness pokazuje 60,obu więc jeszcze mniej. Użyje tej brzeczki, goryczka wg. Brewtargeta wyniesie 85. Myślicie, ze to dobry pomysl? Chodzi mi tylko o to czy nachmielenie 25 gramami chmielu 4 litrów brzeczki nie wniesie niepożądanych posmaków. Nie mam doświadczenia przy tak mocnym chmieleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.